Predstavnici Uprave za nacionalne manjine Ministarstva nauke i obrazovanja danas su sa predstavnicima ZVO u Vukovaru održali sastanak o obrazovanju pripadnika srpske nacionalne manjine na istoku Hrvatske, sa naglaskom na stanje u dečjim vrtićima. Načelnik Sektora za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina, Milan Vukelić istakao je činjenicu da su predstavnici ZVO, kao i zvanični politički predstavnici srpske zajednice legitimni predstavnici sa kojima imaju partnerski odnos po pitanju manjinskog obrazovanja. Često dolazimo u Vukovar kako bi razgovarali na koji način možemo da unapredimo sistem obrazovanja ali i kako bi široj zajednici poslali poruku da je obrazovanje na vlastitom jeziku i pismu sastavni deo obrazovanja unutar RH, da postoje udžbenici, kao i prilika da se odlazi na školske izlete i da je Ministarstvo partner u tom procesu, kako bi se obrazovanje dece i mladih učinilo što kvalitetnijim, naglasio je Vukelić. Direktor Uprave za nacionalne manjine, Nandor Čapo istakao je važnost saradnje u svim sferama obrazovanja, od vrtića do visokog obrazovanja. Naglasak je danas bio na vrtićima odnosno dvojezičnoj pedagoškoj dokumentaciji, rekao je, između ostalog Vukelić. Predsednica Odbora za obrazovanje ZVO, Milica Stojanović ukazala je na određene pomake, koji su zahvaljujući saradnji s resornim ministarstvom učinjeni po pitanju određene dokumentacije. U toku je prevođenje pedagoške dokumentacije na srpski jezik, što čitav niz godina naši vrtići nisu imali, istakla je Stojanovićeva. Podsetila je da ZVO podjednako brine i o deci i o stručnom kadru u vrtićima na srpskom jeziku i pismu u smislu stručnog usavršavanja i to bar jedanput godišnje na maternjem jeziku. Predsednik ZVO, Dejan Drakulić pohvalio je saradnju sa Upravom za nacionalne manjine Ministarstva. Pokrenule su se neke teme koje 30 godina čekaju rešavanje, od dodatnih sadržaja za nacionalnu grupu predmeta, kurikuluma za tu vrstu predmeta, do prevođenje pedagoške dokumentacije za vaspitne ustanove. Reč je o stručnim ljudima, koji imaju razumevanja i sluha za probleme i kvalitetnu komunikaciju, naglasio je Drakulić. Gosti iz Ministarstva obrazovanja su posle sastanka u ZVO,u pratnji domaćina posetili dečje vrtiće u Vukovaru i Markušici.
Zastupnica SDSS-a, Dragana Jeckov u današnjem slobodnom govoru u Saboru referisala se na otvaranje vrtića na hrvatskom jeziku u Tavankutu u Vojvodini, čiju je izgradnju realizovalo Hrvatsko nacionalno veće u sklopu projekta „Rasti gde si posejan“, a finansirala Vlada RH.Važnost ovog događaja najbolje možemo razumeti mi, pripadnici nacionalnih manjina s obe strane Dunava, čija saradnja sve ove godine može da bude primer, čak i onda kada odnosi dve države nisu na zavidnom nivou, istakla je Jeckov. Ukazala je da je istovremeno izrečena i zabrinutost, jer nakon velike navale na vrtiće i programe na hrvatskom jeziku u Srbiji, samo pet odsto dece bude upisano za nastavu na hrvatskom jeziku, jer se roditelji plaše da će im deca biti etiketirana i izdvojena.
Razumevajući ovakav razvoj događaja, jer smo ne mali broj puta bili optuživani za odvajanje dece, odvajanje škola, poručujem im da istraju i nastoje očuvati svoje manjinsko obrazovanje, poručila je Jeckov. Ukazala je i na izjave, kako je rekla neodgovornih, zlonamernih kritičara svega srpskog u Hrvatskoj, koji otvoreno šire mržnju i podstiču nasilje upravo sa saborske govornice. Zagrnuti sigurnim plaštem saborskog imuniteta, bez imalo odgovorosti za izgovorenu reč, koja nije u skladu s istinom, izrečeno je da su “srpski kulturni centri, neprijateljska, identitetska utvrđenja, koja će destabilizovati sigurnost u Hrvatskoj i biti uporišta ukoliko dođe do sigurnosne ili vojne destabilizacije.Ove lažne i opasne reči izgovorene za saborskom govornicom, svrstavaju nas tamo gde ne pripadamo i nikome nećemo dozvoliti da od naše zajednice pravi ono što nismo- nelojalni građani, nego upravo suprotno, građani koji poštuju Ustav i zakone ove zemlje.
Proteklog vikenda održan je prvi modul Političke akademije Srpskog narodnog veća. Polaznici 14. generacije iz svih krajeva Republike Hrvatske aktivno su učestvovali u razgovorima o ključnim političkim i pravnim temama poput Manjinskog političkog rečnika, historijskog i savremenog uspostavljanja prava Srba u Hrvatskoj, prava nacionalnih manjina u RH, zakonodavnog okvir i studije Demografskih mera u hrvatskim opštinama, u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, kao i funkcionisanja lokalne samouprave i lokalnih izbora. Program Političke akademije namenjen je mladima od 19-35 godina, sa najmanje srednjoškolskim obrazovanjem i željom da upoznaju i preispituju društvo oko sebe, odnosno da budu aktivni i informisani građani.
Zamenik župana koji obavlja funkciju župana Vukovarsko-sremske županije, Franjo Orešković objavio je Javni poziv za podnošenje prijava za dodelu jednokratne nadoknade trudnicama, koje zbog komplikacija u trudnoći ne ispunjavaju uslov staža na području županije u 2025. godini.U županijskom budžetu je za tu namenu izdvojeno 10.000 evra, a onima, koji ispune uslove Javnog poziva Vukovarsko-sremska županija će isplaćivati iznos od 500 evra jednokratne nadoknade. Javni poziv je otvoren do 19. decembra 2025. godine, odnosno do iskorištavanja finansijskih sredstava.
Pravo podnošenja prijave na Javni poziv imaju trudnice sa komplikacijama, koje nemaju uslov staža na području Vukovarsko-sremske županije u 2025. godini, a koje primaju nadoknadu plate u iznosu od 25% budžetske osnovice za puno radno vreme, odnosno 110,36 evra za sve vreme trajanja privremene nesposobnosti za rad zbog komplikacija u trudnoći, zaposlene su najmanje mesec dana pre početka bolovanja zbog komplikacija u trudnoći te imaju prebivalište na području Vukovarsko-sremske županije najmanje tri meseca pre podnošenja zahteva i hrvatsko državljanstvo. Prijave na Javni poziv s propisanim formularima mogu se pronaći na internet stranici Vukovarsko-sremske županije.