Za realizaciju Programa bespovratnih podrški u poljoprivredi ove godine Grad Vukovar je osigurao je gotovo 133 hiljade evra, odnosno milion kuna, a svečano dodeljivanje ugovora održano je danas u Gradskom muzeju u Vukovaru. Ova mera se provodi već osmu godinu za redom, a svake je godine sve više zainteresovanih, čemu svedoči i podatak da su sredstva utrošena svega 14 dana nakon raspisivanja poziva, rekao je gradonačelnik Ivan Penava. Od 99 prijavljenih, odobreno je 69 zahteva, najviše za nabavljanje mehanizacije i opreme i pčelarstvo. Pročelnica za privrednu Kristina Bilić je rekla da je Javni poziv sadržavao 12 mera te da se iznos sufinsiranja od maksimalo 50 odsto povećao na 50 do 70 odsto.
Na sastanku Koordinacije zamenika župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina juče se u Daruvaru razgovaralo o obrazovanju na jeziku i pismu manjina, a župan Marko Marušić je istakao da u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji žive pripadnici 21 manjine od 22, koliko ih je u Hrvatskoj. Koordinacija okuplja zamenike župana iz 11 hrvatskih županija, a sastanak je održan u prostorijama Saveza Čeha, gde su domaćini bili su zamenici bjelovarsko-bilogorskog župana iz reda češke i srpske nacionalne manjine Tanja Novotni Golubić i Saša Lukić. Prisutne je pozdravio i poželeo im dobrodošlicu župan Marko Marušić, koji je tom prilikom istakao da je Bjelovarsko-bilogorska županija pravi primer dobre saradnje s nacionalnim manjinama te da jedina u Hrvatskoj ima dva zamenika župana iz redova nacionalnih manjina. Dobra saradnja, istakao je, posebno se vidi u području obrazovanja, gde se u deset škola izvodi nastava u nekom od tri modela manjinskog obrazovanja, a uključena su čak 584 učenika. Tome treba dodati i još 180 dece iz dva češka dečja vrtića. Župan je istakao i najnovije primere saradnje – opremanje učionice Osnovne škole Dežanovac, gde se izvodi nastava po modelu C na srpskom i češkom jeziku, a od jeseni i na mađarskom jeziku, te nabavljanje kombija za potrebe Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog. Zamenik župana Vukovarsko-sremske županije iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić je rekao da je zajednički konstatovano da svi manjinski predstavnici trebaju intenzivirati napore i mere sa ciljem afirmisanja modela obrazovanja na svom jeziku i pismu, jer su to, uz kulturu, običaje i tradiciju, osnovni elementi kojima se sprečava asimilacija.
Zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov juče se u Hrvatskom saboru osvrnula na Izveštaj pravobraniteljke za decu Helence Pirnat Dragičević za 2021. godinu, na poseban deo koji je posvećen pravima dece pripadnika srpske nacionalne manjine, rekavši da se najveći deo odnosi na prijave vršnjačkog nasilja između učenika srpske i hrvatske nacionalnosti u školi. O ovim problemima, ali i nekima koji nisu spomenuti u Izveštaju, razgovarala sam nekoliko puta s pravobraniteljkom i drago mi je da je ona razumela potrebu koja postoji i reagovala na vreme obavestivši sve nadležne institucije, centre za socijalni rad, policiju, nadležno ministarstvo i prosvetnu inspekciju. Pravobraniteljka je navela da se nastava za učenike srpske nacionalne manjine odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, odnosno po modelu A obrazovanja te je praktički odvojena od nastave za učenike hrvatske nacionalnosti. Po njoj se tiče utisak da se odvojeno školovanje dece prema etničkom načelu pojavljuje kao ilustracija opšte podeljenosti Grada Vukovara. Deca u vukovarskim osnovnim i srednjim školama idu u iste zgrade, uče iz istih udžbenika, osim što su za učenika koji idu na nastavu po modelu A prevedeni na srpski jezik i ćirilično pismo i da su odobreni od strane ministarstva obrazovanja Republike Hrvatske i što je najvažnije, druže se međusobno. Nejasno mi je zbog čega se konstantno u pitanje dovodi pravo dece pripadnika nacionalnih manjina na obrazovanje na maternjem jeziku i pismu i to samo i isključivo kad su u pitanju deca srpske nacionalnosti. Kada su u pitanju druge manjine, tad nisu problem ni fizički odvojene škole kakve imamo kod Talijana u Istri ili Mađara u Osijeku i Baranji. Mnogima sigurno nisu problematične ovakve škole jer mislim da je manjinsko obrazovanje jedini garant očuvanja nacionalnog identiteta pripadnika manjina, a pri tome su modeli manjinskog obrazovanja regulisani mnogobrojnim međunarodnim konvencijama, a još detaljnije su uređeni domaćim zakonodavstvom te u prilog kvaliteti obrazovanja govore i rezultati koje na takmičenjima postižu učenici koji se školuju na manjinskom jeziku i pismu. Međutim, očito je da je problematično samo obrazovanje pripadnika srpske nacionalne manjine, zaključila je Jeckov.
Direktor Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović je rekao da će ove godine otprilike jednak broj maturanata pristupiti državnoj maturi kao i prošle godine. „Ispit iz hrvatskog jezika sada će da traje dva dana i bez eseja ga se ne može položiti. Esej je važan deo pismenosti i dobro je da se kao uslov polaganja vratio. Vodili smo računa da broj književnih dela koje učenici trebaju pročitati smanji. Ove godine su tako određena četiri dela, ali mislim da će sledeće godine biti ipak nešto više, najverovatnije šest”, rekao je Filipović. Komentarisao je i privatne instrukcije za državnu maturu, odnosno pripreme koje organizuju mnogi centri rekavši da je prihvatljivo da škole održavaju pripreme ali da je protiv privatnih instrukcija jer zbog toga nemaju svi učenici iste šanse.
Večeras počinje tretiranje komaraca sa zemlje na području Grada Vukovara, saopšteno je iz Gradske uprave. Naselja Olajnica, Rupe, Adica, Lužac i Borovo naselje uz Bobotski kanal biće tretirana večeras, sutra i prekosutra, u ponedeljak centar grada, Adica, Sotin, Mitnica, Sajmište i Vučedol, a u utorak Borovo naselje, Lipovača, Lužac, Adica i Priljevo. Ukoliko vremenske prilike ne dozvole tretiranje, akcija će biti obavljena sledećeg dana, odnosno kada to bude moguće.