Odbor za ljudska prava Zajedničkog veća opština u ovoj godini nastavlja s projektom pružanja besplatne pravne pomoći po opštinama koje ulaze u sastav ove ustanove, a od ovog ciklusa je uvedena i novina. Naime, svake treće nedelje besplatna pravna pomoć će se pružati u Belom Manastiru, Popovcu i Kneževim Vinogradima, s ciljem pružanja pomoći i meštanima tih mesta, rekao je predsednik Odbora Miloš Ratković i dodao da su izuzetno zadovoljni odazivom iz prethodna dva ciklusa održana prošle godine. Novi ciklus kreće 25. januara u Markušici, 1. februara u Borovu, 8. februara Jagodnjak, 9. februar Beli Manastir, Popovac i Kneževi Vinogradi, 15. februar Opština Erdut, 22. februar Negoslavci te 1. mart u Opština Šodolovci. Nakon toga kreće još jedan krug po istom rasporedu, svake srede.
Saborska opozicija nije danas imala većih prigovora na izmene Zakona o platama u lokalnoj samoupravi, međutim upozorila je na preveliki broj lokalnih jedinica u odnosu na broj stanovnika naglasivši potrebu sveobuhvatne reforme teritorijalne organizacije. Imamo 555 jedinica lokalne samouprave na 3,8 miliona stanovnika, gotovo svaki deseti stanovnik radi u nekoj lokalnoj jedinici, a oko 20 odsto opština je ekonomski neodrživo, rekao je Davor Dretar (DP) zaključivši da se ništa neće promeniti sve dok je tako. U županijama, gradovima i opštinama imamo 1322 župana, gradonačelnika i opštinskih načelnika i njihovih zamenika, a ukoliko se tome dodaju predstavnici gradskih i opštinskih vijećnika penjemo se na više 11 hiljada političara, navela je Marijana Puljak (Klub Centra i GLAS-a). Založila se za značajnu redukciju broja lokalnih jedinica. „Svi smo svesni da to dugoročno ne može da opstane”, složio se Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti). “Bez obzira koliko to može biti bolno, jedanput se mora preseći i ugasiti finansijski neodržive opštine”, rekao je Pavliček i kao pozitivan primjer izdvojio općinu Bogdanovci, koja se odlučila na spajanje s gradom Vukovarom.
Državni sekretar Ministarstva pravosuđa i uprave Josip Salapić najavio je danas da bi do kraja juna trebao da bude usvojen novi zakon o sistemu plata lokalnih službenika i funkcionera i državnih funkcionera, tako da jednak rad bude jednako vrednovan. Povukli smo zakon iz procedure da bi dodatno analizirali sisteem, jer postoji masa odstupanja koja nije logična, rekao je Salapić u Hrvatskom saboru u raspravi o izmenama Zakona o platama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, po kojima sredstva za plate zaposlenih u opštinama, gradovima i županijama, koja sada iznosi 20 odsto, ne bi smela da iznosi više od 18 odsto prihoda poslovanja ostvarenih u godini koja prethodi godini izrađivanja budžeta. U tih 20 odsto ulazila su i sredstva koja sada više ne ulaze u prihod tih jedinica, pa ovih 18 odsto, iako izgleda manje, zapravo je više za jedince, pojasnio je Salapić Josipu Begonji iz HDZ-a.
Čelnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš rekla je danas da su pripremili izmene Zakona o socijalnom radu po kojem bi se status roditelja negovatelja, koji ga sada gube odmah nakon smrti deteta, produžio još šest meseci. “Naša država je sklona reći da daje različite socijalne nadoknade, voli se u nekim slučajevima razbacivati novcima, a zapravo imamo državu koja je izuzetno okrutna prema roditeljima negovateljima. Imamo članak 68. Zakona o socijalnom radu, koji vrlo hladnokrvno kaže da status roditelja negovatelja prestaje smrću deteta”, rekla je Mrak Taritaš na konferenciji za novinare i podsetila da je prethodni ministar početkom prošle godine obećao da će se taj problem rešiti, ali da je odredba ostala ista. “Zato smo mi u GLAS-u napravili predloge izmene Zakona i uputili ga u saborsku proceduru da bismo upozorili na taj problem. Otprilike je 5000 roditelja negovatelja, koji je to teret za državu da oni oni nakon smrti, nakon tog bola, imaju još šest meseci taj status? Predlažemo da se nakon smrti deteta status roditelja negovatelja produži za još šest meseci”, rekla je Mrak Taritaš.
Grad Vinkovci je među vodećim hrvatskim gradovima po količini povučenog EU novca u 2021. godini u odnosu na ukupno povučena sredstva u Republici Hrvatskoj. Na nacionalnoj lestvici koja prikazuje udeo povučenih sredstava iz fondova EU u ukupno povučenim sredstvima u 2021. godini, Vinkovci s povučenih 25 miliona kuna zauzimaju 8. mesto među hrvatskim gradovima. Indikativno je i kako su Vinkovci na nacionalnoj lestvici koja prikazuje udeo izdvajanja gradova za subvencije obrtnicima u gradskom budžetu u 2021. godini na 7. mestu u državi, s gotovo 3,4 miliona kuna usmerenih u obrtništvo. Iz toga proizlazi i podatak da na lestvici koja prikazuje udeo izdvajanja gradova za subvencije obrtnicima po glavi stanovnika Vinkovci zauzimaju 6. mesto, s izdvojenih 110 kuna po glavi stanovnika. Gradonačelnik Ivan Bosančić posebno je izdvojio one projekte one koji se odnose na dograđivanje dva postojeća i građenje jednog novog dečjeg vrtića te građenje zatvorenog dela vinkovačke pijace. „Ovo su najznačajniji poslovi kada govorimo o onim najnovijim projektima. Njihov uticaj na celokupnu zajednicu tek ćemo da vidimo jer ne treba posebno objašnjavati koliko je u jednom gradu važno osigurati dodatne vrtićke kapacitete, baš kao i nov i moderan prostor gde će lokalni OPG-ovi moći prezentovati i prodavati svoje domaće proizvode. Uvek su nam prioritetni ciljevi da osiguramo roditeljima sigurnost i podršku kada su njihova deca u pitanju, a poljoprivrednicima i preduzetnicima potrebne uslove za rad i razvoj i na to smo posebno fokusirani“, rekao je Bosančić.
Najnovija Evrostatova metodologija pokazala je da je prosečna godišnja bruto plata u Sloveniji 28.765 evra, a u Hrvatskoj 16.169 evra. Dakle, slovenske su plate 78 odsto više od hrvatskih. Ali i slovenski je BDP po stanovniku 63 odsto veći od hrvatskog. Krivci se, prvenstveno, traže među političarima i u velikim delom nesposobnom državnom aparatu. I tu se više nema šta mnogo objašnjavati. Međutim, sve se češće može čuti da su za nizak nivo plata u Hrvatskoj najviše krivi preduzetnici. I to najpre vlasnici i menadžeri industrijskih preduzeća. Pa se povlače paralele, prema kojima je prihod po radniku multinacionalki tri i više puta veći nego u hrvatskim firmama u istim branšama. Podaci su tačni, a prosečna efikasnost hrvatske industrije prilično je niska, naveo je časopis Lider, u komentaru novinara Miodraga Šajatovića.
Policijski službenici za protiveksplozivnu zaštitu su od početka ove godine, prilikom tri poziva građana za dobrovoljnu predaju i pronalazak oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, preuzeli 3 ručne bombe, 100 komada municija i 2 komada eksploziva od 100 grama. U sklopu kampanje „Manje oružja, manje tragedija”, tokom 2022. godine, građani na području Policijske uprave vukovarsko-sremske dobrovoljno su predali nešto više od 13 kg eksploziva, 2 887 komada municije, oružje kategorije „B“, 90-ak komada rasprskavajućeg oružja te dve stotine pirotehničkih sredstava. Od početka provođenja kampanje, u jesen 2007. godine do 31. decembra 2022. godine građani na području ove Policijske uprave dobrovoljno su predali više od 476 kilograma eksploziva, 180 883 komada municije, 197 komada automatskog i 300 komada dozvoljenog oružja te 5 808 komada rasprskavajućeg oružja.