U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je je 10 novih osoba, pozitivnh na COVID-19, od kojih je 9 pozitivno na PCR testiranju, a 1 osoba na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 7 osoba je iz Vinkovaca, te po 1 osoba iz Ivankova, Markušice i Cerića. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8638, od kojih su 8313 izlečene, a dok je 191 osoba preminula. Trenutno je u županiji 27 osoba hospitalizovano zbog korona bolesti. U protekla 24 sata testirane su 183 osobe, pa je ukupan broj testiranih osoba na području županije 43 120. U samoizolaciji se na području županije nalaze 472 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, dok se u samoizolaciji nalazi jedan lekar. Iz sistema obrazovanja obolela su tri učenika i četiri nastavnika, dok je u samoizolaciji tri nastavnika i 66 učenika.
Zbog povoljne epidemiološke situacije na istoku Hrvatske, svi učenici osnovnih i srednjih škola od ponedeljka se vraćaju u školske klupe te se prekida online nastava za učenike od prvog do trećeg razreda srednje škole. Odlučila je to Vukovarsko-sremska županija na preporuku županijskoga Štaba civilne zaštite i županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
Sveti arhijerejski sabor SPC izabrao je mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija za 46. patrijarha srpskog. Monah Matej iz manastira Sisojevac izvukao je kovertu sa imenom novog patrijarha iz knjige Svetih jevanđelja, u kom su se nalazile koverte sa imenima trojice kandidata, koji su imali najviše glasova. Zvona Hrama Svetog Save i Saborne crkve u Beogradu nešto pre 16 časova oglasila su izbor novog patrijarha. “Danas, prizivajući blagoslov Božji na svu braću i sestre, decu naše svetosavske crkve i na sve ljude dobre volje i na čitav svet molim sve da se mole Bogu za moju malenkost, da zajedno, idući putem koji su proputili naši sveti preci udostojimo se carstva nebeskog”, rekao je patrijarh srpski Porfirije u izjavi za TV Hram. Samo ustoličenje novog patrijarha održaće se danas u Sabornoj crkvi u Beogradu, a kada Sinod Srpske pravoslavne crkve utvrdi datum, ustoličenje će se dogoditi i u Pećkoj patrijaršiji.
Na jučerašnjoj sednici Odbora za dijasporu i Srbe u regionu govorilo se o stanju srpske zajednice u Republici Hrvatskoj, sa posebnim osvrtom na posledice izazvane zemljotresom i značaj pomoći Republike Srbije u saniranju posledica. Prisutnima se obratila saborska zastupnica SDSS-a i potpredsednica Srpskog narodnog veća Dragana Jeckov, koja je istakla da se Baniji, koja je razorena ratom, raseljena, obuhvaćena epidemijom i na kraju razorena zemljotresom pruža prilika da se potpuno revitalizuje u najširem smislu. „Tu najveći deo posla treba uraditi u okvirima Republike Hrvatske, ali ono što se ne sme zaboraviti je činjenica da je prva i najznačajnija pomoć došla iz Republike Srbije. Pomoć nije samo materijalne prirode, ona je ispružena ruka srpskoj zajednici u Hrvatskoj“, rekla je Jeckov. Članovima Odbora obratio se predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić koji je naglasio da su meštani Banije po ko zna koji puta ostali bez ičega, a Srbija je prva priskočila u pomoć i to ne samo srpskoj zajednici, već svim građanima Hrvatske bez obzira na nacionalnost. „Milion evra pomoći koje je Srbija uputila Vladi Republike Hrvatske namenjeno je svim stradalima zemljotresa. Srbija se ponovo pokazala kao lider u regionu, a predsednik Vučić kao neko ko hoće da gradi dobrosusedske odnose“, rekao je Jeremić, naglasivši da je pomoć Srbije kontinuisana i da se u proteklih par godina povećala za 300 odsto.
U Ministarstvu mora, saobraćaja i infrastrukture održan je radni sastanak na kojem su ispred ministarstva prisustvovali ministar Oleg Butković, državni sekretar Josip Bilaver te pomoćnica ministra Duška Kunštek zajedno s saborskim zastupnicima iz Vukovara Nikolom Mažarom i Marijanom Balić te direktorom Lučke uprave Vukovar Franjo Orešković i državnim sekretarom Zvonkom Milasom. Tokom sastanka bilo je reči o infrastrukturnim projektima važnim za građane Vukovara, pre svega o početku radova na građenju obilaznice oko Vukovara čija je ukupna vrednost procenjena na oko 460 miliona kuna kao i o građenju kružnog toka kod osnovne škole Antun Bauer. Naglašeno je i proširenje područja lučke uprave, građenje zgrade sedišta lučke uprave i Luke Vukovar, a posebni naglasak na sastanku je bilo upravljanje i buduće aktivnosti na pristaništu Marina u Vukovaru. Ministar Butković istakao je da će Ministarstvo nastaviti finansirati sve ključne infrastrukturne projekte na području grada Vukovara kao i do sada i dodao da su kroz Ministarstvo u proteklom mandatu za grad Vukovar osigurane investicije u iznosu od 1,79 milijardi kuna i to pre svega kroz ulaganja u unutarnju plovidbu te železničku i cestovnu infrastrukturu.
Razrešeni pomoćnik ministra branioca Stjepan Sučić dobio je novi ugovor o saradnji s ministarstvom na 6000 kuna, dok je Krunslav Šeremet koji je s njim u kafiću kršio epidemiološke mere i dalje na čelu Memorijalnog centra Domovinskog rata, piše današnji Jutarnji list. Incident koji su 28. novembra prošle godine u Vukovaru izazvali Sučić, tadašnji pomoćnik ministra branioca, i Šeremet, direktor Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru, kada su nakon početka stupanja na snagu mera za suzbijanje pandemije, kojom su među ostalim zatvoreni i kafići, prekršili odluku nacionalnog Štaba civilne zaštite, nije na njihovim profesionalnim karijerama ostavio ozbiljnije ožiljke, piše Jutarnji. Sučić je 30. novembra podneo ostavku na dužnost pomoćnika ministra, ali pre dva dana portal Index otkrio je da je ministarstvo sa Sučićem sklopilo ugovor o delu kojim je nastavio rad na poslovima traženja nestalih osoba u Domovinskom ratu. Sučić je bio i prvi čovek Sektora za traženje osoba nestalih i zarobljenih u Domovinskom ratu, a sada ga je ministarstvo ponovo angažovalo za isti posao i tako mu dalo drugu priliku. Ministar hrvatskih branioca Tomo Medved, inače i predsednik Upravnog veća Memorijalnog centra u prvim je danima nakon incidenta na novinarska pitanja o Šeremetovoj sudbini na čelu javne ustanove odgovarao kako će Upravno veće o tome odlučivati nakon što dobiju izveštaj policije, kako bi na temelju toga mogli doneti eventualne odluke. Ali gotovo tri meseca kasnije, nista se nije dogodilo. Štaviše, od tada nije održana nijedna sednica Upravnog veća, piše Jutarnji list.
Država će ove godine građanima koji su prošle godine preplatili porez na dohodak i prirez vratiti oko dve milijarde kuna, što je mnogo više nego u prošloj godini, saznaje Index od Porezne uprave. Prošle godine je država na ime preplaćenog poreza građanima vratila 1,2 milijarde kuna, a ove godine bi im trebala vratiti oko 800 miliona više. Zaposleni koji očekuju povrat preplaćenog poreza u najvećem broju slučajeva ne moraju podnositi poreznu prijavu, a oni koji to moraju ili žele, imaju rok do 1. marta. Razlog za veći povrat poreza u ovoj godini su zakonske izmene prema kojima je mladima do 30 godina umanjena obaveza plaćanja poreza na dohodak. Naime, mladi do 25 godina ostvaruju pravo na povrat poreza na dohodak i prireza u 100-odstotnom iznosu, dok oni u dobi od 26 do 30 godina plaćaju samo polovicnu iznosa poreza na dohodak. Kako im se tokom godine iz plate skidao porez na dohodak i prirez, pravo na povrat poreza u prošloj godini ostvaruju u ovoj godini na temelju izračuna Porezne uprave i bez posebnog podnošenja porezne prijave. Procenjuje se da bi povrat poreza tako moglo dobiti oko 300 hiljada mladih radnika, što će državnu blagajnu koštati oko 700 miliona kuna. Reč je o jednoj od demografskih mera kojima je država uoči izbijanja koronakrize pokušala smanjiti iseljavanje mladih i koja je na snagu stupila u prošloj godini.