Zamenici gradonačelnika Vukovara Ivana Mujkić i Marijan Pavliček obišli su danas završene radove na izgradnji spjajajuće ceste od Privredne zone do Priljeva. Reč je o projektu iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020. za razvoj infrastrukture preduzetničkih zona. Izvođač radova je firma OSIJEK – KOTEKS d.d., dok poslove stručne kontrole provodi vukovarska firma Ekološki centar d.o.o. Uprkos korona krizi, infrastrukturni projekti na području grada Vukovara se nastavljaju, rekao je Pavliček dodajući kako je ovim projektom obuhvaćena izgradnju saobraćajnice, površine 1.476,82m² , izgradnja 19 parkirališnih mesta, pešačka i biciklistička staza, te rasveta sa 9 stubova. Na taj se način, rekao je Pavliček poboljšava dostupnost Privredne zone preduzetnicima te izgradnjom pešačke i biciklističke staze, poboljšava sigurnost saobraćaja.Zamenica gradonačelnika Mujkić navela je podatak da su od poslednjeg obilaska Zone, u maju ove godine, još dve firme krenule s poslovanjem, uprkos situaciji s korona krizom.U Zoni je trenutno popunjeno 90 odsto kapaciteta te zaposleno blizu 500 radnika u 43 firme.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, su prema jutros objavljenim podacima, u poslednja 24 časa evidentirane 3 nove pozitivne osobe na COVID-19 (2 su iz Vinkovaca i 1 iz Markušice), a nema preminulih. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 561, od kojih je 420 osoba izlečeno, dok je 7 preminulo.Trenutno je u županiji 25 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 91 osoba, pa je broj ukupno testiranih 6969. U samoizolaciji se trenutno nalazi 190 lica. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 , pozitivno je 8 zdravstvenih radnika (1 lekar, 2 medicinske sestre/tehničara, 3 druga zdravstvena radnika i 2 nezdravstvena radnika).U samoizolaciji se iz sistema zdravstva nalazi 9 radnika (7 medicinskih sestara/tehničara i 2 druga zdravstvena radnika).
U Hrvatskoj je u protekla 24 časa zabeleženo 199 novih slučajeva obolelih od koronavirusa, pa je trenutno aktivnih 1.371 slučajeva zaraze,saopštio je juče Nacionalni štab Civilne zaštite. Među njima je 120 pacijenata na bolničkom lečenju, od kojih je 11 na respiratoru. U protekla 24 sata testirano je 1.824 osoba. Od 25. februara 2020., kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas, ukupno je evidentirano 6.855 osoba zaraženih koronavirusom. Do danas je testirano 140.471 osoba. 5.318 osoba se oporavilo, a dosad je preminulo 166 soba.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče kako se razmišlja o tome da se poveća testiranje i da se testiranje omogući turistima. Stalno razmišljamo kako da povećamo testiranje, rekao je Beroš u Ministarstvu zdravstva za N1 televiziju, nakon sastanka s epidemiolozima, lekarima, medicinskim sestrama i direktorima bolnica. Istakao je da dolaze novi i pouzdaniji testovi, kao i da sve veći broj poslodavaca želi da se njihovi radnici testiraju pre povratka na posao. Što se tiče testiranja zdravstvenih radnika po povratku s godišnjeg odmora, kako bi se sprečilo da virus uđe u zdravstveni sistem, Beroš je rekao kako u ovom trenutku oko toga nema načelnog stava. Svaki zdravstveni radnik, koji se vraća s godišnjeg odmora, sa svojim neposrednim rukovodiocem će proći određeni upitnik i analizu te videti ima li suspektnih elemenata.
Nakon odluke austrijskih vlasti, koja traži od svih povratnika iz Hrvatske negativan test na koronu ili da se u roku od 48 časova od povratka u zemlju testiraju, iz Hrvatske je tokom vikenda otišlo 10.000 austrijskih državljana. Naime, u nekoliko dana je otišla četvrtina Austrijanaca, podaci su e-visitora. Prema njima je u petak u Hrvatskoj boravilo približno 40.000 gostiju iz Austrije, dok ih je u Hrvatskoj u ponedeljak bilo deset hiljada manje. U vremenskom periodu od 14. do 16. avgusta 2020. u Republiku Hrvatsku ušlo je 9.670, a izašlo 7.291 državljana Republike Austrije”, navedeno je u podacima MUP-a.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je juče da radna grupa intenzivno radi na pripremi mera za početak nove školske godine, polazna tačka je da će škola početi 7. septembra u učionama, a mere će biti predložene i objavljene do 31. avgusta. ”Naš je cilj da se u svim osnovnim i srednjim školama nastava održava u učionama. Početna je pozicija da svi učenici, bez obzira pohađaju li niže ili više razrede osnovne škole ili su srednjoškolci, prvi dan nastave dočekaju u školskim klupama”, rekao je Fuchs novinarima. Imenovao je 23-članu Radnu grupu za razrađivanje i predlaganje mera za početak nove pedagoške, školske i akademske godine u kojoj su epidemiolozi, predstavnici agencija u obrazovanju, direktorskih udruženja, osnivača škola i sindikata, a koordinatorka je Ivana Pavić Šimetin iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Mere koje se razmatraju moraju uzeti u obzir mnoge specifičnosti s kojima se susreću škole širom Hrvatske suočene s epidemijom koronavirusa, kao i škole na području Zagreba i okoline zbog posledica razornog potresa u martu ove godine.