Predstavnici državnog vrha, lokalnih i regionalnih vlasti, stradalničkih udruženja te brojni građani Hrvatske danas su Kolonom sećanja iz dvorišta do Memorijalnog groblja odali počast stradalima u Vukovaru tokom ratnih zbivanja, u sklopu još jedne godišnjice Dana sećanja na žrtvu Vukovara 1991. Vence su na Memorijalnom groblju položile brojne delegacije, a nakon toga je održana molitva za sve stradale.
Premijer Andrej Plenković izjavio je danas u Vukovaru kako smatra da politika pomirenja nema alternativu te kako “proces odnosa Hrvata i Srba u Hrvatskoj mora da bude sistematski unapređivan. Mislim da pomirenje nema alternative, rekao je premijer hodajući u Koloni sećanja. Napitanje da li su donešene odluke da se u Vukovaru maknu ćirilične table, s obzirom na to da je popis stanovništva pokazao da je u gradu manje od 30 odsto pripadnika srpske manjine, odgovorio je kako je to stvar većine, a HDZ je u Vukovaru u opoziciji. Nisam primetio da bi prava Srba ovde bila problem, a šta će Gradsko veće da odluči to ćemo videti, rekao je Plenković i poručio da politika vlade nije ta koja deli. Ako vodimo politiku da su sve nacionalne manjine uz parlamentarnu većinu, da želimo poslati tu poruku koja je sjajna na nivou evropske prakse, u konačnici Tomislav Žigmanov je postao ministar u Vladi Srbije, i to baš za ljudska prava i prava manjina. To su sve koraci koji su, po mom dubokom uverenju, jedni mogući i ispravni smer, poručio je Plenković.
Predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković poručio je danas iz Vukovara, da se, vodeći računa o istorijskoj istini i uvažavajući stradanja, moramo okrenuti budućnosti. Istakao je da se u Vukovaru desila agresija, da je od tada prošlo puno vremena i Hrvatska je danas drugačija zemlja, ušla je u EU i NATO, ući će u šengenski prostor, a i ekonomski je snažnija. Na tvrdnju novinara da sa srpske strane nema istinskog priznanja da se radilo o srpskoj agresiji, te na pitanje da li SDSS treba to da koriguje, predsednik Parlamenta je odgovorio kako mu se čini da se, ipak, postepeno prihvaća istina. Dolaskom Borisa Miloševića u Vukovar i Anje Šimprage u Škabrnju čini mi se da korak po korak prihvaćaju to što je bila istina. Naravno da to nije lako i da to izaziva određene političke napetosti i tenzije, međutim, meni se čini da idemo u tom pravcu, zaključio je Jandroković.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava (Domovinski pokret) je danas istakao da nekažnjavanje ratnih zločina koji je počinila JNA u Vukovaru, izdaja hrvatskih pravosudnih institucija. Penava je ponovio i stavove Domovinskog pokreta da je jučerašnje odavanje počasti Milorada Pupovca (SDSS) žrtvama Vukovara – bila provokacija. Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke i saborski zastupnik Milorad Pupovac u Vukovaru je juče bacanjem venaca u Dunav odao počast nedužnim vukovarskim žrtvama i srpske i hrvatske nacionalnosti te poručio kako greše oni koji misle da je loše odati poštovanje svim žrtvama u Vukovaru. Penava je danas ocenjuje da je Pupovac došao da baci venac u Dunav srpskim žrtvama Vukovara i ponovio da ne može biti dobrodošao 17. novembra i provocirati jer se u Vukovaru, kako je rekao, ništa nije dogodilo na taj dan po pitanju bilo kakvih civila, osim ukoliko nisu stradali od granata ili metaka.
Predsednik Republike Zoran Milanović u Vukovaru je boravio juče, gde je počast žrtvama odao polaganjem venca i paljenjem sveće na Memorijalnom groblju i mestu masovne grobnice na Ovčari. Prisustvovao je i otkrivanju spomenika Kati Šoljić i četvorici njenih ubijenih sinova,koji je postavljen u vukovarskom naselju Mitnica.
Premijer Andrej Plenković i potpredsednica Vlade Anja Šimpraga položili su juče u Škabrnji vence povodom Dana sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a deo meštana okrenuo je leđa Šimpragi dok je polagala venac. U trenutku dok je potpredsednica Vlade polagala venac okupilo se nekoliko meštana, među kojima i branitelji Škabrnje, koji su joj okrenuli leđa i uzvikivali “stidite se”, iskazujući nezadovoljstvo što je na to mesto došao neko iz Samostalne demokratske srpske strane. Plenković je nakon polaganja venaca izjavio novinarima da je video reakciju meštana, te podsetio kako to nije prvi put da predstavnici SDSS-a učestvuju u Danu sećanja. Dodao je da je video reakciju meštana, te podsetio da to nije prvi put da predstavnici SDSS-a učestvuju u Danu sećanja. Smatram da je za budućnost Hrvatske, uz sve poštovanje prema porodicama, hrvatskim braniteljima i žrtvama jedini put prema napred suživot i pomirenje. Šimpraga je rekla da je u Škabrnju došla iskreno i čistog srca te se nada da će doći i sledeće godine.
Hrvati prilikom zapošljavanju trebaju da budu ravnopravni s ostalim državljanima EU/EFTA-e, reagovalo je tako juče Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova (MVEP) na odluku Švajcarske da od 1. januara 2023. hrvatskim državljanima ograniči pristup svom tržištu rada, te pozvalo da preispita tu odluku. Hrvatsko ministarstvo “sa žaljenjem je primilo informaciju o odluci Saveznog veća Švajcarske Konfederacije da ponovo uvede prelazne mere za pristupanje hrvatskih državljana švajcarskom tržištu rada, na period od godinu dana, nakon čega će tu odluku ponovo razmatrati”. U tih godinu dana primenjivaće se sistem kvota za izdavanje radnih dozvola Hrvatima, a Ministartsvo obnovu ograničavanja smatra nepotrebnom.