Na mesnom groblju u Borovu sinoć je razbijena spomen ploča koja se nalazi na kapeli porodice Šoškoćanin, a koja je posvećena Vukašinu Šoškoćaninu, komandantu Teritorijalne odbrane Borova poginulom 15. maja 1991. godine. Prema nezvaničnim informacijama na teren je izašla i policija, a navodno postoje i snimci sa sigurnosnih kamera te se čeka da li će se na njima prepoznati počinioci. Na zvaničnoj stranici Policijske uprave Vukovarsko-sremske o ovom događaju još uvek nema nikakvih informacija. Kapela koja se nalazi na mesnom groblju pripadala je porodici Šoškoćanin, a sada je vlasništvo Srpske pravoslavne crkvene opštine Borovo.
Veliki tehnološki kvar pogodio je aerodrome, velike banke, medijske kuće i trgovine širom sveta i u Hrvatskoj, a pao je i Centralni zdravstveni informatički sistem kojeg koriste lekari opšte prakse što za posledicu ima nemogućnost očitavanja uputnica. Prema informacijama Jutarnjeg lista, bolnički informatički sistem je u funkciji jer je on na drugom serveru. Iz CEZIH-a je poručeno da se trenutno radi na otklanjanju problema. Nataša Ban Toskić, predsednica Koordinacije hrvatske porodične medicine potvrdila je da postoji problem kod lekara širom Hrvatske koji se žale da im sistem ne radi. HZZO proverava situaciju a doktorka Vesna Potočki Rukavina je naglasila da problem otežava rad medicinskih ustanova i apoteka, dodajući da im se to često događa te da nije sigurna da poteškoće imaju veze s globalnim problemom .Ovakve situacije događaju često, možda i jednom nedeljno, uglavnom ponedeljkom ili petkom, udarnim danima i to nam stvara velike probleme, rekla je Potočki Rukavina, poručivši da je sve na čekanju trenutno. Ukoliko do kraja radnog vremena proradi sistem, nekako će se sve poslati pacijentima, u suprotnom će se sve odložiti do ponedeljka, poručila je doktorka i apelovala da se pacijenti koji nisu hitni, strpe do ponedeljka.
Na tehničke probleme hrvatskih vazduhoplovnih kompanija, osvrnuo se danas i potpredsednik Vlade i ministar mora, saobraćaja i infrastrukture Oleg Butković, poručivši da nije reč o nikakvom kibernetičkom napadu, nego da je došlo do određenog kvara u sistemu. Rekao je da je od jutros dobio informaciju da kontrola hrvatskog vazduhoplovstva ima određene smetnje, da se operativno sve radi, te da je uzrok u kvaru na administrativnom programu. Istakao je pritom da Hrvatska kontrola vazduhoplovstva normalno funkcioniše i da njihove operacije nisu dovedene u pitanje kao i da su državne službe uključene u rešavanje problema, dok trenutno internet stranicu Hrvatske kontrole vazduhoplovstva nije moguće otvoriti.
Ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman sastao se danas u Subotici s predsednicom Hrvatskog nacionalnog veća u Republici Srbiji Jasnom Vojnić kako bi razgovarali o položaju i pomoći Republike Hrvatske Hrvatima u Vojvodini. Radman se sastao i s predsednikom Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine i ministrom za ljudska i manjinska prava u vladi Srbije, Tomislavom Žigmanovom. Tom prilikom Grlić Radman je poručio kakao se nada da će s novim ministrom vanjskih poslova Markom Đurićem da raspravi otvorena pitanja oko okvirnog plana s ciljem usaglašavanja i rešavanja istih.
Prema informacijama Novog lista, Domovinski pokret dobio je još jednog državnog sekretara. Reč je o zadarskom lekaru opšte prakse, predsedniku ogranka Domovinskog pokreta Zadarske županije dr. Damiru Biloglavu koji će biti imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu zdravstva, potvrdio je za spomenuti medij dr. Biloglav. S obzirom na to da me iz Ministarstva zdravstva traže, mislim da će mi dati prostor za delovanje na mestu državnog sekretara, rekao je Biloglav. Dodao je da mu je ova pozicija dosta elegantna te da mu mirovanje na mestu saborskog zastupnika završava krajem, novembra nakon čega se, kako je rekao, bez specijalne najave može da vrati u Sabor.
Potpredsednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro je juče održao sastanak u prisustvu državnog sekretara Mladena Pavića, direktorke Uprave šumarstva, lova i drvne industrije Renate Ojurović te s predstavnicima Udruženja drvno-prerađivačke industrije, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede. Na sastanku je drvna industrija i proizvodnja nameštaja, ocenjena kao važan strateški interes za privredu Republike Hrvatske koja osim navedenog ima socijalni značaj zapošljavajući stanovnike u lokalnim sredinama. S obzirom na interes preduzetnika putem kreditne linije Hrvatske banke za obnovu i razvoj za obrtna sredstva, Ministarstvo je obezbedilo iznos od 3.000.000 evra, potvrđeno je na sastanku. Prema proceni Ministarstva, do sada je utrošeno oko 2 miliona evra sredstava. Vlada je kroz Nacionalni plan za razvoj ovog sektora u periodu od 2023. do 2030. obezbedila preko 60 miliona evra. Nastavak iste politike predviđen je i za budući period do 2027. te je nacionalnim strateškim planom zajedničke poljoprivredne politike obezbeđeno preko 40 miliona evra za modernizaciju tehnologija, promociju prerade drva i proizvodnje nameštaja. Jedna od tema sastanka bila je i drvna sirovina, odnosno pitanje tehničke iskoristivosti iste. U saradnji s Vladom Republike Hrvatske nastaviće se sa spomenutim merama i aktivnostima, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Letnja škola srpskog jezika i kulture „Sava Mrkalј”, koja se održava u kontinuitetu od 1996. godine, a poslednjih deset godina provodi na ostrvu Vir, završila je prvi deo radionica s učenicima srednjih škola. Škola se održava od 13. do 31. jula, a prvi deo obuhvatilo je učešće 33 srednjoškolca iz cele Hrvatske, s tim da je najveći deo bilo s istoka, odnosno iz Baranje. Namenjena je srednjoškolcima koji pohađaju neki od oblika manjinske nastave. Ovo je treća godina zaredom kako Letnja škola sadrži programe namenjene srednjoškolcima,s obzirom da je ranije praktikovano da se nastava organizuje samo za osnovnoškolce. Prema rečima voditelja Letnje škole i radionice umetnosti, Bojana Lazioća, program za učenike osnovnih škola odvijaće se u dva termina, od kojih prvi počinje danas. Govoreći o realizovanom programu za srednjoškolce Lazić je istakao je da su, osim edukacija, organizovane i dve jednodnevne ekskurzije. Nastava je bila podeljena na radionice istorije i geografije koju vodi profesor Velјko Maksić iz Vukovara, a prof. Marica Šimunić iz Zagreba vodila je srpski jezik i književnost te radionicu umetnosti, rekao je Bojan Lazić voditelj radionice. Srednjoškolci u programu nastave imaju predviđena i dva jednodnevna izleta koji služe da se učenici upoznaju sa istorijskim, kulturnim i turističkim znamenitostima kraja u kojem borave kao i sa istorijom i životom Srba u Dalmaciji.Projekat je finansiran od strane Ministarstva nauke, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, a u organizaciju, zajedno sa SKD „Prosvjeta” koja je i osnovni nosilac, se pre tri godine uklјučilo i Srpsko narodno veće i Veće srpske nacionalne manjine Zagreba.