U skladu s naređenjem Kriznog štaba Ministarstva zdravstva na području Vukovarsko-sremske županije uspostavljaju se izdvojene ordinacije za pregled bolesnika pod sumnjom na zaraženost od koronavirusa. Svom izabranom lekaru porodične medicine dužni su se javiti, prvo putem telefona, svi koji imaju simptome prehlade, a nisu bili ili boravili u područjima koja su u većoj meri zahvaćena novim koronavirusom unazad 14 dana te sve osobe koje nemaju simptome prehlade, a bile su ili su boravile unazad 14 dana u područjima koja su u većoj meri zahvaćena novim koronavirusom. Sve osobe koje imaju simptome prehlade i bile su ili boravile su unutar 14 dana u područjima koja su u većoj meri zahvaćena novim koronavirusom, dužne su se javiti prvo putem telefona svom izabranom lekaru porodične medicine radi daljnjih uputa, a ukoliko nisu uspeli uspostaviti kontakt sa svojim lekarom moraju se javiti u jednu od izdvojenih 24-časovnih ordinacija, uz obaveznu prethodnu najavu putem telefona. Izdvojene ordinacije radiće 24 časa na dan na lokacijama u Domu zdravlja u Borovu naselju, u Domu zdravlja u Županji te u Domu zdravlja u Vinkovcima.
U Hrvatskoj su juče potvrđena još četiri slučaja zaraze koronavirusom, što znači da je zaključno s jučerašnjim danom ukupno 69 zaraženih. Nacionalni štab civilne zaštite za danas je najavio nove mere koje uključuju ograničavanje javnog okupljanja i obustavljanje rada ugostiteljskih objekata i drugih uslužnih delatnosti. Voditelj Nacionalnog štaba Davor Božinović najavio je predstavljanje mera vezanih uz ograničavanje javnog okupljanja, privremeno obustavljanje rada ugostiteljskih objekata i drugih uslužnih delatnosti. “Ograničićemo ih privremeno na 30 dana, nadamo se da ih nećemo morati produžavati, a sve s osnovnim ciljem da se smanje mogućnosti socijalnih kontakata, da se minimalizuju situacije u kojima može doći do daljnjeg širenja virusa među ljudima, a pogotovo među starijim sugrađanima. Za njih pripremamo ne samo uputu da se ne kreću van kuća, već treba organizovati ceo set mera kako bi se za njih osiguralo snabdevanje i lekarska briga s obzirom na situaciju u kojoj bi se mogli naći”, rekao je Božinović.
Hrvatski sabor danas će raspraviti Vladin paket od 20-tak zakona kojima se želi pomoći privredi pogođenoj pandemijom koronavirusa, među kojima je i zakon kojim će Nacionalni štab civilne zaštite dobiti veće ovlasti. Nacionalni štab civilne zaštite dobiće jača ovlaštenja, donošenje odluka će se centralizovati na nivou države kako se više ne bi događalo da pojedini lokalni štabovi donose odluke za sebe.
Ministar finansija Zdravko Marić ocenio je potpuno neprihvatljivim eventualno stavljanje radnika na minimalac od 1. marta, kako bi se ostvarile državne podrške za ugrožene delatnosti zbog koronavirusa. Na pitanje kako će Vlada reagovati ako deo poslodavaca radnike od 1. marta stavi na minimalac i tako prvo uzme novac državi, a onda nakon nekoliko meseci radnike otpusti, Marić je za N1 odgovorio da je to potpuno neprihvatljivo. “To stvarno nije nešto što je društveno prihvatljivo ponašanje u ovim okolnostima”, rekao je Marić. “Institucije funkcionišu i zakoni se moraju poštovati”, dodao je i ocenio kako je trenutna situacija “vanredna, teška i složena”, pa za izlazak iz nje svi moraju biti svesni njene težine, raditi zajednički i jedinstveno.
Davor Spevec, šef Direkcije civilne zaštite, gostovao je jutros u Dobro jutro Hrvatska, gde je objavio da je pušten novi nacionalni broj samo za informacije o koronavirusu, 113. „Na taj broj građani će moći dobiti i konkretnije informacije o koronavirusu. Ako trebate informacije o koronavirusu, zovite 113. Broj je u funkciji 24 časa dnevno“, objasnio je Spevec.
Zbog epidemije koronavirusa Lučka uprava Vukovar donela je Odluku o privremenoj obustavi rada putničkih pristaništa u Vukovaru, Iloku, Batini i Aljmašu. Za ovu godinu su najavljena 346 pristajanja kruzera u Vukovar, ali za mart su otkazani svi kruzeri, a očekuju se i daljnja otkazivanja. Takođe, otkazani su dolasci svih grupa, minimalno 2063 noćenja za mart i april, posete kulturnim ustanovama te najavljene vožnje na Vukovar Waterbusu Magenta 1 za mart i april kao i posete učenika preko Memorijalnog centra Domovinskog rata. Istovremeno, otkazane su i druge turističke aktivnosti kao što su manifestacije Pisanicom do Uskrsa, Vukovarsko lutkarsko proleće i predstave u Hrvatskom domu.
Studentski zbor Veleučilišta Lavoslav Ružička organizovaće akciju pomoći starijima i bolesnima, a s ciljem da oni ostanu u svojim kućama i ne izlažu se potencijalnoj zarazi koronavirusom. „Naši stariji su uvek tu za nas i sada je vreme da mi pomognemo njima. Izbegnimo širenje COVIDA-19 i pomozimo starijima i onima slabijeg imunog sistetma da ostanu u svojim kućama bez da im išta nedostaje. Mi ćemo sve obaviti za njih! Naši studenti su na raspolaganju za odlazak u kupovinu, po lekove, za odgovore na sva pitanja o merama zaštite i slično“, stoji u objavi Studentskog zbora na njihovom facebook profilu. Takođe su objavili prijave za volontiranje u kojoj navode kako studenti u ovakvim situacijama moraju pokazati svoju dobru volju te pomagati jedni drugima.
Predsednik odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta komentarisao je godišnji izveštaj američkog Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj, ocenivši da on potvrđuje da je Hrvatska zemlja mržnje i netrpeljivosti. U saopštenju za javnost, Linta je podsetio da se u tom izveštaju govori o diskriminaciji i nasilju prema Srbima i Romima i brojnim problemima s kojima se suočavaju pripadnici srpske zajednice. Među njima su govor mržnje, grafiti i fizički napadi, nerešavanje pitanja nestalih lica i nekažnjavanje pripadnika hrvatske vojske i policije koji su počinili ratne zločine. Ukazuje se i da poseban problem predstavlja činjenica da se u Hrvatskoj konstantno i sistematski rehabilituje ustaštvo i genocidna nacistička tvorevina u Drugom svetskom ratu, Nezavisna Država Hrvatska (NDH).