Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije posvetio je sinoć prostorije Srpskog kulturnog centra u Osijeku, koj je otvoren u maju, a predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac rekao je kako želi da to “bude mesto u koje niko neće zazirati da uđe”. Centar je otvoren 24. maja ove godine, kao rezultat saradnje Srpskog narodnog veća (SNV) i Eparhije osječko-poljske i baranjske, uz finansijsku podršku Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH. Nakon molitve u osječkoj pravoslavnoj crkvi Uspenja presvete Bogorodice, patrijarh Porfirije posvetio je i prostorije Srpskog kulturnog centra te nekoliko puta zazvao Božji blagoslov za sve koji će u tom domu da žive i rade. Uz brojne pravoslavne sveštenike i predstavnike osječke Srpske pravoslavne crkvene opštine, osvećenju su prisustvovali i predstavnici drugih verskih zajednica s područja Slavonije i Baranje, među kojima đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, predsednik osječke Židovske opštine Damir Lajoš, te lokalni funkcioneri. Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac ocenio je da je reč o događaju od velikog značaja za pravoslavne vernike u Osijeku i njegovoj okolini, zahvalivši na podršci Vladi i gradu Osijeku, svima koji su pomogli u realizaciji projekta Kulturnog centra te patrijarhu Porfiriju na njegovim duhovnim porukama. Želimo da ovo bude mesto u koje niko neće zazirati od ulaska, u kojem će naši sunarodnici u slobodi i bez straha, stvarati, ono što može da se podeliti s drugima, rekao je Pupovac.Veruje da, uprkos porukama, koje se mogu čuti u javnosti poslednjih meseci, o tome da ovakvi centri imaju drugi cilj, osim ove koju je spomenuo, to ipak nemaju. Kad bi to imali, prestali bi biti ono što su bili naši preci, otvorena zajednica, koja želi da ima otvorena srca za pripadnike drugih zajednica, dodao je Pupovac. Svi koji živimo s obe strane Dunava i Drave trebamo imati na pameti da je današnje loše vreme loše za sve i ako činimo dobro jedni drugima, to će vreme biti manje loše za sve nas koji smo bliski jedni drugima i susedi jedni drugima, poručio je predsednik SNV-a Milorad Pupovac. Patrijarh Porfirije danas će u Dalju održati liturgiju i osvećenje obnovljenog Sabornog hrama svetog velikomučenika Dimitrija.
Ministar građevine prostornog uređenja i državne imovine, Branko Bačić juče je predstavio Nacionalni plan stambene politike, a jedna od mera je poziv vlasnicima nekretnina praznih više od dve godine da ih prijave u program priuštivog najma, za šta će im država platiti. Prvi put uvodimo javno-privatno partnerstvo za stanove u privatnom vlasništvu kojima će upravljati država putem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama. APN će objaviti javni poziv svim vlasnicima čiji su stanovi prazni više 2 godine da svoje stanove prijave u program priuštivog najma, a potom će u njihovo ime upravljati tom nekretninom’, istakao je Bačić na predstavljanju plana u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci. Ukoliko bi vlasnik stana prihvatio tu opciju, potpisao bi ugovor s Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) na period od 3 do 10 godina (po njegovom izboru), a zauzvrat će mu država u dve rate isplatiti iznos, koji je jednak medijalnoj najamnini za svaki mesec trajanja ugovora. Najnovija mera, u koju bi trebao da bude uključen APN kroz najam privatnih nekretnina, koje su van upotrebe duže od 2 godine pojedinim agentima nekretnina ne zvuči kao dobro promišljena ideja iz više razloga. Za početak, očekuju probleme u određivanju cene najma jer prema iznosu, koji je ministar izneo, ispada da bi se stan u Zagrebu od 65 m2 trebao iznajmiti za približno 580 evra mesečno. Smatraju da je to daleko ispod cene, koju je moguće postići na tržištu, pa ne očekuju da će puno vlasnika nekretnina odgovoriti na ponudu.
U Hrvatskoj, kao i u celoj Evropi, lečeni zavisnici o drogama sve su stariji tako da je im prosečna dob sada 42 godine, najviše ih je u Istarskoj županiji, a eksperimentisati s drogama počinje se već sa 16 godina, pokazali su podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Lani se lečilo 5875 zavisnika, pretežno muškaraca u 40-im godinama života, što je gotovo 2000 manje nego pre deset godina. U 2013. lečilo ih se 7857. U poslednjih deset godina prosečna starost lečenih zavisnika povećala se za osam godina, a sve je manje onih koji prvi put ulaze u tretman, navodi se u HZJZ-ovom Izveštaju o osobama, koje se leče zbog zloupotrebe psihoaktivnih supsatnci u Hrvatskoj u 2023. Eksperimentisanje s drogama počinje u dobi od gotovo 16 godina, ali najmlađi lečeni zavisnik imao je 13, a najstariji čak 72 godine.S uzimanjem heroina prosečno se počinje s 20 godina, a prođe i do 11 godina od tada do javljanja na tretman zbog zavisnosti. Kanabis je najzastupljenija ilegalna droga, a na drugom mestu je kokain. Na lečenje dolaze najviše heroinski zavisnici, njih 69,6 odsto.
Uviđajem, kojim je rukovodila zamenica Opštinskog državnog tužilaštva Vinkovci, utvrđeno je da 17. oktobra u 18,15 časova, u Vukovarskoj ulici u Tordincima, 48-godišnjak prilikom upravljanja teretnim automobilom vinkovačke registracije prešao vozilom preko leve saobraćajne trake i sleteo u kanal, udario u betonski kolni prilaz, usled čega je na mestu smrtno stradao. Uviđajem je utvrđeno kako pri upravljanju vozilom nije koristio sigurnosni pojas. Uviđajem nad telom stradalog, koja je obavljena u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru, utvrđeno je da je smrt nastupila zbog povreda zadobivenih u saobraćajnoj nesreći. O svim utvrđenim okolnostima nesreće policijski službenici će da dostave izveštaj Opštinskom državnom tužilaštvu u Vinkovcima.