U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 2 nove pozitivne osobe na COVID-19, jedna iz Borova te jedna iz Vukovara, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 444, od kojih je 12 094 izlečenih, a ukupno je preminulo 259 osoba. Trenutno je u županiji 5 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 23 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 76 268. U samoizolaciji su 194 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji pozitivan je jedan radnik iz sistema zdravstva.
Od početka godine do sredine jula policija je u Hrvatskoj otkrila preko 700 falsifikovanih PCR testova, a još nije zabeleženo falsifikovanje EU digitalnih covid potvrda. Prema podacima MUP-a do 14. jula ove godine otkrivena su 703 falsifikovana PCR testa, najviše na području policijske uprave Vukovarsko-sremske, čak 251. U policiji kažu da se do sada nisu sreli s falsifikovanim EU digitalnim covid potvrdama niti imaju evidentirane zloupotrebe tih potvrda. Napominju da je za validaciju EU digitalnih covid potvrda službeno objavljena aplikacija covidGO koja ne dozvoljava manipulaciju kod očitanja i validacije potvrde. Na javnim okupljanjima kontrolu provodi organizator pojedinog događaja u skladu s odredbama propisanih odlukom Štaba civilne zaštite za sada putem dostupnih aplikacija na mobilnim telefonima. Inspektori područnih kancelarija civilne zaštite obavljaju inspekcijske kontrole na određenim događajima kao što su fudbalske utakmice, noćni klubovi ili svadbe.
Patrijarh srpski gospodin Porfirije primio je delegaciju Srpskog demokratskog foruma i saborsku zastupnicu Draganu Jeckov. Razgovarali su o budućim planovima SDF-a, o radu Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“, aktuelnim pitanjima i dešavanjima u srpskoj zajednici u Hrvatskoj te o izazovima koje nosi funkcija patrijarha. Članovi SDF-a, Nikola Vukobratović, Marina Stojnović, Jovan Vlaović, Emina Đurašević i Jelena Nestorović, koji su i ranije delovali kroz Omladinsku mrežu Srba u Hrvatskoj više puta su vrlo uspešno sarađivali sa srpskim patrijarhom dok je bio mitropolit zagrebačko-ljubljanski. Novim snagama SDF-a patrijarh je poželio mnogo uspeha u budućem radu i stavio se na raspolaganje za daljnju pomoć i saradnju.
Predsednik Saveta za nacionalne manjine Republik Hrvatske Aleksandar Tolnauer komentarisao je za list Politika najavu gradonačelnika Vukovara Ivana Penave o ukidanju nastave po modelu A na području grada, rekavši da je reč o politizaciji i nekim drugim, skrivenim interesima. „Tu ima puno nelogičnosti. Kad biste analizirali one koji su protiv tri modela obrazovanja Srba, ispalo bi da tu postoji nešto protiv čega su se oni borili, kao da su Srbi tu gazde i rade šta hoće. Oni koji napadaju tzv. srpske škole misle da je reč o nekakvom posebnom programu koji nije kompatibilan s hrvatskim, a to nije tačno, to je isti program, samo se odvija na srpskom jeziku i ćirilici”, objasnio je Tolnauer za „Politiku” i dodao da su svaki jezik i svako pismo – bogatstvo. „Sve te stvari se politizuju zbog sasvim drugih interesa i ljudi postaju taoci takvih igara. Mi sprovodimo politiku vlade Andreja Plenkovića, koja se može definisati kao integracija u hrvatsko društvo, ali uz očuvanje sopstvenog identiteta, a identitet su pismo, jezik, vera…”, rekao je Tolnauer i dodao da svaka zajednica, pa i srpska, treba sama da odluči šta je za nju najbolje i najproduktivnije, a da će Savet, čija je uloga zaštita prava i sloboda nacionalnih manjina, onda njen stav i podržati.
Potpuno besplatna aplikacija za pomoć osobama s dijabetesom pokrenuta je juče nakon gotovo dve godine razvoja, saopštio je njen izvršni direktor Davor Skeledžija. “DiaHelp je prva hrvatska i u svetu jedinstvena, sasvim besplatna, aplikacija za pomoć osobama s dijabetesom. Čine je mobitel aplikacije i portal za lociranje, povezivanje i informisanje dijabetičara pomoću virtuelne zajednice osoba s dijabetesom, njihovih porodica i prijatelja”, navodi se u saopštenju. Aplikacija je osmišljena tako da osigurava brzu i efikasnu pomoć u slučaju gubitka pomoćnog sredstva o kojima zavisi život dijabetičara, ali i za podršku i međusobno umrežavanje dijabetičara. “Ujedno je i izvor najnovijih vesti u svetu dijabetesa u kojem je tehnološki napredak tokom poslednjih decenija značajno povećao kvalitetu i produžio život bolesnika”, navodi se u saopštenju. Aplikacija ima SOS dugme koji korisnici koriste da bi upozorili druge korisnike u blizini s molbom za pomoć u opremi. Takođe postoji i dugme za paniku koji upozorava korisnike u blizini te šalje poruku odabranim članovima porodice i prijateljima, sa lokacijom osobe u nevolji. Usprkos modernoj tehnologiji – ova aplikacija nije zamena za hitnu pomoć, naglašavaju u saopštenju. “Novootkriveni dijabetičar ili onaj koji se tek doselio u novi grad uz pomoć aplikacije može locirati druge korisnike, upoznati se i s njima razmenjivati savete, iskustva i informacije. Pored toga, korisnicima aplikacije dostupne su najnovije vesti s portala DiaHelp.net”, navodi se u saopštenju.