Na današnjoj telefonskoj sednici Vlade Republike Hrvatske je donesena Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cena naftnih derivata za narednih 14 dana. Po Uredbi, od sutra će da pojeftine sva goriva. Benzin će da bude jeftiniji za 97 lipa i koštaće 9,63 kn, dizel će pojeftiniti 75 lipa i koštaće 10,84 kn, a plavi dizel će koštati 7,20 kn po litri, odnosno biće jeftiniji za 75 lipa.
U Hrvatskoj je 76 odsto šumskog područja državno i taj se teren stalno obilazi i štiti, ali problem je u privatnim šumama koje se protežu na 600 hiljada hektara koliko je, zapravo i vlasnika, piše Večernji list. Potražnja se povećala otkako rastu cene energenata, a u jedanaest meseci ove godine u Hrvatskoj je evidentirano 528 krivičnih dela krađe drva, navodi Večernji. Prema rečima Marina Svetića, voditelja karlovačkog ogranka Uprave šuma, potražnja za drvnom masom zadnjih je godina sve veća, posebno otkako su počele da rastu cene energenata. „Problem povećanog broja šumskih krađa uglavnom se događa u privatnim šumama, koje čine četvrtinu ukupnih šuma u Hrvatskoj i za koje su merodavni njihovi vlasnici i za njih nemamo aktuelne podatke. Oni se za čuvanje šuma mogu organizovati u okviru udruženja privatnih šumoposednika, a na raspolaganju im je i Savetodavna služba pri Ministarstvu poljoprivrede. Privatni šumski posedi uglavnom su mali i prostiru se na oko 600 hiljada hektara”, dodaju u Hrvatskim šumama. Po pisanju Večernjeg, u privatnim šumama vlada pravi haos, a najgora je situacija na području Korduna. Vlasnici šuma u kojima se događa ilegalna seča mahom ne žive u Hrvatskoj, nego daju dozvolu firmi za seču, ali ne mogu da kontrolišu šta oni rade, a firme to često iskorištavaju. Problem su i nerazrešeni imovinskopravni odnosi pa se zna desiti da je na parceli i nekoliko vlasnika koji tuže jedan drugoga. Drvna je masa sve traženija, cene na tržištu takođe rastu, a i vlasnici privatnih šuma često i sami krše zakon i seku bez potrebnih dozvola, piše Večernji.
Država planira da izgradi osam centara za starije osobe koji bi pružali široku paletu usluga da bi stariji mogli da ostvare svoje potrebe u sredinama gde žive, a objava javnog poziva za jedinice lokalne i regionalne samouprave predviđena je do kraja godine. Priprema poziva za građenje i opremanje centara za starije osobe u završnoj je fazi, a prema anketnom istraživanju interes za građenje su iskazale gotovo sve županije, navode iz Ministarstva rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike. Podaci o dostupnosti socijalnih usluga u Hrvatskoj pokazuju da su u svim županijama razvijene socijalne usluge za starije osobe, ali njihov kapacitet nije dovoljan ni regionalno ravnomerno razvijen, i zato će se građenjem centara za starije osigurati dodatni kapaciteti za 800 korisnika i dvostruko veći kapaciteti vaninstitucionalnih usluga, ističu iz Ministarstva. Reč je o jednom od ciljeva iz Nacionalnog plana razvoja socijalnih usluga 2021. – 2027., čija je realizacija predviđena u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti. Prema Akcionom planu razvoja socijalnih usluga 2021. – 2024., ukupan procenjeni trošak građenja osam centara iznosi 29 miliona kuna. Broj centara za starije može biti i veći od planiranih osam, pa će se razmotriti mogućnost povećanja finansijskih sredstava u slučaju velikog interesa na javni poziv, dodaju iz Ministarstva.
U novoj marini na Dunavu u Vukovaru iznajmljeno je 117 vezova za plovila, a tri su veza namenjena pristajanju gostujućih plovila tako da su svi kapaciteti 120 vezova već popunjeni, rekao je Josip Majerski, predsednik Motonautičkoga kluba sv. Bono Vukovar koji upravlja marinom i dodao da je u planu građenje dodatnog mola s novim vezovima. Majerski je rekao da su popunjeni i vezovi u zimskoj lučici, a većina vlasnika plovila je iz Vukovara, ali i s područja cele Vukovarsko-sremske županije. Vlasnik marine su Hrvatske vode koje ispred marine grade lukobran da bi usidrene brodice bile zaštićene od plovećih stabala i granja.
U organizaciji Zajedničkog veća opština iz Vukovara, u subotu je u Srpskom domu u Vukovaru održana izložba „Skulpture” Željke Momirov i Đorđa Arnauta te džez koncert benda Dragan Ilić Trio plus. Inicijator izložbe i koncerta, predsednik Odbora sa sport i kulturu ZVO-a Veljko Maksić je rekao da su ovim programom zaokružena kulturna dešavanja u 2022. godini. Željka Momirov i Đorđe Arnaut su istaknuti vajari iz Srbije koji su se ovom izložbom apstraktnih skulptura po prvi puta predstavili vukovarskoj publici. Bend Dragan Ilić Trio plus je džez kvartet iz Beograda koji je takođe prvi puta svirao u Vukovaru, rekao je vođa benda Dragan Ilić i dodao da mu je zadovoljstvo što se mladi sve više okreću ovoj vrsti muzike. Ovom prilikom dodeljene su nagrade i priznanja ZVO-a, plaketa Mari Bekić Vojnović i povelja Dečijem vrtiću Zlatokosa iz Borova.