Predsednička inauguracija Zorana Milanovića održaće se na Pantovčaku danas u podne, kao prva koja neće biti održana na Markovu trgu i s najmanje uzvanika do sada. Na nju su pozvane 43 osobe u tri kategorije – funkcioneri po funkcijama, međi njima i dva bivša predsednika, porodica izabranog predsednika te članovi njegovog izbornog štaba. Inauguracija će početi izvođenjem hrvatske himne koju će otpevati Josipa Lisac uz klavirsku pratnju Zvjezdana Ružića, a Milanović će zakletvu položiti pred predsednikom Ustavnog suda Miroslavom Šeparovićem. Nakon potpisivanja zakletve, Milanović će održati govor nakon kojeg će klapa Hrvatske ratne mornarice “Sveti Juraj” izvesti pesmu Vice Vukova “Tvoja zemlja”. Sledi koktel za goste, a primopredaja dužnosti biće na prvom spratu u Kancelariji predsednice Republike. Milanović je peti predsednik Republike, a na tu funkciju je izabran 5. januara 2020. godine nakon što je u drugom krugu predsedničkih izbora većinom glasova pobedio aktualnu predsednicu Kolindu Grabar-Kitarović.
U Ministarstvu nauke i obrazovanja Republike Hrvatske održan je sastanak između predstavnika institucija srpske zajednice iz Republike Hrvatske i predstavnika Ministarstva. Na sastanku se razgovaralo o potencijalnom povećanju sredstava koja se iz Državnog budžeta izdvajaju za sufinansiranje programa predškolskog vaspitanja za dečje vrtiće i druge ustanove koje provode programe predškolskog vaspitanja dece pripadnika nacionalnih manjina. Razgovaralo se o problemima koji su se u praksi pojavili stupanjem na snagu Pravilnika o izmenama i dopunama Pravilnika o nedeljnim radnim obavezama učitelja i stručnih saradnika u osnovnoj školi, kojim je konačno regulisano pitanje voditelja nastave u školama u kojima se nastava odvija na jeziku i pismu nacionalnih manjina, ali na neadekvatan način. Jedna od tema razgovora bili su i udžbenici za učenike koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu u razredima koje je zahvatila kurikularna reforma, a koji još uvek nisu dobili udžbenike. Sastanku su prisustvovali saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov, predsednik Odbora za ljudska prava ZVO-a Jovan Vlaović, predstavnica Srskog narodnog veća Nina Čolović i savetnica u Klubu zastupnika SDSS-a Slađana Božić. Ispred Ministarstva nauke i obrazovanja sastanku su prisustvovale državne sekretarke Branka Ramljak i Ivana Franić, pomoćnik ministarke Momir Karin, načelnik Samostalnog sektora za nacionalne manjine Nandor Čapo, kao i voditeljka Službe za nacionalne programe, akcijske planove, međunarodne projekte i međunarodnu saradnju Samostalnog sektora za nacionalne manjine Ana Kešina.
U sklopu humanitarne akcije “Moje svetlo za moj Vukovar”, predstavnici Udruženja telesnih invalida TOMS iz Trogira, koja tu akciju provodi 16 godina, potpisali su juče u Vukovaru ugovore o finansiranju dve porodice s decom s teškoćama u razvoju, koje će sledećih godinu dana dobiti po hiljadu kuna mesečno. Prema rečima predsednika Udruženja TOMS Ivice Bašića, u sklopu projekta “Moje svetlo za moj Vukovar” članovi udruženja uključenih u taj projekat u vreme obeležavanja Dana sećanja na žrtvu Vukovara 1991. po školama prodaju sveće te tako prikupljeni novac doniraju vukovarskim porodicama s decom s teškoćama u razvoju. „Ova hvalevredna akcija udruženja iz Dalmacije je još jedan dokaz koliko Vukovar ima pravih prijatelja širom Hrvatske. Udruženje TOMS je i nosioc plakete Grada Vukovara koju je dobilo upravo zbog provođenja projekta „Moje svetlo za moj Vukovar“, rekao je zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček te od srca zahvalio članovima udruženja na angažmanu.
Vukovarsko-sremska županija već 14. godinu zaredom provodi Program usavršavanja menadžera – PUMA u saradnji sa Hrvatskim udruženjem poslodavaca. Cilj programa PUMA je provođenje edukativnih seminara u okviru Programa za preduzetnike s područja županije i mlade nadarene studente završnih godina studija Univerziteta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku i Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru, a koji će se realizovati u 2020.godini. Ugovore za ovu godinu potpisali su vukovarsko-sremski župan Božo Galić i Ivan Sarić, pravni savetnik u Regionalnoj kancelariji Osijek Hrvatskog udruženja poslodavaca. Ovaj program nije namenjen samo za menadžere, nego za sve kadrove u privredi. Usavršavanje je moguće u više resora od finansija, poreza, zakonodavstva, radnog prava, marketinga, informatike i svih tema koje traže naši članovi. Zato je i odaziv velik – rekao je Sarić te naglasio kako polaznici seminara ne moraju ići van Vukovara nego se usavršiti mogu i ovde. Dodao je kako je u proteklih 13 godina kroz ovaj program prošlo više od 2000 ljudi, a samo prošle godine 210 osoba. Župan Galić izrazio je zadovoljstvo višegodišnjom saradnjom te dodao kako mladi trebaju učiti i usavršavati se u svemu što će doprineti kvalitetnijem vođenju posla. Naglasio je da je potrebno usvajati nova znanja i iskustva te da će kao župan uvek podržavati ovakve programe. Vukovarsko-sremska županija ovaj program sufinansira s 25 hiljada kuna, a besplatan je za sve polaznike.
Nakon što su Sindikat penzionera Hrvatske i Hrvatsko udruženje za ravnopravno roditeljstvo u decembru Vladi i Saboru uputili inicijativu za ukidanje obaveza uzdržavanja unuka od strane baka i dedova kada se o njima ne mogu finansijski brinuti njihovi roditelji – konačno stižu prve službene reakcije. Prema svemu sudeći, do izmena i dopuna Porodičnog zakona i Zakona o privremenom uzdržavanju koje bi trebale dokinutu obavezu uzdržavanja – neće doći. Iz Ministarstva za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku ističu kako obaveza uzdržavanja unuka od strane bake i dede nije novina u hrvatskom zakonodavstvu, kao i da se uzdržavanje unuka u pravnim prostupcima određuje po principu pravednosti zbog čega se ne može dogoditi da uzdržavanje unuka otera bake i dedove u siromaštvo. “Obaveza uzdržavanja uvedena je Porodičnom zakonom iz 1998. godine i od tada je uređena svim sledećim porodičnim zakonima, pa tako i sada važećim Zakonom iz 2015. godine. Prvenstveni cilj te zakonske odredbe je zaštita dobra i prava deteta, a temelji se na Konvenciji o pravima deteta te načelima Porodičnog zakona o porodičnoj solidarnosti i prvenstvenoj zaštiti dobra i prava deteta, a sudske odluke o uzdržavanju unučadi potvrdio je i Ustavni sud RH. U skladu s Konvencijom o pravima deteta, roditelj ili druge osobe, zavisno o njihovim sposobnostima i materijalnim mogućnostima, snose najveću odgovornost za osiguranje životnih uslova koji su preko potrebni za detetov razvoj, a države potpisnice dužne su poduzeti potrebne mere kako bi osigurale da dete dobije sredstva za uzdržavanje od roditelja ili drugih osoba koje su za njega materijalno odgovorne. Prvenstvena je obaveza roditelja da uzdržavaju svoju djecu, odnosno propisana je obaveza bake i dede po roditelju koji ne plaća uzdržavanje da uzdržavaju unučad. Pri procenjivanju mogućnosti osobe koja je dužna uzdržavati, sud uzima u obzir imovinsko i zdravstveno stanje osobe te druge okolnosti osobe od koje se traži uzdržavanje i, s druge strane, njezine vlastite potrebe”, navodi Ministarstvo.
Na benzinskim pumpama u Hrvatskoj od ponoći su na snazi nove cene goriva. Prema podacima Ministarstva privrede, cena benzina je poskupila na 9,93 kn, dok je cena dizela porasla na 9,44 kuna. Lož ulje poskupilo je na 4,83 kuna, a autogas od danas košta 4,63 kn.