Zoran Milanović, koji je danas otpočeo mandat predsednika Hrvatske, objavio je deo svog inauguracionog govora kao prvi status na zvaničnoj Fejsbuk stranici, gde, između ostalog poručuje, da toj državi treba svaki čovek i da svaki čovek u Hrvatskoj mora dobiti priliku da pronađe svoj put i svoje mesto, da dostojanstveno i mirno živi od svog poštenog rada.”Našu Republiku ne čine i nikad je neće činiti samo visokoobrazovani, samo kompetitivni, poduzetni, naučno, umetnički ili sportski nadareni. Hrvatska je domovina nekvalifikovanog radnika jednako kao i uglednog akademika. Hrvatska jednako pripada i nezaposlenom tokaru, i prezaposlenom programeru, i potplaćenoj radnici na blagajni i menadžerki u javnom ili privatnom preduzeću”, napisao je Milanović.
Župan Božo Galić danas je obišao gradilište infrastrukturnog projekta „Drvno-tehnološki centar Slavonski hrast“ u preduzetničkoj zoni „Ambarine“ u opštini Gradište. Infrastrukturni projekat „Drvno-tehnološki centar Slavonski hrast“ je Partnersko veće Vukovarsko-sremske županije jednoglasno usvojilo kao strateški projekat i deo je Razvojne strategije županije do 2020. godine. Projekat je 2018. godine prijavljen na Ograničeni poziv za dostavljanje predloga razvojnih projekata Ministarstva poljoprivrede u okviru provođenja Razvojnog sporazuma za područje Slavonije, Baranje i Srema. Ministarstvo poljoprivrede je odobrilo sredstva za realizaciju projekta u 100 procentnom iznosu, čija je vrednost gotovo 25 miliona kuna. Inicijator projekta je Drvni klaster Slavonski hrast, nosilac projekta je Vukovarsko-sremska županija, a provodi ga Centar kompetencija za istraživanje i razvoj. Korisnici infrastrukture i opreme biće mikro, mali i srednji preduzetnici s područja naše županije. Tokom obilaska gradilišta, direktor firme Concept, koja vrši stručnu kontrolu, Tihomir Maras izvestio je da se radovi odvijaju u skladu s predviđenim operativnim i dinamičkim planom. Polako se slaže mozaik, danas vidimo šta se već napravilo i kako napreduju radovi na samom objektu, u kojem će se stvarati novi finalni proizvodi, što će doprineti razvoju drvne industrije a samim time omogućiti i dodatna zapošljavanja“, izjavio je župan Galić prilikom obilaska gradilišta.
U okviru projekta “Zaželi” zaposleno je više od 6000 žena, to je hvale vredan program, koji je finansiran iz EU fondova. Projekat koji izaziva zanimanje izvan granica Hrvatske. Uspeo je i vidljivi su njegovi rezultati, rekao je danas gostujući na Hrvatskom radiju ministar rada i penzionog sistema Josip Aladrović. Dodao je kako država želi da omogućiti dodatna sredstva,odnosno 300 miliona kuna namenjeno je za projekt Zaželi 2. Ministar je rekao da su teško zapošljive grupe i žene u ruralnim područjima, prioritetni za zapošljavanje. Istakao je kako se kroz program za suzbijanje neprijavljenog rada, želi doneti nacionalni program, koji predviđa smanjenje rada na crno, pa i represivnog dela.
Zemlje članice Evropske unije juče su se dogovorile da zabrane uvoz voća koje sadrži tragove klorpirifosa, pesticida za koji se smatra štetnim za ljudsko zdravlje, saopštili su diplomati Evropske unije. Odluka koju je donela većina država članica sledi zabranu samog insekticida u celom bloku. Odobrenje tog pesticida isteklo je u januaru. Nakon tromesečnog prelaznog perioda, svako uvezeno voće s više od najmanje količine pesticida kojoj se može ući u trag, biće zabranjeno prodavati u celoj Uniji. Evropski regulator za sigurnost hrane u avgustu je utvrdio zabrinutost zbog „mogućih genotoksičnih efekata, kao i neuroloških efekata tokom razvoja”, potkrepljenu podacima koji ukazuju na efekte na deci. Ovaj pesticid koriste poljoprivrednici kako bi sprečili insekte da oštete proizvode. Tragovi se često nalaze na uvezenom voću poput narandži ili mandarina iz zemalja poput Nemačke gde je ta supstanca već odavno uklonjena s tržišta.
Sindikat hrvatskih učitelja reagovao je na zabranu zapošljavanja nenastavnog osoblja u školama. Kažu da takva odluka sve više guši školstvo, a u poslednje vreme zabrana zapošljavanja je dodatno eskalirala. Naime, Vlada je 5. oktobbra 2016. donela Odluku o zabrani zapošljavanja službenika i nameštenika u javnim službama, koja je i dalje na snazi. S obzirom na zabranu zapošljavanja, u praksi se događa da nenastavno osoblje odlazi u penziju, a Ministarstvo nauke i obrazovanja ne odobrava nova radna mesta, iako su ispunjeni svi uslovi za to. Po tom pitanju preduzeli su mnoge aktivnosti te su trenutno u komunikaciji s Kancelarijom narodne pravobraniteljke, koja u svom Izveštaju za 2019. godinu takođe upozorava na ovaj problem, poručili su iz Sindikata.
Već deset godina mlekarski sektor u Hrvatskoj beleži velike, uzastopne, padove, koji su, kažu proizvođači, počeli 2009./2010., nakon za njih zlatne 2008. Istovremeno, dok mlekari kretanja od 2009. nazivaju padom, u Ministarstvu poljoprivrede kažu da je u periodu nakon 2009. nastavljen prethodno započet proces restrukturiranja privrede, koja isporučuju mleko. Te, 2008., godine proizvodilo se 670 miliona litara mleka. Bila je to najviša njihova proizvodnja, koja otada stalno pada. Predsednik Saveza udruženja hrvatskih uzgajivača holsteina (SUHUH), Branko Kolak, procenjuje da je u deset godina proizvodnja pala sa 670 na 450 miliona litara, koliko je iznosila lani, a 2018. bila je 470 miliona litara. Broj proizvođača gotovo se prepolovio, pre ih je bilo 9000, a sada ih je 4800. Mlekari i danas, deset godina posle, priželjkuju cenu od tri kune. Tu cenu možda imaju veliki proizvođači, međutim, to su tajni ugovori. Ona je danas u otkupu prosečno 2,5 kn/l, pa i niža.