Štab Civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije odlučio je da od 56 škola, kojima je osnivač županija, 49 i dalje ima nastavu uživo u učionicama. Pet škola nastavu provodi online po modelu C, a to su osnovne škole u Bršadinu, Posavskim Podgajcima, Gunji, Račinovcima i Gradištu. Nakon razmatranja aktuelne epidemiološke situacije na području Osječko-baranjske županije Štab Civilne zaštite te županije izdao je preporuku o prelasku na online nastavu u višim razredima osnovnih škola i u svim razredima srednjih škola. Načelnik štaba Osječko-baranjske županije Mato Lukić rekao je da su na takvu preporuku bili primorani visokim brojem obolelih učitelja, njih 186, i 734 učenika, kojih je 2572 u samoizolaciji. Online nastava po modelu C, koju je u Osječko-baranjskoj županiji već pohađalo 97 razreda, počinje danas i trajaće do kraja januara.
Na javni poziv Fonda za sufinansiranje energetske obnove porodičnih kuća aplicirano je 8495 zahteva iz svih delova Hrvatske. Zbog velikog interesa za poticaje, budžet je s planiranih 300 povećan na 390 miliona kuna. Zatraženo je sufinansiranje za više od 16 hiljada mera energetske efikasnosti, koje se odnose na obnovu vanjske fasade, zamenu stolarije te ugradnju sistema obnovljivih izvora energije. Prosek zatraženih sredstava po pojedinom prijavljenom projektu iznosi 70 hiljada kuna, a najviše prijava je s područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije te Grada Zagreba. Cilj svih sufinansiranih mera je da smanje količinu potrebne energije za zagrejavanje i hlađenje prostora, povećanje korištenje obnovljivih izvora energije te u konačnici da građanima osigura bolji kvalitet života. Uz to, ovaj program generiše i dodatne pogodnosti za privredu jer se na njega naslanja i građevinski sektor. U pripremi je i novi program energetske obnove kuća, tako da se može očekivati dugoročan investicijski ciklus u građevinskom sektoru pogotovo što će za takve programe biti dostupna nacionalna, ali i evropska sredstva.
Ministar privrede i održivog razvoja Tomislav Ćorić rekao je juče da će Vlada iskoristiti sve alate koji joj stoje na raspolaganju da bi zauzdala rast cena energenata, a da je jedan od njih i visina poreza na dodanu vrednost. „Iskoristićemo sve alate koji nam stoje na raspolaganju, a jedan od njih je visina poreza na dodanu vrednost koji je u ovom trenutku za gas 25 odsto, a na struju 13 odsto, dakle postoji manevarski prostor”, rekao je Ćorić uoči zajedničke sednice Predsedništva i Nacionalnog veća HDZ-a na pitanje kako će reagovati Vlada na rast cena energenata. Odbacio je nagađanje da bi snabdevanje gasom mogla doći u pitanje navodeći da je Hrvatska u odnosu na većinu evropskih zemalja u specifičnoj poziciji, a to je da ima alternativne smerove snabdevanja „Građenjem LNG-a na Krku Hrvatska je sebi obezbedila sigurno snabdevanje gasom u bilo kojem trenutku i to je nešto što nas definitivno izdvaja u odnosu na većinu”, rekao je Ćorić istakavši značaj tog projekta. O rastu cena goriva rekao je da ohrabruje činjenica da na referentnim platformama naredne nedelje i meseci trebali bi doneti stagnaciju i smanjenje cena ali ukoliko dođe do daljnje eskalacije sve su opcije otvorene.
Matica hrvatskih sindikata poručila je juče da joj je neprihvatljiva Vladina ponuda na pregovorima o novom Temeljnom kolektivnom ugovoru, s obzirom da se računa na oporavak privrede, te da zaposleni u javnim službama očekuju porast osnovice za plate. “Da vodim Vladu, da se hvalim kako nam je dobro, da kupujem avione, ne razmišljam o demografskim merama, a toliko ljudi iseljava, definitivno ne bi imala obraza izaći s nulom”, rekla je novinarima predsednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem. Ako u ovom trenutku Hrvatska ima novaca, izlazimo najbrže iz krize i jako dobro stojimo, onda Vlada ne može očekivati da će ijednom zaposlenom u javnom sektoru biti prihvatljivo “jedno veliko nula”, istakla je Šprem dodavši da je to poruka javnim službama koliko ih Vlada ceni. U teškim okolnostima sindikati uvek imaju razumevanja za situaciju, ali ne znači da će pristati unedogled biti žrtve toga da im Vlada ne da ništa, poručila je Šprem.
Stranke vladajuće većine dale su podršku ministru građevine i državne imovine Darku Horvatu, a na jučerašnjem sastanku zaključeno je da nisu u potpunosti zadovoljni dinamikom obnove te da je neophodno utrošiti sav novac odobren Hrvatskoj iz Fonda solidarnosti EU. Opozicija traži Horvatovog smenjivanje, nezadovoljna brzinom obnove zemljotresom razrušenih područja, a on je nakon sastanka u Banskim dvorima rekao da je svima želja da obnova bude brža i dinamičnija te da je pravo opozicije da traži njegovo smenjivanje. “Tako dugo dok postoji poverenje premijera koji me i pozvao da se bavim ovim poslom, ja ću se njime i baviti”, rekao je Horvat u izjavi novinarima nakon sastanka. Vladajuća koalicija će, potvrdio je Horvat, imati zajednički nastup u njegovu odbranu.
Fond za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu Autonomne pokrajine Vojvodine je učenicima osnovnih škola u Tenji i Bršadinu, koji nastavu pohađaju po modelu A obezbedio sredstva za školske torbe i pribor. Navedeno je kako je to mali znak pažnje pred početak drugog polugodišta, za 100 učenika od drugog do osmog razreda spomenutih školskih ustanova. Početkom školske godine za više od 180 đaka prvaka na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije obezbedili su pribor, torbe i sveske i za tu namenu izdvojili 5 miliona dinara. To su aktivnosti, kojima pokrajinske institucije na konkretan način pružaju podršku Srbima, koji žive u Hrvatskoj, rekao je direktor Fonda Duško Ćutilo. Zbog trenutne epidemiološke situacije predstavnici Fonda nisu bili u mogućnosti da prisustvuju podeli poklon paketa, pa su iz Zajedničkog veća opština posetili navedene škole. Zahvaljujemo se Fondu za izbegla i raseljena lica Autonomne pokrajine Vojvodine na konstantnoj podršci, radu i trudu, te se nadamo da ćemo u narednom periodu kada nam to dozvole epidemiološke mere imati priliku da ih ugostimo i obiđemo škole koje su primile donaciju. S obzirom na to da su učenici prvih razreda dobili na početku školske godine školske torbe i pribor, ovo je bila prilika da obradujemo i ostale učenike do osmog razreda, rekao je predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić.
U okviru projekta “Roditeljstvo nije lako – podrška je potrebna svakako!”, koji provodi udruženje Vukovarski leptirići, u Gradskoj biblioteci i čitaonici u Iloku održana je radionica “Da je roditelj biti lako, roditelj bi bio svako!”. Radionicu su vodile Majda Joha i Samuela Sambunjak, koje su rekle da je projekat osmišljen da bi se podrška pružila i roditeljima jer nekako su sve terapije usmerene na decu. „Roditelji ostanu sa strane, pa smo hteli i njima pružiti određenu podršku i osnažiti ih u nekim situacijama u kojima se nalaze jer kad saznaju dijagnozu, puno je tu upitnika iznad glave. Zapravo ne znaju odakle krenuti i sa čime zapravo početi”, rekla je Joha. Kroz ovaj projekat, finansiran sredstvima Centralne državne kancelarije za demografiju i mlade te partnerstvo i podršku Grada Iloka, počelo je i opremanje dečje igraonice u Iloku. Do sada je osiguran kancelarijski nameštaj, knjige, dečji stolovi i stolice te didaktika.