Gradsko preduzeće Tehnostan obavestilo je korisnike svojih usluga da će isporuka toplinske energije početi sutra u jutarnjim časovima. Na osnovu odredbi Opštih uslova za isporuku toplinske energije i podataka praćenja prognoze vremena i dnevnih temperatura vazduha u Vukovaru, Tehnostan je doneo odluku o početku isporučivanja toplinske energije u ovoj sezoni grejanja. Ogrevna sezona završiće najkasnije 15. maja 2023. godine, a odluka o tačnom terminu isključivanja grejanja biće donesena u zavisnosti od vremenskih uslova. Tehnostan je i ove godine van sezone grejanja obavio redovne remonte toplinskih postrojenja i potrebne sanacije toplovoda te pripremio sistem za predstojeću ogrevnu sezonu. Apeluju na potrošače da racionalno koriste toplinsku energiju u skladu s vlastitim potrebama i mogućnostima. Potrošače, koji imaju određenih dugovanja za isporučenu toplinsku energiju, zamolili su da ista što pre podmire kako bi osigurali sve uslove za sigurno snabdevanje u ovoj sezoni grejanja.
Vukovarsko-sremska županija raspisala je Javni poziv za dodeljivanje pomoći poljoprivrednicima na području Županije u 2022. godini. Prema rečima zamenika župana iz reda srpske zajednice Srđana Jeremića, novčane podrške namenjene su za provođenje aktivnosti i projekata iz područja poljoprivrede iz županjskog budžeta, a odnose se, između ostalog na izgradnju odnosno rekonstrukciju plastenika,nabavku opreme i materijala za poljoprivrednu proizvodnju, restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada jabuke. Predviđena je i podrška mladim poljoprivrednicima za kupovinu poljoprivredne mehanizacije i opreme, semena i sadnog materijala, unapređenje genetskog potencijala u stočarstvu, kupovinu genetskog materijala u svinjogojstvu, ovčarstvu i kozarstvu, unapređenje prerade poljoprivrednih proizvoda te izrađivanje projektno tehničke dokumentacije za izgradnju odnosno rekonstrukciju objekta za preradu poljoprivrednih proizvoda.Na javni poziv mogu se javiti poljoprivredna domaćinstva, koja su upisana u Upisnik poljoprivrednih gazdinstava, sa sedištem i poljoprivrednom proizvodnjom na području Vukovarsko-sremske županije.
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je danas da je trenutna epidemiološka situacija u Hrvatskoj relativno stabilna te izneo podatak da se ukupni trošak epidemije covid-19 bliži broju od 6 milijardi kuna. Podnoseći u Saboru izveštaj o merama koje je Hrvatska preduzela protiv epidemije korona virusa od 1. januara do 31. avgusta 2022. Beroš je istakao da šesnaesti dan zaredom beležimo pad broja dnevno novozaraženih osoba. Pad je značajan i možda neočekivan jer je već počela školska godina, rekao je ministar ali i upozorio da je epidemija još uvek oko nas i moramo biti oprezni. U poslednja 24 časa, u Hrvatskoj je zabeleženo 755 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je sedam osoba, saopštio je danas nacionalni Štab civilne zaštite. Na bolničkom je lečenju je 586 lica, od kojih je 24 najteže obolelih na respiratoru.
I pre početka saborske rasprave o izveštajima o merama koje je Hrvatska preduzela protiv epidemije covida od 1. januara do 31. avgusta ove godine 2022. opozicija je upozoravala da je Hrvatska podbacila u tim merama jer je po smrtnosti po broju stanovnika završila kao osma u svetu. Damir Bajs je tražeći pauzu u ime Kluba Fokusa, Reformista i nezavisnih zastupnika upozorio da je Hrvatska u nekim nedeljama čak bila prva u svetu po smrtnosti. Te mere su bile tako postavljene da su onemogućile i rad zdravstva u celini, jer su u vreme covid krize bolnice radile puno manje. Broj smrtnosti zbog drugih bolesti se povećao, rekao je Bajs. Anka Mrak Taritaš iz Kluba Centra i GLAS-a upozorila je da je Hrvatska retko u čemu među prvih pet u EU, a ono po čemu jeste je po broju umrlih od koronavirusa. Zabrinjavajućim smatra i da imamo 3,7 puta više umrlih od Finske, 2,3 puta više umrlih od Nemačke i 13 puta više od Švedske. Na loše statističke podatke u borbi protiv koronavirusa upozorio je i Marijan Pavliček iz Kluba Hrvatskih suverenista. Ocenio je da je tome u velikom delu kriv Štab civilne zaštite RH, koji je doneo 505 različitih odluka koje su, smatra Pavliček, često bile politički motivisane, a ne epidemiološki opravdane.
Prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim licima za avgust ove godine iznosila je 7 679 kuna, što je nominalno više za 8,9, a realno niže za tri odsto u odnosu na lanjski avgust te nominalno za 1,4, a realno 1,3 odsto više u odnosu na platu za jul. Međugodišnji realni pad plata posledica je rekordne inflacije. Potrošačke cene u avgustu bile su 12,3 odsto veće nego u istom mesecu prošle godine, a u septembru inflacija bila na 12,8 odsto. Medijalna neto plata za avgust ove godine iznosila je 6 594 kune što znači da je polovina zaposlenih imala manje, a polovina više od tog iznosa. Za period od januara do avgusta ove godine prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim licima iznosila je 7 583 kune, što je u odnosu na isti period 2021. nominalno više za sedam odsto, a realno niže za 2,3 procenta. Najviša prosečna mesečna isplaćena neto plata u pravnim licima za avgust isplaćena je u vazdušnom prevozu, u iznosu od 13 091 kunu, a najniža u proizvodnji odeće i iznosila je 4 928 kuna.
Službenici Službe organizovanog kriminaliteta PU osječko-baranjske provode realizaciju operativne akcije u saradnji s policijskim službenicima PU zagrebačke, PU virovitičko-podravske, PU vukovarsko-sremske i PU požeško-slavonske, a u koordinaciji s Ministarstvom unutrašnjih poslova i Kancelarijom za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminaliteta. U toku su hapšenja više desetina osoba i provođenje dokaznih radnji zbog sumnje da su počinile krivična dela nedozvoljene trgovine u sastavu zločinačkog udruženja te neovlaštene proizvodnje i prometa drogama u sastavu zločinačkog udruženja, saopštila je policija. U hapšenju osumnjičenih osoba te provođenju ostalih mera i radnji učestvuje 150 policijskih službenika iz kriminalističke i temeljne policije, kao i iz jedinica specijalne i interventne policije. Operativna akcija rezultat je višemesečnog rada PU osječko-baranjske, saopštila je policija.