Zamenici gradonačelnika Vukovara Ivana Mujkić i Marijan Pavliček obišli su danas završene radove na izgradnji spjajajuće ceste od Privredne zone do Priljeva. Reč je o projektu iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020. za razvoj infrastrukture preduzetničkih zona. Izvođač radova je firma OSIJEK – KOTEKS d.d., dok poslove stručne kontrole provodi vukovarska firma Ekološki centar d.o.o. Uprkos korona krizi, infratsrukturni projekti na području grada Vukovara se nastavljaju, rekao je Pavliček dodajući kako je ovim projektom obuhvaćena izgradnju saobraćajnice, površine 1.476,82m² , izgradnja 19 parkirališnih mesta, pešačka i biciklistička staza, te rasveta sa 9 stubova. Na taj se način, rekao je Pavliček poboljšava dostupnost Privredne zone preduzetnicima te izgradnjom pešačke i biciklističke staze, poboljšava sigurnost saobraćaja.Zamenica gradonačelnika Mujkić navela je podatak da su od poslednjeg obilaska Zone, u maju ove godine, još dve firme krenule s poslovanjem, uprkos situaciji s korona krizom.U Zoni je trenutno popunjeno 90 odsto kapaciteta te zaposleno blizu 500 radnika u 43 firme.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, su prema jutros objavljenim podacima, u poslednja 24 časa evidentirane 3 nove pozitivne osobe na COVID-19 (2 su iz Vinkovaca i 1 iz Markušice), a nema preminulih. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 561, od kojih je 420 osoba izlečeno, dok je 7 preminulo.Trenutno je u županiji 25 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 91 osoba, pa je broj ukupno testiranih 6969. U samoizolaciji se trenutno nalazi 190 lica. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 , pozitivno je 8 zdravstvenih radnika (1 lekar, 2 medicinske sestre/tehničara, 3 druga zdravstvena radnika i 2 nezdravstvena radnika).U samoizolaciji se iz sistema zdravstva nalazi 9 radnika (7 medicinskih sestara/tehničara i 2 druga zdravstvena radnika).
Sekretar Sindikata učitelja Ana Tuškan poručila je u N1 studiju da još nema rešenja za početak nastave ali se „barem počelo razgovarati“.„Ako škola krene, a vidimo da je to namera Ministarstva, treba osigurati sve da se zaštiti zdravlje. Ne može škola krenuti pod istim uslovima kao prošle godine, to nije dovoljno“, upozorila je Tuškan i istakla da je analiza i tačan popis rizičnih grupa apsolutni prioritet. Kad virus probije u školu, ići će se u kombinaciju on line i fizičke škole, a razočaravajuće je, kaže, da ih je Carnet obavestio da videokonferencije nije moguće raditi u realnom vremenu.„Apelujem na osnivače da se nabavi na vreme zaštitna oprema, maske, takođe mnogi imaju problema s ventilacijskim otvorima, to treba rešiti, treba nabaviti pregrade, a vremena je malo“, poručila je predstavnica Sindikata učitelja.
Krajnji rok da se Slovenci vrate iz Hrvatske bez odlaska u karantin je subota ili nedelja naveče, izjavio je juče visoki slovenski funkcioner dodajući da će konačnu odluku o tome vlada doneti u četvrtak. Slovenski turisti se nakon upozorenja vlade polako vraćaju kući, a preostalima će se dati nekoliko dana, rekao je portparol vlade za COVID-19 Jelko Kacin na konferenciji za novinare. Kao krajnji rok za povratak bez odlaska u karantin naveo je ponoć u subotu ili u nedelju. Prema podacima hrvatske strane, u Hrvatskoj trenutno boravi oko 160.00 Slovenaca. Od 27 zaraza u Sloveniji u poslednja 24 sata, iz Hrvatske ih je uvezeno najviše, osam, a ostali su došli iz Austrije, BiH, Španije i s Kosova, naveo je Kacin.
Potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branilaca Tomo Medved rekao je danas da Hrvatska od Srbije kontinuirano traži informacije o posmrtnim ostacima iz rata, te poručio da u tom procesu nikada neće odustati. Nastavljamo na tragu naših ranijih nastojanja i tražimo od Srbije informacije koje su nam jako bitne”, rekao je Medved uoči užeg kabineta Vlade.Dodao je da Ministarstvo ima saznanja da su formacije srpske vojske po ulasku u Vukovar provodile ekshumaciju primarnih u sekundarne grobnice i istakao da traže od Srbije informaciju gde su posmrtni ostaci onih, koje su ekshumirali.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je u utorak Javni poziv za finansiranje programa i projekata udruženja, koja promovišu poljoprivredu i vrednost ruralnog prostora Republike Hrvatske za 2020. godinu. Zahtevi se podnose zaključno s 21. septembrom, a finansijska podrška dodeljuje se u iznosu od 5.000 kuna do 50.000 kuna za pokriće troškova provođenja programa. Udruženjem, koje promoviše poljoprivredu i vrednost ruralnog prostora smatra se dobrovoljno i registrovano udruženje osnovano radi delovanja, promocije, unapređenja i razvoja poljoprivrede, pružanja stručne pomoći, informisanja javnosti o događajima s područja poljoprivrede i prehrane, kao i života na selu te radi učestvovanja u radu javnih institucija kojima je cilj dobrobit života na selu. Pravo prijave na Javni poziv imaju udruženja registrovane prema Zakonu o udruženjima i upisane u Registar udruženja Republike Hrvatske.