Noćas je na snagu stupila odluka Nacionalnog štaba civilne zaštite kojom se na mesec dana otkazuju svi javni događaji i zatvara većina trgovina u Hrvatskoj kao mera sprečavanja širenja epidemije koronavirusa čime se menja društveni život u zemlji. Otvorene ostaju trgovine prehrambenih namirnica i one koje prodaju higijenske proizvode, uključujući i one u velikim trgovačkim centrima. Otvorene će biti i benzinske pumpe, trafike, pekare i trgovine dečjom opremom, prodajom hrane za životinje, te prodajom ortopedskih pomagala. Trgovine koje ostaju otvorene neće raditi skraćeno da se ne bi stvorio kontraefekt okupljanja velikog broja ljudi na jednom mestu u kraćem vremenskom periodu. Stroge mere socijalnog distanciranja uvode se radi ublažavanja mogućnosti širenja epidemije koronavirusa, a vrediće 30 dana. U Hrvatskoj se otkazuju svi javni događaji i okupljanja, obustavlja rad svih uslužnih delatnosti koje nisu preko potrebne za funkcionisanje zajednice. Zatvaraju se muzeji, pozorišta i kina. Obustavlja se rad ugostiteljskih objekata svih kategorija, osim pripreme i dostave hrane te rada narodnih kuhinja. Obustavlja se rad teretana, sportskih centara, fitness i rekreacijskih centara, svih organizovanih treninga, plesnih škola, dečjih i drugih radionica. Osim toga, obustavljaju se verska okupljanja. Voditelj Štaba Davor Božinović je na konferenciji za novinare rekao da pijace, prema preporuci epidemiologa, ostaju otvorene. Objekti koji će raditi moraju osigurati što veću udaljenost radnika i mere socijalne distance. Moraju osigurati provetravanje prostora, mere pojačane higijene i svakodnevnog čišćenja prostora, kao i punktove sa sredstvima za dezinfekciju, te plakate o pravilnom pranju ruku i zaštiti. Za provođenje ovih mera zaduženi su lokalni štabovi civilne zaštite. Na snagu stupa i privremena zabrana kretanja osoba preko graničnih prelaza, s tim da će se hrvatskim državljanima omogućiti povratak u Hrvatsku, a državljanima članicama EU-a povratak u matične države. Štab podseća na potrebu pridržavanja mera lične higijene i socijalnog distanciranja svakog pojedinca – u zatvorenim prostorima treba držati distancu od dva metra, na otvorenom prostoru od jedan metar.
HRT saznaje da je čovek koji je preminuo u Istri bio pozitivan na koronavorus, ali stručnjaci smatraju da to nije razlog njegove smrti. U Hrvatskoj je 99 osoba zaraženih koronavirusom. Od juče je tako 12 novih osoba zaraženo, rekao je Krunoslav Capak, direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog”. Podigli smo platformu gde se razmenjuju informacije o pozitivnim slučajevima, sada imamo više mesta gde se testira na koronavirus. Informacije u realnom vremenu dobija ministar zdravstva, doktorica Markotić i ja, objasnio je juče Capak. Zbog zagušenja telefonskih poziva epidemiolozima podigli smo pozivni centar, a broj je 113. Javljaju se edukovani volonteri koji daju informacije o zdravstvenom sistemu i postupanju. Za sve ostale informacije 112, dodao je Capak.
Predsednik Republike Zoran Milanović ocenio je da su u Hrvatskoj preduzete odgovarajuće mere za sprečavanje širenja pandemije koronavirusa, te pozvao sve građane da se odgovorno pridržavaju uputa Štaba civilne zaštite. U obraćanju javnosti koje su prenosile sve nacionalne televizije rekao je da je potpisao odluku o proglašenju izmena Zakona o sistemu civilne zaštite i davanju većih ovlasti Nacionalnom štabu civilne zaštite. Istakao je kako je potvrđeno da koronavirus fatalno pogađa one starije među nama i one bolesnije te da je zadatak svih da učinimo sve – aktivno i pasivno, delovanjem i nedelovanjem da ih zaštitimo. Predsednik je rekao i da Hrvatska nije u ratu jer, kaže, ratuju ljudi, nego je u izazovu, u krizi. Veruje da će i ova kriza završiti, “kao i svaka kriza s određenom štetom, ali i s lekcijama koje ćemo moći primeniti kada nas zadesi neka nova kriza”. Naveo je i kako smatra da ga njegova ljudska i politička dužnost obavezuje da se “s vremena na vreme oglasi o ovakvim stvarima”, bez obzira na to što za njih nije direktno nadležan niti ima ovlasti. Zahvalio je svima, a posebno zdravstvenim radnicima koji brinu o obolelima.
Ministarka poljoprivrede Marija Vučković na sednici Vlade predstavila je prve mere Ministarstva poljoprivrede za pomoć sektoru s ciljem ublažavanja negativnog uticaja koronavirusa na poslovanje poljoprivrednika, ribara i drvno-prerađivačkog sektora. Paket od 11 mera primenjiv je na sve sektore i odnosi se na osiguranje likvidnosti odnosno postojeće nivoe zaposlenosti, a vredan je približno 350 miliona kuna. „U ovom trenutku naše radnje su usmerene na očuvanje likvidnosti, zaposlenosti i sigurnosti prehrambenog lanca. U skladu s time, s jedne strane ćemo odložiti njihove obaveze plaćanja, a s druge strane smo uštedama i preraspodelama osigurali nacionalna sredstva za pomoć te se nadam da ćemo u pregovorima s Evropskom komisijom osigurati dodatna sredstva. Nastavljamo s osmišljavanjem i implementacijom dodatnih mera. Verujem da će mere olakšati trenutnu situaciju našim poljoprivrednicima“, ističe ministarka Vučković.
Hrvatski zavod za zapošljavanje objavio je juče da ne zatvaraju svoje područne kancelarije. Svoje korisnike uputili su na druge kanale komunikacije koji su prikladniji zbog pojave koronavirusa, poput e-pošte, telefona ili portala. Istakli su da su korisnike usluga HZZ-a uputili da kancelarije posećuju samo u neophodnim slučajevima kako bi ograničili širenje infekcije koronavirusom. Preporučuju korisnicima da konsultacije obavljaju preko telefona ili elektronske pošte, a preporučuju i odlaganje individualnih savetovanja, pa su svi korisnici obavešteni na koji način mogu izvršiti određene aktivnosti.
Kako bi svojim snagama i resursima pomogli onima kojima je potrebno, Hrvatska pošta svoju je uslugu dostave stavila na raspolaganje bez nadoknade Hrvatskom Crvenom krstu i Hrvatskom Caritasu. Hrvatska pošta će starijim i nepokretnim građanima dostavljati pakete s namirnicama koje osiguravaju navedene institucije. Radnici Hrvatske pošte su na terenu i učiniće sve da se građani osećaju sigurno te da nisu sami u ovoj vanrednoj situaciji. Svi se radnici opremaju zaštitnim sredstvima, provodi se pojačano dezinfikovanje te se pazi na broj rukovanja svim paketima. Sve pošte u Hrvatskoj, uključujući i pošte u trgovačkim centrima, rade najduže do 18 časova. U slučaju potpunog zatvaranja određenih trgovačkih centara usluge će biti dostupne u najbližim poštama. U slučaju da u trgovačkim centrima rade trgovine mešovitom robom i apoteke, pošte će takođe biti otvorene, navodi se u obaveštenju Hrvatske pošte.