U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 3 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to po 1 osoba iz Babine Grede, Vukovara i Tovarnika, a preminule su još dve osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8136, od kojih je 7811 osoba izlečeno, a 175 preminulo. Trenutno je u županiji 48 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 100 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 37 384. U samoizolaciji su 502 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 16 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 6, navodi se u redovnom izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite.
U Hrvatskoj se do vikenda vakcinisalo oko 46 hiljada građana, a kod njih 80 zabeležene su uglavnom blaže nuspojave, izjavila je juče direktorka Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić. Napomenula je i da je registrovana jedna teža nuspojava, da se radilo o alergijskoj reakciji koju se lekari spremno dočekali i „rešili kako treba“. Markotić je rekla da se nakon druge doze vakcinisanja očekuju “neke nuspojave poput temperature i bolne ruke” ali da nisu zabeležene opasne nuspojave ni tokom kliničke studije, ni prilikom vakcinisanja u državama u kojima je vakcinisan veći broj ljudi.
Predsedništvo SDP-a Hrvatske donelo je zaključak kojim se protivi kandidaturi Željka Saboa za gradonačelnika Vukovara za lokalne izbore u maju, piše riječki Novi list. Međutim, Gradski odbor SDP-a Vukovara tek mora glasati o tome do 28. januara, a velike su šanse da lokalna organizacija podrži svog predsednika Saboa. Ako bi se to dogodilo, nacionalni SDP spreman je na sankcije, odnosno raspuštanje lokalne organizacije i postavljanje svog kandidata za gradonačelnika, bez obzira na to što se time može udaljiti od izbornog uspeha u Vukovaru. Mi smo vam u vukovarskom SDP-u sto odsto jedinstveni, rekao je Željko Sabo te dodao da je imao sastanak sa predsednikom stranke Peđom Grbinom koji je rekao kako Sabo ne može biti kandidat s obzirom na to da se protiv njega još vode neki sudski postupci. Ali Sabo misli da ima podršku svoje organizacije, ali i da je sposoban pobediti HDZ i Ivana Penavu. Na pitanje da li se spreman povući kako vrh stranke to od njega traži rekao je da ne vidi zašto bi, jer SDP može s njim pobediti u Vukovaru. Ako bi se vukovarska organizacija raspustila, to bi značilo da se svi koji žele ostati članovi stranke moraju ponovo upisati.
Potpredsednik Vlade i zamenik direktora Štaba civilne zaštite za obnovu Boris Milošević komentarisao je aktuelno stanje na stradalom području Sisačko-moslavačke županije, rekavši kako je trenutno prijavljeno oko 46 hiljada oštećenih objekata, od čega je procenjena 21 hiljada ili 45 odsto. “Statičari rade koliko mogu, ali je veliki broj prijava na velikom, često i nedostupnom području, sela su raštrkana, putevi su teško prohodni. Zbog velikih razmera oštećenja teško je raditi. Juče je postavljeno 46 kontejnera, a ukupan broj zahteva od lokalnih štabova prelazi 2360. Te zahteve filtriramo, jer se neki preklapaju, ili su od osoba sa zelenom nalepnicom. Prioritetno je i opravdano nekih 777 zahteva, što ćemo tokom sledeće nedelje zadovoljiti u potpunosti. Još 56 procenata prijavljenih i oštećenih objekata nije pregledano, među kojima su i stambeni i privredni objekti, garaže i drugi”, istakao je Milošević. Dodao je da su prethodnog dana podelili oko 8400 obroka za građane i operativne snage, a da su samo vatrogasci obavili oko 500 novih intervencija, mnogo je posla, puno se radi i radnim danom i vikendom. Podatak je HEP-a da su dosad priključili 650 privremenih stambenih jedinica, što mobilnih kućica što kontejnera na elektroenergetsku mrežu. Preko Ministarstva poljoprivrede organizovan je otkup stoke u dva naselja, za sve one koji su odlučili prodati stoku, kako bi vlasnici dobili poštenu otkupnu cenu, naglasio je Milošević.
Država će u potpunosti finansirati obnovu i građenje novih objekata na potpomognutim područjima pogođenim zemljotresom, a za objekte koji nisu na tom području, participacija građana od 20 odsto za konstrukcijsku obnovu zavisiće o dohodovnom i imovinskom cenzusu, rekao je ministar Darko Horvat. U izjavi novinarima ministar Horvat istakao je kako u predloženom zakonu stoji da će Sisačko-moslavačka županija s 20 odsto sufinansirati konstrukcijsku obnovu porušenih višestambenih zgrada, odnosno onih zgrada za koje se odluči da će se obnavljati. Za sve one zgrade i kuće koje su uništene i neće se obnavljati, država će o svom trošku u potpunsti finansirati građenje zamenskih zgrada i kuća, naglasio je Horvat. Ali ako Sisačko-moslavačka županija ne bude imala dovoljnog fiskalnog kapaciteta pokriti onih 20 procenata svoje obaveze država će u njeno ime participirati s tim iznosom, što je Vlada u zakonu ostavila kao mogućnost. Naglasio je da u zakonu sve jasno piše, u njega je ugrađen i dohodovni i socijalni cenzus, pa se zato penzioneri i oni koji su u ovom trenutku nezaposleni ne trebaju bojati. Dodatno je pojasnio kako na potpomognutim područjima na kojima je proglašena katastrofa, neće biti potreban ni imovinski ni socijalni kriterijum, jer će u startu na ta područja Vlada ući sa 100-procentnim iznosom građenja zamenskih stanova ili kuća.
Iz Vukovarsko-sremske županije obaveštavaju da će Županija u 2021. godini sufinansirati prevoz vozom redovnim studentima koji imaju prebivalište u našoj županiji od mesta stanovanja do mesta studiranja u Republici Hrvatskoj. Redovni studenti koji studiraju u Osijeku i Slavonskom Brodu imaju pravo na 4 besplatne povratne karte tokom kalendarskog meseca, dok redovni studenti koji studiraju u ostalim mestima imaju pravo na 2 besplatne povratne karte mesečno. Redovni studenti koji studiraju na području Vukovarsko-sremske županije imaju pravo na besplatnu mesečnu kartu, koja se kupuje isključivo na železničkoj stanici u Vinkovcima. Sufinanciranje prevoza trajaće do kraja godine ili do potrošnje novčanih sredstava, saopšteno je iz Županije.
U Udruženju žena Vukovar završen je projekat pod nazivom Pravna pomoć – stvaranje jednakih mogućnosti kroz osiguranje regionalne ujednačenosti. Provodio se sedam meseci uz finansijsku podršku Ministarstva pravosuđa, a partner je bilo Udruženje za podršku žrtvama i svedocima.
Projekat je imao cilj pružanja usluge primarne pravne pomoći osetljivim društvenim grupama odnosno ženama žrtvama porodičnog nasilja, starijim i nemoćnim licima, pripadnicima nacionalnih manjina i drugim osobama u potrebi. U okviru projekta pružena je besplatna pravna pomoć 116 puta, a najčešće se radilo o pravnim savetima i opštim pravnim informacijama.