U Vukovarsko-sremskoj županiji juče su potvrđene 64 nove pozitivne osobe na COVID-19, potvrđene PCR testiranjem, a radi se o 16 osoba iz Vinkovaca, po 6 iz Nuštra i Privlake, po 4 iz Nijemaca i Šiškovaca, po 3 iz Drenovaca, Ivankova i Posavskih Podgajaca, po 2 osobe iz Babine Grede, Cerne, Markušice, Prkovaca i Županje, te o po jednoj osobi iz Andrijaševaca, Borova, Gunje, Jarmine, Marinaca, Ostrova, Otoka, Slakovaca i Vukovara. Preminula je još jedna osoba, čime je broj umrlih u našoj županiji porastao na 274 osobe. Trenutno je u županiji 30 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. Testirane su još 253 osobe, a u samoizolaciji se nalazi 586 osoba.
Novi 1301 slučaj zaraze koronavirusom potvrđen je juče u Hrvatskoj od 8054 testiranih, a od posledica zaraze umrlo je još 19 osoba, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Od 10 284 aktivna slučaja, 903 pacijenta su na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 116 pacijenata.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić juče je poručio da nema mesta panici te da se u normalnim okolnostima niko ne mora bojati naglog povećanja rata kredita zbog činjenice da je došlo do rasta stope inflacije. Guverner HNB-a je u Dnevniku HRT-a poručio da nema nema mesta za paniku da će građanima koji imaju dugoročne kredite s promenjivom kamatnom stopom kamate naglo porasti, odnosno da će se povećati iznos rate kredita. Podsetio je da od 2015. godine do sada imamo rekordno niske kamatne stope te da HNB sve to vreme napominje da će se u jednom trenutku ta politika normalizovati, odnosno da će kamatne stope početi rasti. Takav naš pristup, kao i preporuka bankama da građanima nude fiksne kamatne stope, istakao je Vujčić, doveo je do toga da je s 90 odsto, koliko je bio udeo varijabilne kamatne stope u kreditima, ona sada pala na 38 odsto, što znači da većina građana ima fiksnu stopu ili ima donekle zaštitu odnosno fiksnu kamatnu stopu prvih 5 do 10 godina otplate, nakon čega je ona varijabilna. “To znači da u nekakvim normalnim scenarijima, kako bi se trebale kretati kamatne stope, niko neće osetiti nekakav značajan rast kamatnih stopa u kratkom roku”, poručio je Vujčić.
Polovina bankomatske mreže u Hrvatskoj, koja ima 6000 bankomata, mogla bi biti ugašena zbog uvođenja dodatne regulative za zaštitu i sigurnost bankomata. Banke su već ukidale bankomate za koje su procenile da je trošak održavanja veći od koristi koju imaju od visine prometa i brojnosti klijenata. Prema regulativi veća sigurnost bankarske mreže neophodna je da bi se smanjile kriminalne radnje na bankomatima. Banke bi zbog toga u sigurnost bankomata trebale investirati po nekoliko hiljada evra, pa su najavile povlačenje dela bankomata iz upotrebe, posebno onih u ruralnim područjima. Banke od MUP-a traže kompromisno rešenje vezano uz sigurnost bankomata jer sada ulažu 80 do 100 miliona evra u IT sisteme radi konverzije kune u evro, zbog skorog uvođenja ove valute.
BSK iz Bijelog Brda juče je u 9. kolu 2. Hrvatske fudbalske lige pobedio Dugopolje rezultatom 2:0, i tako se pozicionirao na vrh tabele sa 17 bodova.
U okviru 11. kola 3. Hrvatske fudbalske lige istok Vuteks-Sloga Vukovar je u subotu poražena od ekipe Oriolik rezultatom 4:2. Drugi vukovarski trećeligaš Vukovar 1991 je kod kuće pobedio Čepin 8:1, čime je sa 23 boda zauzeo drugo mesto na tabeli, dok je Vuteks-Sloga sa 13 bodova na 12. poziciji.
Sedmi po redu Hamburg maraton održan je u subotu u Vukovaru, a nastupili su trkači iz Hrvatske, BiH i Srbije. Od trkača iz Atletskog kluba Maraton Vukovar, maraton je istrčao Stjepan Čošić, koji ih je do sada istrčao svih 7. Pobedio je Željko Zeljković iz Atletskog kluba Panonija Pančevo. Isti dan na “Memorijalno-humanitarnoj trci Mario Madžar” na trci od 5 km 1. mesto u kategoriji muških i ukupno 2. mesto osvojio je mladi član vukovarskog kluba Nikola Busić. Na trci od 10 km su natupili još i Lidija Piljaš, Mirela Jelica, Domagoj Šeremet, Miroslav Drobina, Iva Gelo i Siniša Busić, koji je zauzeo 9. mesto.