Prvi rezultati popisa stanovništva provedenog 2021. godine pokazali su da u Vukovaru živi 23 915 građana što je 13,6 odsto manje u odnosu na 2011. godinu. Međutim, kada je reč o Vukovaru, najvažnije je pitanje koliko pripadnika srpske nacionalne manjine živi u gradu, a njih je na popisu 2011. godine bilo 34,87 odsto, piše Večernji list. Naime, o tom broju zavisi provođenje prava srpske nacionalne manjine na području grada poput dvojezičnih tabli na državnim institucijama. Iako za sada nema službenih informacija, u Vukovaru se licitira brojevima, pa tako prema neslužbenim informacijama, Srbi u Vukovaru sada čine manje od 30 odsto stanovništva. „Od početka smo govorili da su brojevi iz popisa 2011. godine nerealni i netačni. Dokazi kojima raspolažemo govore da u Vukovaru živi između 27 i 28 procenata Srba. To je nekakav realan broj”, rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava za Večernji. Predsednik vukovarske organizacije SDSS-a i zamenik gradonačelnika Vukovara iz reda srpske nacionalne manjine Srđan Kolar je rekao da oni nemaju nikakvih procena o broju Srba koji danas žive u Vukovaru te da smatra da je iznošenje bilo kakvih procena neozbiljno dodajući da su rezultati popisa iz 2011. godine pokazali da uopšte nije važno kakvi će biti rezultati jer oni nisu poštovani ni onda, a ni danas. „Kakav god rezultat bude, Srbima će biti isto. I da popis pokaže da u gradu živi 50 odsto Srba, opet se neke zakonom garantovane stvari neće provesti jer za to ne postoji politička volja”, rekao je Kolar dodajući da su proteklih godina iz Vukovara odlazili svi, bez obzira na nacionalnost. Kolar je upozorio i na neke nepravilnosti koji su uočene tokom popisa stanovništva. „Neki popisivači postavljali su građanima pitanja kojih nema u upitniku, poput onoga gde su bili ’91. godine i slično. Imali smo i slučajeve deložacije kao i stambenog zbrinjavanja pri čemu su stanove dobijali oni koji nemaju nikakve veze s Vukovarom dok rođeni Vukovarčani nisu mogli dobiti stan”, rekao je Kolar za Večernji list.
Zamenik župana Vukovarsko-sremske županije iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić juče je održao sastanak sa predstavnicima Ministarstva nauke i obrazovanja na temu stanja i perspektiva manjinskog obrazovanja na području naše županije. Ispred Ministarstva na sastanku su prisustvovali načelnik Uprave za nacionalne manjine Nandor Čapo i načelnik sektora za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina Milan Vukelić, a zamenik Jeremić je naglasio da su ovakvi sastanci bitni za očuvanje modela obrazovanja na manjinskim jezicima, što je preduslov za očuvanje nacionalnog identiteta. Naglasio je da je u našoj županiji 6 osnovnih škola koje nastavu provode isključivo po modelu A te da ima oko 1500 učenika osnovnih i oko 500 učenika srednjih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Završna konferencija projekta „Izrada projektno-tehničke dokumentacije Panonskog centra za primenjivanje digitalnih tehnologija“ održana je juče u Vinkovcima. Direktorka Razvojne agencije Vukovarsko-sremske županije Zrinka Čobanković je u uvodnom delu istakla da poljoprivreda, kao strateški sektor, svojom privrednom ulogom pridonosi održivom razvoju Vukovarsko-sremske županije. „Ovo je jedan od strateških projekata i od velikog je značaja za Vukovarsko-sremsku županiju jer je uključen u Dodatak II Razvojnom sporazumu za područje Slavonije, Baranje i Srema projekat Panonskog centra za primenjivanje digitalnih tehnologija. U novoj finansijskoj perspektivi Evropske unije naglasak je na zelenoj i digitalnoj transformaciji što je srž ideje ovog Centra”, rekla je Čobanković dodavši da će naglasak biti na istraživanjima koja se odnose na implementaciju novih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji, šumarstvu, vodno-komunalnoj privredi, zaštiti životne sredine te biotehnološkom sektoru. Istraživanja koja će se provoditi u Centru će biti nezavisna, a rezultati istih biće dostupni svima, napomenula je Čobanković.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 55 novih pozitivnih osoba na COVID-19 potvrđenih PCR testiranjem, a između ostalih, radi se o 15 osoba iz Vinkovaca, 5 iz Borova i 3 iz Vukovara, a preminule su još dve osobe. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 28 097, od kojih je 446 preminulo. Trenutno je u županiji 68 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 236 osoba, dok ih je 527 u samoizolaciji. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 25 je pozitivnih iz sistema zdravstva, a troje ih je u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 39 nastavnika i 192 učenika.
Ukupno 389 kremacija, od čega 347 kremacija pokojnika, a 42 patološkog otpada, obavljeno je u osječkom krematoriju u godinu dana, a direktor firme Ukop Vedran Novokmet rekao je za Glas Slavonije da je broj klasičnih ukopa i dalje veći nego broj kremacija, kako zbog uverenja, tako i zbog same cene, koja se kreće od 3816 kuna za Osnovni do 6624 za Visoki standard. „Kremacije se obavljaju utorkom, četvrtkom i petkom, a kremiranje sve češće traže i porodice za mlađe pokojnike, odnosno nisu samo osobe starije životne dobi te za koje biraju ovaj način sahrane”, rekao je Novokmet i dodao da se pepeo pokojnika, prema važećem Zakonu o grobljima, ne sme izneti van ograde groblja. „Imate situaciju kad pokojnik nije iz Osijeka, odnosno kad porodica želi sahranu na nekom groblju van Osijeka. U tom slučaju potpisuje se izjava pod krivičnom i materijalnom odgovornošću da će porodica kojoj se preda urna, nju položiti onde gde imaju grobnicu”, pojasnio je Novokmet za Glas Slavonije.