Obeležavanje stradanja Borova naselja održaće se danas. Učenici će u jutarnjim satima upaliti sveće duž puta od Borovo-commerca do crkve Gospe Fatimske u Borovu naselju. U Borovo-commercu kod ostataka nekadašnje bolnice i skloništa “Vukovarske majke” održaće se prikladni program, nakon kojeg će Kolona sećanja krenuti duž ulice Blage Zadre i Trpinjske ceste do crkve Gospe Fatimske, gde će biti služena misa za žrtve u Borovu naselju.
U spomen na poginule i nestale hrvatske branitelje i civile sinoć je od Dvorca Eltz do Krsta na ušću Vuke niz Dunav pušteno nekoliko stotina zapaljenih crvenih i belih lampiona. Crveni lampioni u spomen su na nestale, a beli za poginule branitelje i civile. Po podacima koje je prikupio vukovarski Franjevački samostan, u Vukovaru je ubijeno ili nestalo 2717 osoba. Na spisku zarobljenih i nestalih još se nalaze imena 386 osoba koje nisu pronađene.
Potpredsednik hrvatske Vlade Boris Milošević složio se juče u Vukovaru s ocenama da postoje podele u sećanjima na žrtvu, ali i poručio da je njegov dolazak u Vukovar korak da se te podele prevladaju. “Danas je dan pijeteta, došao sam se pokloniti žrtvama, iskazati poštovanje porodicama ubijenih i nestalih”, izjavio je Milošević za N1 televiziju i ocenio da Kolona ide dostojanstveno. “Nadam se i želim da Vukovar danas bude grad pijeteta, sutra grad života, radosti i veselja, ljubavi svih svojih stanovnika, i Hrvata, Srba i i svi nacionalnosti koji u njemu žive”, rekao je Milošević. Smatra da, kao član SDSS-a u Vladi, može doprineti da odnosi Hrvata i Srba budu bolji, pogotovo u gradovima poput Vukovara i Knina te je dodao da ne smatra da je predsednik SDSS-a Milorad Pupovac trebao biti u koloni. „On je bio nekoliko puta u koloni, i verovatno će biti u jednoj koloni budućnosti”, rekao je Milošević. “Mi ćemo sa svoje strane, sigurno, uvek biti spremni da napravimo korak više i da pružimo ruku, da podele prevladamo i da građani, i Srbi i Hrvati, u ovom gradu, ali i celoj Hrvatskoj žive bolje, u atmosferi tolerancije i dijaloga”, naglasio je potpredsednik Vlade Boris Milošević. Prema pisanjima pojedinih medija, u Koloni sećanja u Vukovaru juče je bilo oko 70 hiljada ljudi.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je da je juče bio drugi najveći dan po broju novozaraženih koronavirusom u Hrvatskoj – 7270, uz poruku da je to upozorenje da je virus i dalje oko nas. “U Hrvatskoj je 63 naših mrtvih sugrađana. To su veliki brojevi i još jednom svima nama upozorenje da je virus i dalje oko nas”, rekao je ministar Beroš koji je u Škabrnji učestvovao na obeležavanju Dana sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Ministar je istakao i važnost testiranja i pridržavanja epidemioloških mera. “Od brzih antigenskih testova, kojih je bilo 25 hiljada, gotovo 500 je bilo pozitivnih što ukazuje na važnost ovih mera, a isto tako ukazuje da se virus širi, da je još uvek oko nas. I zato naglašavam važnost pridržavanja epidemioloških mera i testiranja”, poručio je Beroš.
Štab civilne zaštite uskoro bi trebao predstaviti nove izmene Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti. Promene će, prema pisanju Jutarnjeg lista, ići u smeru novčanog kažnjavanja odgovornih osoba u pravnim osobama zbog nepoštovanja uvođenja covid-potvrda. Tako će se i gradonačelnik Sinja Miro Bulj, koji se protivi uvođenju covid-potvrda, moći novčano kazniti, ali i drugi funkcioneri, poput predsednika Republike Zorana Milanovića, kao i sve druge odgovorne osobe jer ne poštuju odluku Štaba o uvođenju covid-potvrda u javni i državni sektor. Sadašnji Zakon, koji je s izmenama na snazi od decembra prošle godine, predvideo je kažnjavanje odgovornih osoba u pravnim osobama za kršenje svih mera koje donosi Štab, a iznosi se kreću od minimalno 3000 do 10 hiljada kuna. Sada će se merama dodati i covid-potvrda kao posebna sigurnosnu mera koja će se onda i adekvatno novčano kažnjavati.
Kod Osnovne škole Savski Gaj u Zagrebu osvanule su išarane poruke prepune ustaškog i nacističkog znakovlja, kao i poruka mržnje prema Srbima, a spominje se i saborski zastupnik Milorad Pupovac, prenosi portal “Index”. Neko je zidove pothodnika i ulaza u pothodnik kod škole išarao ustaškim i nacističkim simbolima, simbolima Dinama i neprimerenim tekstom. “Dan polako sviće bledi ova noć jedna srpska majka na groblje mora poć”, piše na jednoj strani zida uz “Ubij Srbina”. Na drugoj je ispisano “Za dom spremni” te “18.11.1991. Vukovar”. Na zidu kod ulaza u pothodnik ispisano je “Ubij Srbina” s ustaškim “u” i “poterajte Pupovca”, kao i “Pupovac, četnik, krepaj”. U samom pothodniku piše “Savski Gaj mrzi četnike!”, a na spoljnom zidu nacrtano je stablo vrbe ispod kojeg piše “Srpsko porodično stablo”, kao i “Zagreb mrzi Srbe” te “Srbe na vrbe” i nacrtan je vukovarski vodotoranj. Na zidu u prostoru OŠ Savski Gaj napisano je još jednom “Zagreb mrzi Srbe”. Ispod nekih išaranih poruka piše Topovi Savski Gaj što je, čini se, potpis ovih nepoznatih ili ovog nepoznatog autora, piše Index.
Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Hrvatska u slučaju smrti šestogodišnje avganistanske devojčice na granici sa Srbijom, Madine Husini prekršila niz odredbi Evropske konvencije o ljudskim pravima. Sudije u veću Evropskog suda za ljudska prava presudu su doneli jednoglasno, a između ostalog su zaključili i da hrvatske vlasti nisu sprovele efikasnu istragu u ovom slučaju. Hrvatska Madininoj porodici mora da isplati odštetu od 40 hiljada evra kao i troškove suđenja u visini od 16 700 evra. Devojčica je poginula 2017. godine, kada je na nju na ničijoj zemlji između Srbije i Hrvatske naleteo voz. Njena porodica tvrdi da je ih je policija sprečila da uđu u Hrvatsku i uputila da se vrate u Srbiju železničkim nasipom, čime je skrivila smrt deteta.