Polovina srednjoškolaca srpske nacionalne manjine koji u Hrvatskoj pohađaju nastavu na srpskom jeziku i pismu želi studirati u Srbiji, trećina srednjoškolaca talijanske manjine u Italiji te 27,3 odsto učenika mađarske manjine u Mađarskoj, dok samo 10 odsto srednjoškolaca češke manjine planira studirati u Češkoj. Iako većina učenika, pripadnika manjina, kod kuće uglavnom govori maternjim jezikom, Česi najčešće u porodici govore hrvatskim jezikom, a više od polovine učenika mađarske manjine u kući jednako koriste i mađarski i hrvatski jezik. Učenici srpske manjine koji se školuju na srpskom jeziku i pismu u porodici uglavnom govore srpskim jezikom, a 43,5 odsto učenika talijanske manjine jednako koristi i hrvatski i talijanski jezik. Većinsko-manjinske razlike najveće su u Vukovaru i okolini, pokazalo je istraživanje “Obrazovni izbori i stavovi prema multikulturalizmu i asimilaciji većine i manjine u četiri hrvatske višeetničke zajednice“, prenosi Večernji list. U istraživanju je učestvovalo 1568 učenika osnovnih i srednjih škola, pripadnika većine i srpske, češke, talijanske i mađarske manjine, te 2000 njihovih roditelja iz Vukovara i okoline, Daruvara i okoline, Istre te Baranje. Među njima su bila 722 učenika koji se školuju na jeziku i pismu manjina te 846 učenika većine iz škola na hrvatskom jeziku u tim sredinama. Pravo školovanja na svom jeziku i pismu najviši je oblik zaštite manjinskog identiteta, deci omogućuje usvajanje jezika porekla i negovanje manjinske kulture, ističu autorke istraživanja. Nema razlike u poznavanju hrvatskog jezika između učenika manjina i većine jer u proseku svi učenici postižu vrlo dobar uspeh. Autorke istraživanja zanimalo je i kako se etnički izjašnjavaju učenici u Vukovaru, Baranji, Daruvaru i Istri koji pohađaju nastavu na manjinskim jezicima. Rezultati su pokazali da je samo nastava na srpskom jeziku i pismu monoetnična jer se 98 odsto dece izjašnjava Srbima, dok nastavu na drugim manjinskim jezicima pohađaju i učenici hrvatske većine te drugih manjina.
Gotovo 155 hiljada nezaposlenih beleži Zavod za zapošljavanje. Nakon talasa otkaza zbog koronavirusa od po 1000 dnevno, u junu se stanje ipak stabilizovalo. Josip Aladrović, ministar rada i penzionog sistema, izjavio je u HRT-ovoj emisiji “Otvoreno”, da je optimističan jer su kratkoročni ciljevi ispunjeni i da se o srednjoročnim pregovara. Najavio je donošenje mera koje bi do kraja godine omogućile ekonomski oporavak, a da bi se za to vreme donele one mere koje bi Hrvatsku dugoročno izvukle iz krize. Govoreći o uticaju koronakrize na ekonomiju Aladrović je naveo da je pritom svaka država u svetu tražila neki svoj modalitet borbe na tržištu rada, očuvanja ekonomije u celini. Hrvatska je reagovala vrlo brzo, ažurno i kvalitetno, objasnio je ministar i napomenuo da od početka maja postoje pozitivni faktori u vezi sa zaposlenosti, odnosno da je u “mesec i po dana povećan broj zaposlenih za oko 19 hiljada”. Smatra da ovo nije kraj krize, bez obzira na to što se epidemiološka situacija popravila i tvrdi da Vlada i dalje ima mere s kojima će se boriti protiv krize. -Mere za očuvanje radnih mesta dale su svoj rezultat. Bile su komplementarne s nizom drugih mera iz sfere porezne politike, drugih ministarstava koji se tiču ekonomskih resora. U sledećem periodu trebamo i dalje na dnevnoj bazi pratiti po sektorima šta se dešava s nezaposlenosti i zaposlenosti. To je ono što ćemo činiti sve vreme, a to će čekati i novu vladu nakon izbora, dodao je Aladrović.
Na predlog opštinskih i gradskih veća, a uz saglasnost predsednika Županijskog suda i imenovanjem na Skupštini Vukovarsko-sremske županije, danas je pred predsednikom Skupštine Draženom Milinkovićem zakletvu položilo 22 sudija porotnika, koji će tu građansku funkciju obavljati naredne četiri godine. Milinković je rekao da su među porotnicima oni za ostala krivična dela i mlade, te da je podjednak broja žena i muškaraca.Ovi funkciju smatra odgovornom, a ne tek figurativnom.Među sudijama porotnicima, koji su danas u sedištu Županije u Vukovaru položili zakletvu bio je i Marko Miškulin, kome je ovo već treći mandat. Iz iskustva je rekao da je njihova prvenstvena obaveza da su objektivni i nepristrani i na taj način doprinesu radu Sudskog veća.
U organizaciji PRONI Centra za socijalno podučavanje kroz programe „Volonterski centar Vukovar“ i „Info centar za mlade Vukovar“, danas je u Osnovnoj školi Josip Matoš Vukovar održana volonterska akcija oslikavanja unutrašnjeg zida dvorišta škole. Projekat „Volonterski centar Vukovar“, kojeg u partnerstvu s OŠ Josip Matoš Vukovar, OŠ Nikola Andrić Vukovar, OŠ Mitnica i Gradom Vukovarom provodi PRONI Centar, finansira Ministarstvo za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku te Grad Vukovar. Voditelj projekta, Goran Jelenić iz PRONI centra naveo je da u oslikavanju učestvuje oko 30 volontera i učenika i radnika škole. Osim njihovog volonterskog kluba, učestvuju i članovi volonterskog kluba Gimnazije Vukovar te volonteri koji su se javili na javni poziv. Direktorka škole Mirela Posarić objasnila je da ovo druga volonterska akcija koja se provodi u saradnji sa PRONI centrom, koji je pre par godina već oslikao spoljni zid škole. Navela je da će na zidu biti oslikani školski sadržaji u vidu slova i geometrijskih likova i tela, koji će deci pomoći u razvoju i učenju.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem nad 20-godišnjakom i 22-godišnjakom iz Sotina, policija je utvrdila sumnja da su počinili krivično delo krađe i oštećenje tuđih stvari, 16. juna na arheološkom lokalitetu Vučedol u Vukovaru. Osumnjičeni su, prema ranijem dogovoru, došli na navedenu lokaciju te oštetili podno svetlo i stubove ograde, a potom ukrali kontrolnu kameru s objekta megarona levača bakra. Protiv njih će Opštinskom državnom tužilaštvu u Vukovaru biti soatvljene krivične prijave.