U okviru projekta „Kreativni turizam” Udruženja turističkih vodiča grada Vukovara, koji je pripremljen i koji se provodi u saradnji i uz podršku Turističke zajednice grada Vukovara, ovog vikenda će se održati trodnevne edukacije na temu pričanja priča, odnosno „Storytelling-a“ i oživljene istorije, tj. „Living history“, rekao je predsednik Udruženja turističkih vodiča Dubravko Žuvić. Direktorka Turističke zajednice grada Vukovara Marina Sekulić je naglasila da je ova radionica predviđena za turističke vodiče te da se nada da će uskoro zaživeti na ulicama našeg Grada. Zamenica gradonačelnika Ivana Mujkić je rekla da je turizam ostvario pad u prethodnoj godini zbog epidemije koronavirusa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 24 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih je 21 pozitivna na PCR testiranju, a 3 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 7 osoba je iz Vinkovaca, 4 iz Vukovara, po 2 iz Cerne i Ivankova, te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Bošnjaka, Cerića, Ilače, Markušice, Novih Jankovaca, Trpinje, Šarengrada i Vođinaca. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 9035, od kojih je 8668 izlečeno, a preminulo je 198 osoba. Trenutno su u županiji 23 osobe na bolničkom lečenju. U protekla 24 časa testirane su 164 osobe, pa je ukupno do sada testiranih na području županije 48 583. U samoizolaciji je trenutno 596 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji su pozitivna 3 radnika iz sistema zdravstva, a isto toliko ih je i u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 13 nastavnika i 20 učenika, dok je u samoizolaciji 2 nastavnika i 181 učenik.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 1112 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 6426. Među njima je 918 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 80 pacijenata, a preminulo je 17 osoba. Od pojave zaraze u Hrvatskoj ukupno je registrovano 255 619 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih su 5743 preminule, ukupno se oporavilo 243 450 osoba, od toga 785 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su 21 803 osobe. Testirano je 1 461 537 osoba, od toga 6553 u poslednja 24 časa.
Ovaj mesec je doneo prvo značajnije smanjenje broja nezaposlenih za približno 5 hiljada u odnosu na kraj februara, a ako je suditi prema slobodnim radnim mestima, koja su prijavili poslodavci, najtraženija su zanimanja i dalje konobari, kuvari, čistačice i trgovci, piše Večernji list. U prva dva ovogodišnja meseca firme i javne ustanove prijavile su 32 hiljade slobodnih radnih mesta, što je deset hiljada manje nego u istom periodu prošle godine, pa su u tom vremenu zaposlile 18 hiljkada osoba. Samo u februaru, najveći broj slobodnih radnih mesta bio je u delatnosti pružanja smeštaja te pripreme i posluživanja hrane, koji se priprema za sezonu i zasad više traži i razgovara nego što zapošljava. Odmah nakon ugostitelja sledi prerađivačka industrija koja je tražila nešto manje od 3 hiljade radnika, a zaposlila približno dve, zatim građevinarstvo, koje je imalo više od dve hiljade otvorenih pozicija, a uspeli su da zaposle 900 radnika. Kako na domaćoj berzi uglavnom nema raspoloživih radnika za rad na građevini, radnici se traže i izvan hrvatskih granica, na Kosovu, u Makedoniji, Ukrajini i nekim azijskim državama. Uz zidare i ostale majstore, firme na berzi traže i gotovo 170 inženjera građevine, a jednako tako otvoreni su konkursi za 130 inženjera mašinstva, 92 inženjera elektrotehnike te 60 arhitekata.
Alkoholizovanost je uzrok gotovo 25 % svih smrtnih slučajeva na putevima u Evropi. Veliki deo problema su ‘prestupnici s visokim rizikom’ koji redovno voze s nedopuštenom količinom alkohola u krvi. S alkoholizovanošću od 1,5 promila stopa smrtnosti u nesrećama je otprilike 200 puta veća od one kod treznih vozača. Tako se, između ostalog, u šestom Nacionalnom planu sigurnosti cestovnog saobraćaja za period od 2021. do 2030. godine, koji je Vlada objavila na svom portalu e-Savetovanja razmatra i mogućnost smanjenja najveće dopuštene količine alkohola u krvi. Takva je mogućnost iznesena u poglavlju, koje se bavi merama, a što bi trebalo da pridonese vožnji bez uticaja alkohola, droga i lekova. Još se ne zna znači li to moguće smanjenje dopuštenog nivoa alkohola u krvi, koji je u Hrvatskoj 0,5 promila za sve osim za profesionalne i mlade vozače, za koje je alkohol zabranjen ili smanjenje na neki niži nivo od sadašnjeg, ali veći od nule. Istraživanje mogućnosti promene granične vrednosti alkohola u krvi nije jedina mera koju Vlada ističe u borbi protiv alkohola, pa se tako najavljuje i istraživanje efikasnosti detektora alkohola i njegovog uticaja na smanjenje broja nesreća. Takva se mogućnost spominjala i u prethodnom, petom Nacionalnom planu, ali nikada nije zaživela.
Gotovo svaki peti stanovnik Hrvatske “povlači veze” kod korištenja usluga u zdravstvenim ustanovama i tako pomaže razaranju sistema društvenog poverenja, pokazalo je istraživanje objavljeno u naučnom časopisu Društvena istraživanja. Rezultati istraživanja zasnivaju se na anketi, koja je provedena 2015. godine na uzorku od 2000 građana, a pitanja su se odnosila na period od 12 meseci, koji je prethodio anketi, objasnio je autor Josip Franić s Instituta za javne finansije. Iako se polovina ispitanih pravdala da su razlog povlačenja veza duge liste čekanja, analiza pokazuje kako iza tih zloupotreba sistema najčešće ne leži stvarna potreba nego je reč o obrascu ponašanja koji ta osoba demonstrira i u drugim sferama života, naveo je autor. To je jedan od od najproblematičnijih oblika nezakonitih radnji, kojima je izložen zdravstveni sistem, ali konkretnija istraživanja o tome su do sada izostala.