U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 3 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to po 1 osoba iz Babine Grede, Vukovara i Tovarnika, a preminule su još dve osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8136, od kojih je 7811 osoba izlečeno, a 175 preminulo. Trenutno je u županiji 48 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 100 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 37 384. U samoizolaciji su 502 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 16 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 6, navodi se u redovnom izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 174 nova slučaja zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva 3276, naveo je Nacionalni štab civilne zaštite. Među njima su 1742 pacijenta na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 139 pacijenata. Preminulo je još 39 osoba. Od prvog zabeleženog slučaja do danas ukupno je 225 128 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4655 preminulo, oporavilo ih se 217 197 osoba, od toga 917 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 16 687 osoba. Do danas su ukupno testirane 1 120 894 osobe, od toga 2369 u poslednja 24 časa.
Direktorka Klinike za intenzivne bolesti dr Fran Mihaljević, Alemka Markotić, rekla je da se posebna pažnja obraća na ljude koji se vraćaju iz Ujedinjenog kraljevstva i iz mesta gde su zabeležene pojave novog soja koronavirusa. “Bolnički sistem je pod manjem opterećenjem. Moramo i dalje biti oprezni, imamo dobar, sjajan rezultat, ali to ne znači da smemo ignorisati situaciju koja je u Evropi, a to je da jedan deo zemalja ima jedan vrlo visoki porast koji se dogodio u kratko vreme. Mutirani virus je već u Mađarskoj, verovatno ga ima i u drugim zemljama u okruženju. Ako ovaj virus zarazi 100 ljudi, mutirani će 170. Ponavlja se ovaj deo od početka pandemije, kada se mislilo da možda virus neće ni doći, pa ako i dođe da ćemo ga brzo zaustaviti. Moramo paziti i merama suzbiti brzo širenje i treći talas koji može biti puno gori od prošlih. Važno je da se pazimo, da pratimo situaciju, da na vreme identifikujemo virus, bolesni neka se jave lekaru, neka posebno paze ako su bili u Velikoj Britaniji ili Irskoj”, poručila je Markotić.
Na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog štaba civilne zaštite voditelj Štaba i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović govorio je i o mogućem popuštanju mera, rekavši da, iako su kod nas brojevi bolji, to nije slučaj sa zemljama u okruženju. Dodao je da nije moguće popuštanje mera na lokalnom nivou, podsetivši da lokalni štabovi mogu predlagati samo strože mere.”Činjenica je da će 1. februara na snagu stupiti nova odluka i mi možemo razgovarati, postoje neke najave s regionalnih nivoa, pa i razgovori koje vodimo o tim zahtevima, međutim sve to treba dobro sagledati. Hrvatska je mala, neko popuštanje u načelu ne može se odnositi samo na stanovnike tog regiona, jer to može biti faktor privlačenja i ljudi van tog područja”, rekao je ministar. O mogućnosti tzv. covid pasoša na nivou Evropske unije službeno se ne razgovara, rekao je Božinović. “Međutim postoje države koje o tome na određeni način promišljaju, mi za sada ne, ali ako bude to službeno u EU i mi ćemo se uključiti u te evropske razgovore, međutim to nam nije na dnevnom redu. U ovom trenu su na celom svijetu količine vakcine premale da bi se dogodilo tako nešto”, objasnio je ministar.
Ukoliko je suditi prema onome što savetnici sugerišu Nacionalnom štabu civilne zaštite, trenutne epidemiološke mere produžiće se barem do polovine februara, a moguće i do marta jer ništa ne garantuje da se situacija neće pogoršati i s postojećim ograničenjima, piše Jutarnji list u jučerašnjem izdaju. Ističu da treba videti šta će se događati kad počne nastava za niže razrede i maturante te kako će na širenje epidemije uticati nedavna praznična okupljanja i godišnji odmori, koje su mnogi proveli izvan svojih mesta stanovanja. Slično razmišljaju i u drugim zemljama EU, koje ne predviđaju skoro otvaranje. Preciznije, naglašava se da bi do daljnjeg trebalo potpuno zatvoriti škole jer, primerice, najnovija austrijska istraživanja govore da su deca jednako opasni širioci virusa kao i odrasli. Sve u svemu čini se da bi kucanje na vrata Štabu s pojedinim zahtevima za popuštanje mera mogla ostati uzaludno barem do 15. februara.
U svim delatnostima iz sistema fiskalizacije prošle nedelje broj računa smanjen je za 23 odsto na godišnjem nivou, a njihov iznos za šest procenata, pokazuju danas objavljeni podaci Porezne uprave. U periodu od 11. do 17. januara 2021. u svim delatnostima izdano je 30,7 miliiona računa, što je za 23 odsto manje nego u usporedivoj nedelji pre godinu dana. Ukupna vrednost fiskalizovanih računa u protekloj je nedelji dostigla 2,9 milijardi kuna, što je 193,4 miliona kuna ili šest odsto manje na godišnjem nivou.