Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je sa saradnicima obišao radove na obnovi Osnovne škole Nikola Andrić u Vukovaru. Radi se o jedinoj osnovnoj školi u gradu, koja nije prošla obnovu nakon rata, te su radovi na njoj počeli u jesen prošle godine, a učenici za vreme obnove pohađaju nastavu u zgradi škole Antun Bauer. Izvođač radova je vukovarska firma Vodotoranj, a ukupna planirana vrednost obnove je gotovo 20 miliona kuna, od čega Ministarstvo nauke i obrazovanja snosi 80 odsto, a Vukovarsko-sremska županija i Grad Vukovar po 10 odsto troškova. Gradonačelnik Penava je dodao da je Grad kupio i dve kuće pored škole, u svrhu uređenja okoline. Direktorka škole Josipa Kotromanović Sauka je izrazila nadu da će 200 učenika, koliko ima Osnovna škola Nikola Andrić, narednu školsku godinu pohađati u obnovljenoj zgradi. Ivan Damjanović, kontrolni inžinjer na gradilištu je objasnio u kojoj fazi su radovi na obnovi. Rekao je da su završeni grubi spoljni radovi, da je zatvorena i pokrivena, a radi se na završnim radovima na fasadi. Uvode se instalacije, pre svega grejanje, da bi se moglo početi s unutrašnjim radovima, a urediće se i parking, vanjski sportski tereni te hortikulturno uređenje.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je sa svojim zamenicima Ivanom Mujkić i Marijanom Pavličekom obišao radove na obnovi mauzoleja porodice Eltz u Vukovaru. U toku je izvođenje radova četvrte faze sanacije, a izvođač radova je firma Planum građenje. „Radi se istorijskom objektu i zaštićenom kulturnom dobru mauzoleja grofovske porodice Eltz koja je imala značajan doprinos u privrednoj i svakoj drugoj obnovi nakon oslobođenja ovih krajeva od Turaka. Radovi su u odmakloj fazi i očekujemo da će biti dovršeni na vreme“, rekao je Penava. Vrednost radova je oko pola miliona kuna, a predviđa se da radovi završe na proleće.
Nacionalni štab civilne zaštite na konferenciji za medije objavio je detalje o uvođenju propusnica ali i zabrana okupljanja ljudi iz više od dva domaćinstva. Zabrana napuštanja županija bez propusnica vrediće od srede, 23. decembra do 8. januara. Zabrana se neće, između ostalih, odnositi na radnike neophodne za održavanje saobraćaja i snabdevanje, dnevne migracije zaposlenih u službama bitnim za pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalnih delatnosti, novinare, pacijente koji zahtevaju medicinsku brigu, putovanja na posao i s posla ako je neophodno i ne može se obaviti od kuće, hitne i operativne službe koje učestvuju u sprečavanju širenja bolesti covid-19, diplomate te ljude koji su uplatili aranžmane u hotelima koji još uvek rade. Propusnice će izdavati županijski štabovi, a u opravdanim slučajevima može ih izdati i Direkcija civilne zaštite. “Ovo je odluka s ograničenim trajanjem. Neće se produžavati, osim ako to ne bude neophodno zbog epidemiološke situacije, a nadam se da neće. 8. januara ćemo videti kakvo je bilo ponašanje tokom praznika”, rekao je ministar Božinović.
U Vukovarsko-sremskoj županiji je u poslednja 24 časa evidentirano 130 osoba pozitivnih na COVID-19, od čega je 107 pozitivnih na PCR testiranju, a 23 na brzom antigenskom testu. Od ukupnog broja zaraženih u poslednjem danu, 22 osobe su iz Vinkovaca, 20 iz Vukovara, 13 iz Županje, po 5 osoba iz Iloka, Otoka, Orolika i Starih Mikanovaca, 4 iz Cerne, po 3 osobe iz Novih Jankovaca, Nuštra, Posavskih Podgajaca i Rajevog Sela, po 2 iz Bapske, Cerića, Gradišta, Ivankova, Jarmine, Komletinaca, Lovasa, Lipovca, Marinaca, Mohova, Nijemaca, Šiškovaca i Slakovaca, te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Babine Grede, Borova, Bošnjaka, Čakovaca, Drenovaca, Negoslavaca, Ostrova, Prkovaca, Rokovaca, Sremskih Laza, Šiškovaca i Štitara, a još jedna osoba je preminula. Od početka epidemije, obolelo je 7112 osoba, od kojih je 6 338 izlečeno, dok su 123 osobe preminule. U županiji je trenutno 97 osoba hospitalizovano zbog korona virusa. U samoizolaciji se na području županije nalazi 1567 osoba, a policija je u danu iza nas utvrdila sedam kršenja mere, o čemu je obavešten Državni inspektorat. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji pozitivna su 62 radnika iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 23. Iz sistema obrazovanja obolela su 22 nastavnika i 41 učenik, dok je u samoizolaciji trenutno 43 nastavnika i 550 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 3272 novih slučajeva zaraze koronavirusom, testirano je 10 849 osoba, a preminulo ih je 68, saopštio je danas Nacionalni štab Civilne zaštite. Preminula je i najmlađa osoba do sada, mladić od 27 godina sa urinarnom infekcijom. Na bolničkom lečenju je 2918 pacijenta, od toga je na respiratoru 294. Ukupan broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas iznosi 21 297. Do danas je ukupno registrovano 190 235 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 3023 preminulo. Oporavile su se 165 915 osobe, od toga 4352 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 54 587 osoba. Do danas je ukupno testirano 931 358 osoba, od toga 10 849 u poslednja 24 časa.
Prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za oktobar iznosila je 6756 kuna, što je devet kuna više u odnosu na septemba pokazuju podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku. Najviša prosečna neto plata isplaćena je u naučnom istraživanju i razvoju, u iznosu od 10 471 kunu, a najniža u zaštitnoj i istražnoj delatnosti, 4433 kune. Medijalna neto plata iznosila je 5776 kuna, što znači da je polovina zaposlenih imala manju, a polovina veću platu od tog iznosa. Prosečna mesečna bruto plata za oktobar iznosila je 9190 kuna, što je 11 kuna više nego za mesec pre.