Prilično jak zemljotres s epicentrom kod Petrinje zabeležen je noćas nešto pre 2 sata. Magnituda zemljotresa iznosila je 4,2 prema Richteru. Zemljotres se osetio u široj okolini Petrinje i Siska te okolini Zagreba. Zemljotres je bio na dubini od 10 kilometara, objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar, a petrinjski vatrogasci potvrdili su da nema dojava o materijalnoj šteti. „Zemljotres se osetio u široj okolini Petrinje i Siska te u Zagrebu, vidim po javljanjima građana da se osetio i širom Hrvatske. Nakon toga je bilo još zemljotresa od kojih je najjači bio oko pola 3 kada su seizmografi Seizmološke službe zabeležili slab zemljotres s epicentrom kod Petrinje, magnitude 2,8 prema Rihteru”, rekao je seizmolog Tomislav Fiket i dodao da je ovaj noćašnji zemljotres snažniji od onih koji su u zadnje vreme događaju pa su moguća naknadna podrhtavanja tla.
U Srbiji danas počinje primenjivanje treće doze vakcine protiv covida-19, a mogu je primiti građani koji su drugom dozom vakcinisani pre najmanje 6 meseci, saopštila je Vlada Srbije. Tzv. Buster dozu mogu primiti svi koji žele, nezavisno o tome spadaju li u grupe kojima je preporučeno dodatno vakcinisanje. Uslov je da je od druge doze prošlo šest meseci, a građani se ne moraju sami javljati, već trebaju sačekati poziv eUprave. Moći će birati vakcinu, što znači da dopunska doza može biti drugačija od onih koje su već primili. U Srbiji trenutno postoje četiri vrste vakcina i svih ima dovoljno, od kineskog Sinopharma i ruskog Sputnjika do vakcina priznatih u Evropskoj Uniji – Pfizer/BioNTech i AstraZeneca. Dopunsko vakcinisanje se preporučuje osobama s narušenim imunitetom ili stanjima imunosupresije, primaocima transplantata koštane srži i organa te osobama na hemodijalizi. Treća doza savetuje se i starijima od 70 godina, korisnicima domova za starije i ustanovama socijalne zaštite te radnicima u tim ustanovama, kao i građanima koji često putuju u inostranstvo. U Srbiji je juče od posledica covida-19 umrlo sedam osoba, a registrovano je 1288 novih slučajeva, gotovo trećina više nego prošli vikend. Od početka epidemije bilo je 733 332 zaraženih i 7174 umrlih.
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je juče da su iz Avganistana do sada evakusana 22 hrvatska državljanina, a da su u Kabulu ostala još četiri hrvatska državljanina, koja su na sigurnom i trebalo bi da dođu kući u narednih nekoliko dana. “Imamo do sada 22 evakuisana hrvatska državljanina u poslednjih 48 časova, uključujući i 13 nedavno čekiranih za let u Dubai,” rekao je Grlić Radman, a prenela agencija Hina.
Državni zavod za statistiku u petak bi trebao objaviti i poslednji podatak potreban za formulu izračunavanja usklađivanja penzija, odnosno bruto platu za jun. Kako piše portal Mirovina.hr, penzije se usklađuju prema dva faktora, rastu plata i stopi inflacije. I jedan i drugi će, po svemu sudeći, biti u pozitivi, a do procenta usklađivanja dolazi se zbirom 70 odsto većeg faktora i 30 odsto manjeg. Budući da je većina podataka za izračunavanje već dostupna, može se dati i okvirna procena koliko bi ono moglo iznositi. U prvom delu godine to je bilo 0,56 odsto, a u drugom se očekuje puno veći broj. Prema kalkulaciji HSU-ovog Željka Šempera, usklađivanje bi u drugom delu godine trebalo iznositi između 2,5 i 3 odsto. Ali, pošto rast plata u maju ipak usporio, Šemper je najavio da bi usklađivanje moglo biti bliže donjoj prognozi, dakle oko 2,5 procenta. To znači da bi na prosečnu penziju od 2582 kune rast iznosio oko 65 kuna. Za prosečnu penziju od 2901 kunu onih koji su ceo staž odradili samo u Hrvatskoj rast bi iznosio 72 kune.
Nacrti konkursa iz Programa ruralnog razvoja za provođenje operacija „Podrška mladim poljoprivrednicima” i „Podrška razvoju malih poljoprivrednih gazdinstava” trenutno su u postupku elektronskog savetovanja te otvoreni za komentare javnosti do kraja ovog meseca, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede. Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne podrške mladim poljoprivrednicima iznosi 152,5 miliona kuna, a na Konkurs će se moći prijaviti mladi poljoprivrednici koji poseduju odgovarajuća stručna znanja i veštine i planiraju finansirati aktivnosti kao što su kupovina poljoprivredne mehanizacije, mašina i opreme, kupovina domaćih životinja, višegodišnjih biljaka, semena i sadnog materijala višegodišnjih biljaka, kupovina, građenje ili opremanje zatvorenih i zaštićenih prostora i objekata, podizanje novih i restrukturisanje postojećih višegodišnjih nasada te mnoge druge. Istovremeno, ukupan iznos raspoloživih sredstava javne podrške za razvoj malih poljoprivrednih gazdinstava iznosi 112,5 miliona kuna, a provodiće se u svrhu održivog razvoja i pomoći malim poljoprivrednim gazdinstvima u njihovom prelazu na tržišno orijentisanu proizvodnju, uključenje članova gazdinstva u rad na poljoprivrednom gazdinstvu, u cilju osiguranja njihovog ostanka na ruralnom području te smanjenju nezaposlenosti u ruralnim krajevima. Do sada je putem operacije “Podrška mladim poljoprivrednicima” ugovoreno 528 miliona kuna i isplaćeno više od 468 miliona, dok je kroz operaciju „Podrška razvoju malih poljoprivrednih gazdinstava” odobreno 754 miliona kuna te isplaćeno više od 643 miliona, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Prema podacima koje je prikupio Vatrogasni operativni centar Hrvatske vatrogasne zajednice, od početka godine do 12. avgusta na području Hrvatske zabeleženo je 3937 požara otvorenog prostora, što je za 18,42 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, kada je zabeleženo 4826 požara. U istom periodu opožareno je 18 834 ha, što je za 52,14 odsto manje u odnosu na 2020. godinu kada je opožareno 39 356 ha. U periodu od 21. juna, što je bio početak glavnog napora protupožarne sezone, do 12. avgusta zabeleženo 1175 požara otvorenog prostora dok je u istom periodu 2020. zabeleženo 806, što je povećanje od 45,78 odsto. Opožarena je i za 347,03 odsto veća površina u navedenom periodu ove godine – 6540 ha, dok je prošle godine opožareno 1463 ha. „Povećanje broja požara u ovoj protupožarnoj sezoni rezultat je dugog sušnog i vrućeg perioda. Vegetacija je izuzetno suva, što doprinosi širenju požara. Treba naglasiti da je većina požara ugašena u samom početku te se nisu proširili na veću površinu. To možemo zahvaliti brzom delovanju vatrogasaca i vazdušnih snaga, ali i brzom uočavanju požara i pravovremenim dojavama”, rekao je glavni vatrogasni komandant Slavko Tucaković te pozvao građane na dodatan oprez i na pridržavanja opštih mera za sprečavanje izbijanja požara.
Članovi Kluba dizača tegova Vukovar su nastupili na Prvenstvu Hrvatske za uzraste U20 i U23 u Splitu gde su osvojili 18 zlatnih i 9 srebrnih medalja te dva pehara za ekipne prvake Hrvatske. Prvaci Hrvatske su Željka Miljković do 64 kg, David Miljković do 55 kg, Nikola Todorović do 73 kg, David Todorović do 81 kg za uzrast U20, te Leon Artuković do 109 kg i Kristijan Bertran u kategoriji preko 109 kg za uzrast U23. Stepenicu niže, osvojivši po tri srebra, plasirali su se Nataša Dermiček do 55 kg, Emina Kondić do 64 kg i Sergej Gavrovski u kategoriji +109 kg.