Ministar rada i socijalne politike Josip Aladrović potpisao je juče u Slavonskom Brodu 28 ugovora za projekte pružanja usluge asistencije osobama s invaliditetom te rekao da će inkluzivni dodatak i lična asistencija biti rešeni zakonom. Ugovori s korisnicima sredstava iz pet slavonskih županija vredni su ukupno 13,8 miliona kuna, a Aladrović je najavio da će trajno rešenje za korisnike tih usluga biti rešeno kroz zakon o inkluzivnom dodatku i zakonu o ličnoj asistenciji. “Dva veoma bitna zakona su pred nama, a mi kao Vlada smo se obavezali doneti ih. Mi smo u fazi projektnog finansiranja usluga lične asistencije, ali svesni smo da moramo to zakonski urediti i da to moramo podesiti sistemski”, istakao je ministar Aladrović.
Stranka penzionera juče je pozdravila odluku Vlade da kompleksnim paketom podrške ugroženim građanima i penzionerima pomogne savladati poskupljenja, pre svega energenata, a posledično i niza najosnovnijih životnih namirnica i komunalnih usluga. Iz Stranke podsećaju da su u poslednje dve godine Hrvatsku zahvatile nepogode od zemljotresa do epidemije. Ocenjuju da je Vlada u intervencijama suzbijanja posledica ovih katastrofa reagovala efikasno i odgovorno, osiguravši sredstva za obnovu zemljotresom pogođenih područja. Isto tako, dodaju iz Stranke penzionera, novčanom intervencijom sačuvana je privreda i radna mesta alimentacijom njihovih ličnih dohodaka, što je za očuvanje održivog penzionog sistema od velike važnosti te napominju da u uslovima krize i otežanog poslovanja, od Vlade traže da se i dalje fokusira na rešavanje sistemskih pitanja penzionera. “Tu pre svega mislimo na pravo nasleđivanja dela penzije od pokojnog supružnika, na povećanje porodičnih penzija, na traženje i uvođenje nove formule usklađivanja penzija, a prema praksi u većini država EU”, ističu iz Stranke penzionera.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče na sednici Vlade da je u Hrvatskoj broj novozaraženih koronavirusom u odnosu na nedelju pre pao za 32 odsto, broj hospitalizovanih je manji za 21,2 odsto, a broj osoba na respiratoru za 27,8 procenata, ali da je broj umrlih i dalje visok. Svetska zdravstvena organizacija takve trendove beleži i u ostalim državama Evropske unije, pre svega u onima s nižim procentom vakcinisanih, rekao je Beroš. Nivo provakcinisanosti među starijom populacijom još je nedovoljan pa se uvođenjem novih mera naglasak stavlja na stare i nemoćne u opštinama s provakcinisanošću nižom od 40 procenata, a takvih je 109. “One će biti u fokusu naših aktivnosti. Želimo dopreti do svih nevakcinisanih građana, čime nastojimo sačuvati njihove živote i zdravlje i maksimalnu funkcionalnost zdravstvenog sistema”, naglasio je ministar zdravstva.
Ministarstvo poljoprivrede i ove godine povodom obeležavanja Svetskog dana osveštenosti o otpadu od hrane i s ciljem podizanja svesti javnosti o problematici otpada od hrane, organizuje izložbu „Hrana nije otpad, i ja mogu uticati!“ te je objavljen Javni poziv svim srednjim školama za učestvovanjem u istoj. Održavanje izložbe predviđeno je za 29. septembar, budući da je taj datum od strane Ujedinjenih nacija i Organizacije za hranu i poljoprivredu proglašen Svetskim danom osveštenosti o otpadu od hrane, u paviljonu na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu i biće besplatna za sve posetioce. Ideja izložbe „Hrana nije otpad, i ja mogu uticati!“ je da u sedam tematskih sekcija, koje zajedno čine jednu celinu, učenici srednjih škola kroz svoje praktične i kreativne radove podignu svest o problemu bacanja hrane te pruže potrošačima jednostavne savete kako smanjiti otpad od hrane kod kuće, u restoranu i prilikom kupovine.
Županijsko državno tužilaštvo u Osijeku odbacilo je krivične prijave protiv sedam osoba koje su podnesene 2019. godine zbog sumnje na počinjenje ratnog zločina 1992. godine u Borovu, kada su dve osobe smrtno stradale, a jedna osoba dobila teške telesne povrede, navedeno je u saopštenju osječkog Županijskog državnog tužilaštva, objavljenom na internet stranici Suda. U saopštenju se navodi i da su ispitane sve osobe predložene u krivičnoj prijavi, njih 53, kao i druge osobe koje su mogle imati saznanja o događaju, a provedeno je i poligrafsko testiranje. Osječko županijsko tužilaštvo ističe da je rešenje o odbacivanju krivične prijave donelo nakon “detaljnih izvida i analize svih prikupljenih dokaza, a ne na osnovu utisaka neupućenih pojedinaca koji proteklih dana netačno informišu javnost prezentujući navodno nezakonito postupanje državnog tužilaštva”. „Državno tužilaštvo je pribavilo materijalnu dokumentaciju koju su sastavili službenici tadašnjeg SUP-a Vukovar i zapisnik o uviđaju tadašnjeg Opštinskog suda u Vukovaru, kao i obdukcijske nalaze ubijenih te dokumentaciju Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu. Dodajemo i da je još 1999. godine, vezano za navedeni događaj, izvide protiv nepoznatih počinilaca provodilo Županijsko državno tužilaštvo u Vukovaru”, navodi se u saopštenju i dodaje da nije potvrđeno postojanje osnovane sumnje da su prijavljene osobe počinile navedeno krivično delo, zbog čega je Županijsko državno tužilaštvo u Osijeku odbacilo krivičnu prijavu protiv šest osoba, dok je protiv jedne osobe prijava odbačena jer je to lice u međuvremenu preminulo.
Veće za prevenciju kriminaliteta “Srem” koje čine Stanica granične policije Tovarnik te opštine Tovarnik, Lovas i Tompojevci juče je održalo sednicu na kojoj su prenešene korisne informacije o stanju sigurnosti na ovom području te su razrađene i donešene konkretne obaveze za bolju saradnju. U okviru sednice medijima i javnosti su prezentovane dve bespilotne letelice s dodatnom opremom, koje će policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-sremske koristiti za održavanje javnog reda, mira i sigurnosti. Predstavnici opština Tovarnik, Lovas i Tompojevci uručili su bespilotne letelice Stanici granične policije Tovarnik i samim policijskim službenicima da bi tako garantovali još veću sigurnost građana.