Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava smatra da deo problema u gradu leži u školstvu te da je segregacija dece više nego očita. Deca srpske i hrvatske nacionalnosti idu u iste škole, ali u druge razrede i smene i po drugačijem programu. Zato je najavio, takozvanu, lokalnu reformu školstva. U školama bi Srbi i Hrvati bili u istim klupama, ali postojala bi i škola samo za srpsku nacionalnu manjinu.U osnovnim školama u Vukovaru, iako u istoj zgradi odvojeni su razredi i smene dece koja uče na hrvatskom i one koja uče na srpskom jeziku i pismu. Roditelji iz redova manjine sami odlučuju da li će deca učiti na hrvatskom ili srpskom. Ako se odluče za srpski, zakon predviđa tri modela, A, B i C. U našoj školi roditelji biraju model A i deca se školuju na jeziku i pismu nacionalne manjine dakle na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu za sve nastavne predmete”, rekla je direktorka OŠ Dragutin Tadijanović Lidija Miletić. Pojašnjenje Ministarstva obrazovanja koje je snazi, ali i u praksi je i u Vukovaru za 39 odsto učenika iz redova manjine.”Ukoliko ne postoje uslovi za osnivanje samostalne školske ustanove, odgoj i obrazovanje na jeziku i pismu nacionalne manjine obavlja se u razrednom odelenju ili obrazovnoj grupi. Razredna odelenja ili obrazovna grupa formira se u školskoj ustanovi s nastavom na jeziku i pismu nacionalne manjine ili školskoj ustanovi s nastavom na hrvatskom jeziku i pismu”, navedeno je u objašnjenju Ministarstva obrazovanja.
Iz ambasade Republike Srbije u Hrvatskoj potvrđeno je da je prelazak državne granice dozvoljen samo pod uslovom da strani državljanin poseduje negativan PCR test na prisutnost virusa COVD-19, izdan od referentnog laboratorijuma države iz koje dolazi uz ograničenje da nije stariji od 48 sati od datuma izdavanja rezultata. Deca u dobi do 12 godina nisu dužna da imaju PCR test ako putuju u pratnji roditelja ili starijih osoba, koje poseduju potvrdu o negativnom testu. Ta mera ne odnosi se ni na strane državljane, koji su u tranzitu kroz Srbiju koji, međutim, ne smeju da budu duži od 12 sati od trenutka prelaska granice. Ono što je takođe zanimljivo za državljane Hrvatske, koji su se vakcinisali u Srbiji i za to imaju odgovarajuće potvrde, ni oni ne podležu obavezi PCR testa. Srbija je s nekoliko država potpisala bilateralni sporazum o priznavanju certifikata o vakcinisanju, međutim, među njima nije Hrvatska pa zato bez negativnog PCR testa hrvatski državljani nećete moći da pređu granicu. Kada je reč o Bosni i Hercegovini, ta je država za državljane susednih zemalja, što znači i Hrvate, omogućila ulazak bez potrebe predočavanja bilo kakve potvrde o zdravstvenom stanju vezanom uz koronavirus, što znači bez predočavanja PCR ili brzog antigenog testa ili potvrde o vakcinisanju, odnosno o prebolelom COVID-19.
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica najavio je juče u Vukovaru optimizaciju javne uprave u Republici Hrvatskoj s ciljem da javna uprava bude efikasna i s manje zaposlenih. “Svakako možemo razmišljati o optimizaciji javne uprave. Sigurno je digitalizacija nešto što će doprineti da javna uprava bude efikasna i što će dovesti do smanjenjenja broja zaposlenih u javnoj upravi, prvenstveno prirodnim odlivom”, poručio je ministar u Vukovaru, učestvujući na 11. Međunarodnoj konferencije o javnoj upravi, u organizaciji Veleučilišta Lavoslav Ružička i Pravnog fakulteta iz Osijeka.
Robne rezerve se redovno nadopunjavaju, tačno se zna koliko i čega ima, a roba se nabavlja na javnom konkursu, rekao je juče državni sekretar Ivo Milatić odgovarajući na kritike opozicije da su rezerve često nedovoljne i da je tokom zemljotresa na Baniji nedostajalo nekih artikala. U 2020. nabavljeno je robe u vrednosti 446 miliona kuna, a kada je reč o kontejnerima trenutno ih je na Banoiji oko 2300, a 1032 su u vlasništvu Direkcije za robne rezerve. To smo nabavili u kratkom roku kako bi odgovorili na izazove, rekao je Milatić, podnoseći izveštaj o robnim rezervama za 2019.
Pandemija covida-19 više je u Hrvatskoj pogodila žene nego muškarce, posebno one nisko kvalifikovane iz ruralnih područja, pokazala je analiza Svetske banke o uticaju covida na žene u Hrvatskoj, koja je juče predstavljena na saborskom Odboru za ravnopravnost polova. „Istraživanje je pokazalo da su žene više pogođene krizom, u smislu gubitka posla, jedna od pet žena je izgubila posao, 78 odsto ih je prijavilo da ima nedovoljnu štednju za vreme krize, a pesimističnije su i oko situacije u budućnosti od muškaraca”, rekla je predsednica Odbora za ravnopravnost polova Marija Selaka Raspudić (Most).
U Hrvatskoj turistička sezona još nije počela kako treba, a već su započeli napadi na Srbe, i to u Splitu, piše portal Index , u komentaru Gordana Duhačeka, koji ukazuje da je zato već sada potrebno reći da je svaki “napad na Srbe, napad na Hrvatsku”.Podseća da je pre nekoliko dana PU splitsko-dalmatinska objavila da je napadnut mladi par iz Srbije, kada je nekoliko nepoznatih osoba fizički napalo 25-godišnjeg muškarca i 26-godišnju ženu.
Županijsko državno tužilaštvo u Osijeku je podiglo optužnicu protiv hrvatskog državljanina zbog sumnje da je počinio ratni zločin nad civilima u vukovarskom naselju Sajmištu.”Okrivljeni 50-godišnjak tereti se da je 14. septembra 1991. u Vukovaru, tokom oružanog napada JNA i srpskih paravojnih formacija na vukovarsko naselje Sajmište, kao pripadnik paravojne formacije odred “Petrova Gora” postupao protivno pravilima međunarodnog običajnog ratnog i humanitarnog prava o zaštiti civila”, saopštilo je Tužilaštvo.
Evropski dani arheologije, manifestacija koja se održava u celoj Europi, u Hrvatskoj će biti održana u periodu od 18. do 20. juna 2021. Arheološki muzej u Zagrebu okupio je 24 partnera iz Hrvatske, muzeje, fakultete, stručna udruženja i druge institucije, koji će putem različitih i zanimljivih sadržaja publici približiti arheologiju. Publiku svih uzrasta očekuje bogat program koji uključuje stručna vodstva, arheološke lokalitete, radionice, predavanja, izložbe, predstavljanja knjiga, projekata i događanja, projekcije filmova, manifestacije i virtuelni program. Među 24 partnera iz Hrvatske našao se i Muzej Vučedolske kulture. Svake godine učestvujemo u Evropskim danima arheologije s nekim različitim i zanimljivim sadržajima. Ove godine imamo besplatno stručno vodstvo u određene sate gde posetioci mogu da dođu i posete muzej. Imamo i radionice koje mogu biti individualne ili grupne ovisno o broju zainteresovane publike, rekla je direktorka Muzeja vučedolske kulture Mirela Hutinec. Muzej Vučedolske kulture povodom Evropskih dana arheologije posetiocima je omogućio besplatno stručno vodstvo kroz stalni postav Muzeja i gostujuću izložbu Čovek i more – ribolov u antici. U petak 18. juna obezbeđen je besplatan ulaz ceo dan i besplatno stručno vodstvo u 12 časova, dok je u subotu i nedelju ulaz uz plaćanje te besplatno stručno vodstvo u isto vreme.