Cene goriva od ponoći su ostale iste uprkos jučerašnjim najavama o mogućim poskupljenjima. Nakon višečasovnih sastanaka i pregovora zbog porasta cena na tržištu, Vlada je odlučila da zamrzne cene na nedelju dana pa će cene goriva biti kao i do sada – 10,72 kuna litra benzina i 12,30 kuna za litru dizela. Mali distributeri odmah su prozvali Vladu da gura zemlju u neminovnu nestašicu goriva. „Na najave da će dizel porasti za kunu i 47, benzin za kunu i 23, a za kunu i 24 plavi dizel jednostavno smo odlučili da povučemo ručnu da se to ne dogodi”, rekao je ministar privrede Davor Filipović dodajući da sledeće nedelje moraju da razgovarati o tome.
Direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon govorio je juče pred poslanicima na skupštinskom Odboru za dijasporu i Srbe u regionu o problemu nestajanja Srba na prostoru Hrvatske, posle objavljivanja rezultata popisa stanovništva. On je naveo da je Hrvatska izgubila 10 odsto stanovništva, ali da su Srbi svedeni na nivo statističke greške od 3,2 odsto, odnosno na 123 892. „Starosna struktura koja se navodi, svakako ima svoj udeo, ali ko god je obilazio srpski narod u Hrvatskoj, zna da postoji još nešto, a to su diskriminacija, koja se sprovodi kod zapošljavanja, kod nemogućnosti učenja srpskog jezika i izolacije srpskih sela, kao i nasilje. Zabeleži se oko 300 napada godišnje na Srbe u Hrvatskoj, što je tri puta više nego na Srbe na Kosovu i Metohiji”, rekao je Gujon i naglasio da srpski predstavnici u Hrvatskoj treba da nađu način da žive i sarađuju s Hrvatima ali da to ne vodi ka asimilaciji. Sednici su prisustvovali i govorili predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, zamenik gradonačelnika Vukovara iz redova srpske zajednice Srđan Kolar i episkop osečkopoljski i baranjski gospodin Heruvim.
Sindikatima zaposlenih u javnim službama Vladina ponuda povećanja osnovice plata nije prihvatljiva i očekuju da se koriguje, što će izneti i tokom nastavka pregovora, najavila je juče predsednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Nada Lovrić. “Želimo da smanjimo realan pad plata s obzirom na inflaciju”, poručila je Lovrić s konferencije za novinare u ime obrazovnih sindikata naglasivši da imaju veliku većinsku podršku članstva iskazanu na referendumskom izjašnjavanju od oko 80 odsto. Podsetila je da Vlada nudi povećanje osnovice od 4 odsto od 1. oktobra i dva odsto od aprila, što im je neprihvatljivo. Ako Vlada nije spremna na korekciju sve su opcije otvorene i sindikalne akcije će da krenu u finalizaciju, najavila je Lovrić napominjući da su u pripremu već krenuli za 180 hiljada zaposlenih u javnim službama.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, udruženja za ljudska i radnička prava su istakla da Vlada mora da učini više za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava te da poveća minimanu platu za 20 procenata. Istakli su da je gotovo petina građana u Hrvatskoj u riziku od siromaštva, a posebno su ranjivi oni koji žive sami, žene i starije osobe. Svaka druga žena u samačkom domaćinstvu te svaka druga osoba starija od 65 godina koja živi sama, u riziku je od siromaštva. Na globalnom nivou procene Ujedinjenih nacija govore u prilog zaustavljanju postignuća u suzbijanju siromaštva, pa čak i pogoršavanje stanja. U 2020. bilo je 100 miliona ljudi više koji su patili od neuhranjenosti u odnosu na 2019. godinu. Globalni trendovi trebaju da alarmiraju i Hrvatsku koja godinama nema adekvatan odgovor za smanjenje siromaštva i progresivno ostvarivanje socijalnih i ekonomskih prava, poručili su iz više udruženja.
Cena kilograma žive vage svinja za klanje se prošle godine kretala od 11 do 13-14 kuna, a ove godine, zbog inflacije, poskupljenja žitarica, stočne hrane i energije, biće za približno 50 odsto viša, piše Glas Slavonije. Prema rečima predsednika Udruženja proizvođača kulena “Đakovački kulen” Vlade Ćorića, za kilogram žive vage tražiće se 17, pa i, zavisno o tome stiže li kupac sa svinjskim polutkama, do 20 kuna, što ocenjuje da nije realno. „Najrealnije je od 16 do 18 kuna. Sada je cena kilograma žive vage za manje svinje, do 115, 120 kila, u Evropi pala na 12,5-13 kuna plus PDV. Vinkovački kraj već sada traži od 16 do 18 kuna za živu vagu, prema Osijeku je to 17,5, a polutke ispod 20 kuna se ne prodaju”, rekao je Ćorić. U delovima Baranje kilogram žive vage sada je 18 kuna. Kulen se prodaje između 220 i 250, odnosno 260 kuna, kolika cena će mu biti za Božić. Nakon ulaska hrvatske u evrozonu kulen će koštati 35 evra, i to onaj od mesa belih svinja kod nas, a od crnih je skuplji jer imaju daleko manji udeo mesa od belih, pa ih je potrebno više za njegovu proizvodnju”, pojasnio je Ćorić.
Nešto više od dve tone opojnih droga oduzetih u kriminalističkim istraživanjima spaljeno je juče u pogonima našičke firme “Nexe”, a ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović poručio je da se ilegalno tržište droga očito oporavilo nakon pandemije covida-19 te da se jedino sveobuhvatnim pristupom i saradnjom merodavnih službi mogu postići povoljniji rezultati. Ovo je 18. organizovano spaljivanje zaplenjenih droga, u kojem je, između ostalog, uništeno 1,8 tona marihuane i hašiša, 86 kilograma kokaina, 33,8 kilograma amfetamina te 10 kilograma heroina, a vrednost spaljene droge procenjuje se na 102 miliona kuna.
U sklopu obeležavanja Međunarodnog dana žena sa sela i desetogodišnjice rada Udruženja “Zlatne ruke” iz Bačke Palanke, održano je okupljanje udruženja koja se bave ručnim radom, a koje je bilo izložbenog i takmičarskog karaktera. Učestvovalo je 66 izlagača iz Srbije i susednih zemalja, a članice Etno sekcije KUD-a “Sloga” Vukovar su učestvovale u delu izložbenog karaktera gde su prisutnim posetiocima prikazale svoje radove.