U slobodnom govoru u Saboru, zastupnica SDSS-a, Dragana Jeckov juče je naglasila da je prva teza da je manjinsko obrazovanje važan faktor za očuvanje manjinskog identiteta, a ne alat za razdvajanje dece, kako to pojedinci žele da prikažu. Druga teza o važnosti manjinskog obrazovanja za pripadnike većinskog naroda može biti jasan indikator dosega demokratičnosti društva, pokazatelj društvenog napretka i pozitivne diskriminacije manjina. Najbolje razumevanje situacije i položaja manjina imaju manjine međusobno, rekla je Jeckov dodajući da nije jednostavno delovati u povremeno napetim odnosima između Hrvatske i Srbije jer se ti odnosi reflektuju kako na pripadnike hrvatskog naroda u Srbiji tako i srpskog u Hrvatskoj. Rekla je da razume koliko je važna vest da je u Tavankutu, svečano položen kamen temeljac vrtića s vaspitanjem na hrvatskom jeziku pod nazivom “Anđeli čuvari”. Vrtići u Subotici s vaspitanjem na hrvatskom jeziku deo su obrazovnog sistema hrvatske zajednice u kojem je više od 1000 dece i učenika u pet osnovnih i tri srednje škole. Deo tog sistema je i Lektorat za hrvatski jezik pri Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Malo je reći da podržavamo svaki napredak u obrazovanju hrvatske zajednice u Republici Srbiji jer na taj način dolazi do poboljšanja statusa i položaja nacionalnih manjina u Srbiji te svojevrsne relaksacije odnosa. Zato bih volela kad bi kod pojedinaca, pa i kod nekih koji sede u Saboru bilo više sluha i razumevanja za manjinsko obrazovanje, istakla je Jeckov navodeći da ne može i ne sme da bude problem želja roditelja i dece da pohađaju nastavu na svom maternjem jeziku, poručila je, između ostalog, zastupnica SDSS-a.
Prosečna hrvatska penzija svih 1,13 miliona penzionera u septembru je iznosila 446,69 evra. Međutim, prosek osim na nacionalnom nivou, možemo se posmatrati i regionalno. S obzirom da od županije do županije iznosi penzija variraju, može se zaključiti da nije isto biti penzioner u Zagrebu i Vukovaru. Upravo su ova dva teritorijalna područja primeri najveće i najmanje prosečne penzije po županijama. Dok ona u Gradu Zagrebu iznosi 586,06 evra, i znatno je iznad državnog proseka, u Vukovarsko-sremskoj županiji je tek nešto ispod njega, odnosno 441,80 evra. Razlika između ove dve sredine je nezanemarivih 144 evra.
Mesec hrvatske knjige počeo je juče da se obeležava i u Gradskoj biblioteci Vukovar, tradicionalnom sajamskom prodajom knjige “Lik€book”.U sklopu sajma u ponudi će do subote biti popularni naslovi po simboličnoj ceni od svega 1 €. U okviru Meseca hrvatske knjige, koji se obeležava do 15. novembra, Gradska biblioteka pripremila je bogat program za decu i odrasle, rekla nam je direktorka ove ustanove Anita Baier Jakovac. Direktorka Biblioteke najavila je i novi programski ciklus. Ovogodišnji Mesec hrvatske knjige posvećen je književnim prevodiocima i održava se pod motom “Nek’ ti reč ne bude strana(c).
Ustanova u oblasti kulture SKC iz Vukovara organizuje u periodu od 16. – 20. oktobra Nedelju srpske knjige.Tim povodom novinar i publicista Slavko Bubalo održao je sinoć promociju drugog, dopunjenog izdanja knjige Borovo – Sumrak jedenog svitanja. Autor je rekao da je novo izdanje štampano u 200 primeraka, a Opština Borovo gotovo u celosti pomogla izdavanje knjige, koja je, prema rečima autora, nadopunjena za dvesta stranica.
U sklopu 12. Dečije olimpijade, koju svake godine organizuje Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko – sremske županije u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova Replubike Srbije, u Trpinji je danas organizovano druženje i takmičenje dece iz 5 vrtića naše županije. Predsednik veća Svetislav Mikerević, zahvalivši se na uspešnoj saradnji Ministarstvu i Opštini Trpinja, koja je ujedno i domaćin ovogodišnje olimpijade, istakao je i glavni motiv ovakvih okupljanja, a to je povećati fizičku aktivnost dece, negovanje sportskog duha i fair playa. Koordinatorka projekta Dečije olimpijade Radmila Latas, koja ujedno obavlja funkciju direktorke DV Zlatokosa iz Borova, govorila je o propozicijama takmičenja dece predškolskog uzrasta.Mališani su se takmičili u četiri discipline- trčanje na 50 i 100m, skok u dalj i igra graničara.