Završna konferencija EU projekta „Pokloni mi osmeh“ održana je danas u Hotelu Lav u Vukovaru. „ZAŽELI odnosno Program zapošljavanja žena“ Gradu Vukovaru odobren je projekat „Pokloni mi osmeh“ na period od 30 meseci, u ukupnoj vrednosti, nešto manjoj od 7,5 miliona kuna,a sufinansiran je iz Evropskog socijalnog fonda u 100 procentnom iznosu, a u okviru Operativnog programa efikasni ljudski potencijali 2014.-2020. U okviru projekta bilo je zaposleno 50 žena, koje su brinule o 300 korisnika, uglavnom starih i nemoćnih. Voditeljka projekta, Snježana Grgurević podsetila je da je u okviru istog provedena i svojevrsna edukacija određenog broja žena, a kao posebno značajno istakla i njegovu drugu fazu provođenja, nešto kraćeg trajanja, ali itekako značajnu za spomenute kategorije naših sugrađana.Druga faza obuhvatila bi 55 žena i 330 korisnika njihove pomoći. Gradski pročelnik za socijalna pitanja Dražen Kobašević ukazao je na značaj spomenutog projekta u zajednici , napomenuvši kako je po važnosti najveći u našoj Županiji te sedmi u RH. Partner na projektu Gradu Vukovaru bila je Područna kancelarija Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, čiji je cilj bio da informiše i upućuje ciljanu grupu žena.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak i njegova zamenica nisu zaraženi koronavirusom, izvestili su danas iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pojasnivši kako su svi učesnici konferencije održane u ponedeljak, uključujući i Capaka, završili u samoizolaciji. Mere samoizolacije određene su im nakon što je jedan učesnik konferencije o istraživanju uticaja HPV-a na mlade koje je provodilo Udruženje CroMSIC razvio simptome zaraze. “U sredu je došlo do saznanja da je jedna osoba koja je prisustvovala događaju dan nakon konferencije razvila simptome koronavirusa. Odmah je ustanovljen spisak svih učesnika te ih je dežurna epidemiološka služba Zavoda kontaktirala i obavestila o situaciji”, poručuju iz Zavoda.
Ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović komentarisao je situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj. On je rekao kako se situacija s graničnim prelazima prati. “Poznato vam je da Štab razgovara praktički 24 sata dnevno, pratimo sve šta se dešava u široj i bližoj okolini. Zavisno o situaciji sigurni smo da ćemo doneti mere koje će zaštiti zdravlje ljudi, ali i ostaviti privredu otvorenom. Mi se nismo potpuno otvorili, osim za nekih 10 zemalja Evropske unije. I državljani BiH i Srbije moraju imati poseban razlog za putovanje u Hrvatsku. Nema potpune liberalizacije prema tim zemljama, a hoće li biti dodatnih restrikcija, to ćemo odlučiti. Još uvek ne mislimo da je situacija takva da bi tražila jednu takvu meru”, pojasnio je Božinović. Kaže kako je preporuka da se, osim ukoliko ne postoji neka neophodna potreba, ne putuje u zemlje gde je lošija epidemiološka slika. “Mislim da je najvažnije što možemo postići kroz javnu edukaciju, a to je da uverimo ljude da ako ne postoji neophodan razlog, da se suzdrže od putovanja”, istakao je Božinović.
Prema najnovijem policijskom izveštaju, do sada je u Policijsku stanicu Vukovar privedeno 18 učesnika jučerašnje tučnjave koja se dogodila u večernjim časovima u Borovu naselju, a intenzivno se traga za još njih nekoliko. Među privedenima je 14 učesnika iz Vukovara, te po jedan iz Gaboša, Borova, Markušice i Zagreba. Učesnici tučnjave su stari od 18 do 46 godina. Povređena su dvojica 20-godišnjaka, 26-godišnjak, 29-godišnjak, 31-godišnjak i 46-godišnjak, svi iz Vukovara, te 30-godišnjak iz Gaboša. Iz policije navode da nemaju službene informacije o prirodi i težini povreda.
Udruženje roditelja dece s teškoćama u razvoju Vukovarski leptirići nosioc je projekta Društveni centar IN – mreža podrške za decu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom grada Vukovara. Partneri u provođenju su Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem Golubica Vukovar, Udruženje osoba s invaliditetom VUKA Vukovar te Grad Vukovar, a projekat traje 2 godine. Vredan je gotovo 2 miliona kuna od čega 85 odsto sufinansira Evropska unija iz Evropskog socijalnog fonda dok je 15 odsto sredstava osigurano iz državnog budžeta. Provođenjem ovog projekta deci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom grada Vukovara i Vukovarsko-sremske županije biće osigurani društveno – kulturni sadržaji koji im trenutno nisu dostupni, a koji će doprineti njihovom osnaživanju za aktivan život u zajednici te izražavanje u okviru njihovih mogućnosti. Aktivnosti centra obuhvatiće elemente terapije pokreta i plesa, muzikoterapije te art terapije. Uz to, aktivnosti će uključivati i komponentu socijalizacije s ciljem socijalnog uključivanja svih korisnika kao punopravnih članova društvene zajednice uopšte. Uspostava Društvenog centra IN direktno će doprineti inkluziji i povećanju kvalitete života korisnika, objasnila je voditeljka Centra Mateja Hosjak. Projektom Društveni centar IN planira se obuhvatiti minimalno 100 korisnika i 50 roditelja dece s teškoćama u razvoju, ali i ojačati članstvo u svojim udruženjima.