Nacionalni štab civilne zaštite objavio je četiri nove odluke koje danas stupaju na snagu. Domovi za starije i nemoćne otvaraju se za posete, nakon što su više od dva mjseca bili zatvoreni zbog epidemije koronavirusa. Ukidaju se i mere ograničenja za javni prevoz u linijskom obalnom saobraćaju, što znači da sve brodske i trajektne linije od danas voze prema redovnom voznom redu. Otvaraju se i bazeni te pozorišta i bioskopi, osim onih u okviru trgovačkih centara. Ukinuta je i zabrana zaustavljanja vozača teretnih vozila na odmorištima, pa se oni mogu zaustavljati bez ograničenja na tranzitnim pravcima. Nakon učenika nižih razreda osnovne škole, od danas se u školu vraća i deo učenika srednjih strukovnih škola jer moraju obaviti praktične vežbe, koje se ne mogu provesti na daljinu, a važne su za odbranu završnog rada. Učenici i učitelji moraju poštovati meru međusobnog razmaka i meriti temperaturu.
Predsednik Vlade Andrej Plenković izjavio je danas kako je potvrđen zajednički stav najviših tela stranke i parlamentarne većine da se raspusti Hrvatski sabor, dodavši da su u mandatu učinili maksimalno što su mogli i sada žele novo poverenje građana. “Još jednom smo zajednički potvrdili stav najviših tela stranke, stav parlamentarne većine, a to je predlog da se raspusti Sabor”, rekao je premijer Plenković nakon sednice Kluba HDZ-a u Saboru.
Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac danas je izjavio da raspuštanje Sabora i izbori moraju imati ozbiljan cilj, a to je radikalan zaokret u društvu i državi u nizu područja u odnosu na dosadašnju situaciju, uključujući, kaže, i SDSS-ove partnere u protekle četiri godine. “Ako želimo raspustiti parlament danas i raspisati izbore, onda je neophodno da to raspuštanje ima ozbiljan cilj”, izjavio je Pupovac. Moramo stvoriti održivo društvo i zemlju, a naše društvo i država, što smo mogli videti u proteklih nekoliko meseci nisu održivi s ovom vrstom politike, s ovom vrstom ekonomske politike i načina na koji razumemo sami sebe, svoj položaj u okruženju i svoj položaj u svetu. Bez obzira na sve, dodao je Pupovac, davali smo podršku dosadašnjoj Vladi zbog toga što je trebalo stvoriti političke okolnosti u kojima će zemlja izaći iz perioda, s jedne strane, amaterizma i avanturizma, a, s druge strane, ekstremizma i opasnog nacionalizma.
Koordinator Živog zida za Vukovarsko-sremsku županiju Pavao Josić na današnjoj je konferenciji za novinare u Vukovaru istakao da gradonačelnik Ivan Penava i direktori pojedinih gradskih preduzeća nad njim provode sudski i medijski pritisak, kako bi otežali delovanje Živog zida. Josić je naveo podatak da se radi o šest orkestrovanih sudskih tužbi na Živi zid, kojima traže 300 hiljada kuna,a ujedno za njega traže i zatvorsku kaznu, u trajanju od pet godina. Jedna od poslednjih je, naveo je Josić, privatna tužba aktuelnog gradonačelnika Penave protiv njegove izjave iz 2017. u kojoj je naveo da je došao na funkciju gradonačelnika uz pomoć „čekićara“.Politika Ivana Penave i njegovih koalicionih partnera vratila je grad Vukovar i njegove stanovnike 30 godina unazad. Svesni da nemaju znanja da ispune svoja predizborna obećanja, znaju da se edino mržnjom i širenjem straha mogu održati na vlasti. Zato danas imamo murale, osmišljene da kroz, naoko, bezazlenu ljubav prema sportu daju naslutiti zlu budućnost onima, koji se s njima ne slažu, kao što imamo i profesora, učitelja i oca, koji u deci druge nacionalnosti vidi „puzajuću neprijateljsku agresiju“, istakao je Josić.U prilog napetoj situaciji u gradu, naveo je primer da su pojedini ugostitelji srpske nacionalnosti, ne želeći da se dovode u kontekst međunacionalnih sukoba danas zatvorili lokale, jer po Gradu šetaju građani, od koji su neki i iz drugih mesta sa namerom da ih neko navede da napadnu ili budu napadnuti, te još jednom za takvo stanje mržnje i netrpeljivosti optužio gradonačelnika, koji, smatra Josić takvu situaciju koristi da bi se domogao i ostao na vlasti.. Govoreći o sudskim tužbama, koje HDZ-ovci vode protiv njega, podsetio je da se u najvećoj meri radi o njegovim prozivkama Vodovoda grada Vukovara zbog sumnjivih radnji u realizaciji evropskih projekata, te stvaranju gubitaka većih od milion kuna za grad Vukovar, pa samim tim i za građane. U takvom pokušaju manipulacije javnosti, služe se medijima u gradskom vlasništvu, naveo je Josić.
Rekreacioni centar Kopakabana ove sezone se neće otvoriti. “Kopika se ne otvara, a razlog je to što je pokrenut postupak rekonstrukcije bazenskog kompleksa i zbog potrebnih predradnji koje će uskoro početi”, objasnila je za Glas Slavonije Nataša Brčić, direktorka Sportskih objekata. “Kopika, sagrađena 1975. godine, je zaslužila celovitu obnovu. Reč je o investiciji od 15 miliona kuna, 73 hiljade metara kvadratnih, modernizaciji, hortikulturnom uređenju, novim akvapark-sadržajima… Prošle nedelje je potpisan ugovor o izradi projektne dokumentacije”, objavila je zamenica gradonačelnika Osijeka Žana Gamoš. Dakle, u sezoni kupanja, koja je pred vratima, građani Osijeka i okoline će se kupati na dravskim kupalištima i Gradskim bazenima koji bi počeli s radom ove nedelje. Pre toga moraju razraditi plan zadovoljavanja higijenskih i epidemioloških mera, što između ostalog znači da će plivača na Gradskim bazenima biti manje nego prethodnih godina. “Razgovarala sam i s našim Štabom civilne zaštite i načelnikom. Preporuka je da se krene s Gradskim bazenima, ali to treba biti s merom i oprezno. Uputstvima je sve propisano, na primer koliko ljudi sme biti na određenoj kvadraturi bazena, te ćemo te detalje objaviti ovih dana. U sklopu aktivnosti za otvaranje zatvorenih bazena moramo odraditi pripremne radnje, a to ne znači samo one koje su vezane uz bazene nego i u garderobama, sanitarnim prostorijama i drugde, jer voda nije problem zahvaljujući hloru, nego su to površine oko bazena. Razmotrićemo kako će se održavati red, hoćemo li morati sportiste koji koriste dve trake bazena razdvajati, što znači da će biti manje površine za ostale plivače… Mnogo je detalja i moramo poštovati sve što je propisano radi sigurnosti posetioca i zaposlenih”, pojasnila je Nataša Brčić.
Na području PU vukovarsko-sremske u noći sa subote na nedelje provedena je pojačana kontrola cestovnog saobraćaja, s ciljem sprečavanja štetnih događaja u saobaćaju i preduzimanja represivnih aktivnosti prema mladim vozačima i vozačima s prisutnošću alkohola, opojnih droga i lekova u organizmu. U provođenje akcije bilo je uključeno 11 auto-patrola s 21 policijskim službenikom osposobljenim za kontrolu i upravljanje cestovnim saobraćajem, kao i policijski službenici na graničnim prelazima, te 14 aparata za kontrolu alkoholizovanosti vozača, dva uređaja za kontrolu brzine kretanja vozila i jednokratni testeri za utvrđivanje prisutnosti opojnih droga u organizmu. Tokom provođenja akcije naplaćena je jedna novčana kazna, uručeno je šest mera pisanog upozorenja i 17 prekršajnih naloga te slede četiri optužna predloga, što ukupno čini 25 represivnih mera prema utvrđenim prekršajima. Takođe, devet vozača je isključeno iz cestovnog saobraćaja na temelju zakonske regulative. Tokom pojačanog postupanja, kod sedam vozača utvrđena je nedopuštena koncentracija alkohola u organizmu, dok su dva vozača odbila testiranje na prisutnost opojnih droga.