U osnovnim i srednjim školama te na fakultetima i institutima jutros je počeo jednodnevni štrajk upozorenja, u organizaciji tri obrazovna sindikata koji, između ostalog, traže povećanje osnovice i koeficijenata te zaštitu i primeren društveni status.Štrajk organizuju Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisni sindikat nauke i visokog obrazovanja, a prema njihovim jučerašnjim najavama održava se u gotovo 95 odsto škola u kojima deluju. Kroz proces pregovora s Vladom, sindikati su izneli pet zahteva -traže porast osnovice od 10 odsto, povećanje koeficijenata, prosvetni dodatak te uvođenje privremenog dodatka dok se ne reši pitanje koeficijenata. Traže i odgađanje modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i izuzimanje nastavnika od ocenjivanja definisanog prema Zakonu o platama i Uredbi o ocenjivanju. Predstavnici tri sindikata najavili su da štrajkom “počinju”, a da će “svaki sledeći štrajk biti dublji, širi, drugačiji”. Iz resornog Ministarstva nauke, obrazovanja i mladih, kao i Vlade poručili su im da za štrajk nema razloga, a ministar Radovan Fuchs pozvao je roditelje da pošalju decu u školu jer će nastava biti organizovana. Ministarstvo je zbog toga izdalo i uputstva školama o osiguravanju sigurnog boravka učenika, organizaciji školske prehrane i produženog boravka te redovnom informisanju roditelja i učenika. Osim toga, škole su obavezne da evidentiraju radnike u štrajku te podatke unesu u sistem Centralizovani obračun plata (COP).
Vlada je juče na telefonskoj sednici donela Odluku o smanjenju plate i dodataka na platu zaposlenima u sistemu osnovnog i srednjeg školstva te nauke i visokog obrazovanja za vreme učestvovanja u štrajku, poručivši kako štrajk nije opravdan.U saopštenju podsećaju da su u proteklih osam godina, u duhu saradnje i socijalnog dijaloga, plate kontinuirano rasle za sve državne i javne službenike, njih 244 hiljada u Hrvatskoj, uključujući i u obrazovanju. Štrajk u organizaciji tri obrazovna sindikata nije opravdan jer su od 2016. godine plate zaposlenima u obrazovanju rasle između 80-100 odsto, uz efekte rasta osnovice od 48 odsto, rasta koeficijenata i poreznih rasterećenja. Obrazovanje je jedan od ključnih prioriteta Vlade, poručili su i dodali da to pokazuju veliki ciklus ulaganja u obrazovnu infrastrukturu od 2,7 milijardi evra i to da su se izdvajanja za obrazovanje i nauku povećala s milijardu i 800 miliona evra u 2016. na 4 milijarde i 600 miliona evra danas.
Predsednici veća bošnjačke, mađarske, rusinske, slovačke i srpske nacionalne manjine, kao i predstavnici albanske, nemačko-austrijske i ukrajinske manjine, na jučerašnjoj su sednici Koordinacije nacionalnih manjina u Vukovaru istakli važnost zajedničkog delovanja i saradnje svih manjinskih zajednica. Na sednici je usvojen izveštaj o radu i finansijski izveštaj za 2024. godinu, koji su detaljno predstavili članovi Koordinacije. Posebna pažnja posvećena je postignućima u protekloj godini, kao i izazovima sa kojima su se suočavale nacionalne manjine u ostvarivanju svojih prava i očuvanju kulturnog identiteta.Prošle godine, Vlada je donela novi Pravilnik o nagradama i naknadama za predsednike, zamenike predsednika i većnike nacionalnih manjina. Nakon inicijative za primenu ovog pravilnika, u dogovoru sa predstavnicima županije, doneta je odluka o nadoknadi koja će da iznosi 30% od nadoknade većnika u Vukovarsko-sremskoj županiji. Predsednik Koordinacije, Svetislav Mikerević, izrazio je zadovoljstvo takvom odlukom, istakavši da je ona rezultat konstruktivnog dijaloga i međusobnog razumevanja. Podsetio je da zakonodavac predviđa mogućnost da nadoknada iznosi i do 75% od naknada županijskih predstavnika, što ostavlja prostor za dalju diskusiju i unapređenje položaja manjinskih predstavnika.Dogovoreno je da se Dan nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije održi 11. maja u Vukovaru, uz domaćinstvo predstavnika ukrajinske nacionalne manjine. Posebna tačka dnevnog reda bila je posvećena predstojećim lokalnim izborima. Naglašeno je da pripadnici nacionalnih manjina treba da u što većem broju izađu na izbore, kako bi dodatno potvrdili legitimitet svojih predstavnika i osigurali kontinuitet u ostvarivanju svojih prava. U tom kontekstu, istaknuta je važnost informisanja i motivisanja birača kroz različite aktivnosti i kampanje.Sastanku je prisustvovao i zamenik župana, Srđan Jeremić, koji je pohvalio rad Koordinacije i izrazio spremnost županijskih vlasti da nastave pružati podršku nacionalnim manjinama u ostvarivanju njihovih prava i inicijativa, navodeći podatak o povećanju županijskih sredstava za 25 odsto, namenjenih radu manjinskih veća.
Na sednici Koordinacionog odbora Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” za istočnu Slavoniju, Baranju i zapadni Srem, održanoj proteklog vikenda u Vukovaru utvrđen je program ovogodišnjih, 28. Dana kulture Srba istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Manifestacija će biti otvorena 27.aprila u Osijeku, a već idućeg dana, planirano je Pesničko veče u Dalju. Borovski pododbor Prosvete će 8.maja da ugosti literarce, dok će u Boboti 13.maja biti organizovana Smotra recitatora. U Belom Manastiru je za 17.maj predviđeno Dramsko veče, a tradicionalna Smotra folklora planirana je 24. maja u Boboti. Vukovarskipododbor Prosveta biće domaćin Likovne kolonije „Boja Vukovara”, koja će biti održana u periodu od 6. do 8. juna. Svečanost zatvaranja manifestacije biće 7. juna u Belom Manastiru. Sednici je prisustvovao i generalni sekretar Društva, Slobodan Živković.
U Zadru je juče svečano otvoren Srpski kulturni centar (SKC), čime je grad dobio još jedno važno mesto susreta i kulturnog dijaloga.Na otvorenju, u novim prostorima, okupio se veliki broj građana, uzvanika i novinara, što potvrđuje značaj događaja za zajednicu. Tako su u zgradi na zadarskoj stanici svečano otvorena vrata županijskom i gradskom Veću srpske nacionalne manjine, kao i tamošnjem pododboru Prosvjete. Na taj način je SKC postao centralno mesto za rad i aktivnosti srpske zajednice u Zadru, ali i otvoreni prostor za sve građane, koji podržavaju multikulturni i multietnički identitet grada i Hrvatske. Drago nam je da konačno imamo svoje mesto, prostor koji smo kupili i uredili, gde možemo da se okupljamo, radimo i planiramo te provodimo svoje programe, kako za našu zajednicu, tako i za sve zainteresovane građane Zadra, ljude dobre volje. Ovaj prostor posvećujemo kulturi, obrazovanju, okupljanju i druženju, rekao je u svom uvodnom govoru Boris Milošević, aktuelni predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) i bivši potpredsednik Vlade. Dodao je da Srbi u Zadru žive vekovima doprinoseći kulturi, obrazovanju, sportu te kako u bogatoj istoriji Zadra, Srbi imaju značajan deo. Donedavni predsednik SNV-a, Milorad Pupovac u kratkoj je izjavi dodao da svi, koji su poreklom iz tih krajeva i koji su deo života proveli u Zadru, žele da to bude mesto u kojem će građani srpske nacionalnosti realizovati svoje programske sadržaje te imati razlog da navraćaju, a ostali, bez obzira na nacionalnosti, imati motiv da se ponekad s njima druže i razmene kulturna, istorijska, društvena i ostala iskustva.
Prva edukacija zaposlenih Javne ustanove „Sportski objekti Vukovar“ u sklopu projekta „Sport Facilities Green Energy“, akronima SINERGY, koji se provodi u okviru Interreg VI-A IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. održana je u ponedeljak u Vukovaru. Projekat SINERGY trajaće 24 meseca, odnosno do 14. jula 2026. godine. Ukupna vrednost projekta je 1.856.980 evra, od čega Evropska unija sufinansira bespovratna sredstva u 80% iznosu. Vodeći partner na projektu je Grad Tuzla, a partneri su Opština Herceg Novi, Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle te Javna ustanova za upravljanje sportskim objektima Grada Vukovara, „Sportski objekti Vukovar”. U sklopu navedenog projekta, Centar za ekologiju i energiju partnerima će održati tri jednodnevne edukacije o električnoj energiji i obnovljivim izvorima energije na kojima će učestvovati zaposleni u sportskim centrima. Nakon analize potrošnje energije Plivališta Vukovar, održana je prva edukacija. Polaznici edukacije upoznati su s projektnim aktivnostima i očekivanim rezultatima, analizom stanja potrošnje električne energije Plivališta Vukovar te značenjem električne energije i obnovljivih izvora energije za objekat. Tokom trajanja edukacije, polaznici su upoznati s temama optimizacije potrošnje toplinske energije i značajem štednje, mogućnostima smanjenja potrošnje.