U domu Narodne skupštine Republike Srbije juče je održana prva redovna sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, a glavna tačka dnevnog reda bila je razmatranje položaja i perspektive Srba u regionu u kontekstu podrške Srbije i uticaja na položaj srpske zajednice u regionu. U ime srpske zajednice iz Hrvatske članovima odbora obratio se predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić koji je upoznao prisutne sa istorijatom nastanka institucije na čijem je čelu kao i nadležnostima koje su ZVO-u poverene Odlukom Vlade Republike Hrvatske. Podsetio je da je od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kojim se prednost prilikom zapošljavanja daje pripadnicima manjina, prošlo 18 godina, ali da ne znamo gotovo ni jednog Srbina koji je primenom ovog članka Ustavnog zakona uspeo da se zaposli. Podsetio je da je i sam član Međuvladinog mešovitog odbora za rešavanje problema Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji, ali da od preporuka i zaključaka ovog međuvladinog tela imamo jako slabe rezultate i to uglavnom po marginalnim i manje važnim pitanjima od značaja za Srbe. Jeremić je upoznao prisutne da do danas nemamo dvojezične table na ulazima i izlazima iz mesta gde Srbi čine više od jedne trećine stanovnika, a šta je zakonska obaveza. Jeremić je ukazao i na brojne druge probleme Srba u Hrvatskoj poput kontinuisanog govora mržnje prema pripadnicima Srba koji žive u Hrvatskoj, stvaranja osećaja straha i nesigurnosti kroz stalna hapšenja i privođenja našeg naroda koji su ostali živeti u Hrvatskoj nakon reintegracije, a danas doživljavaju da ih se hapsi nakon 25 godina. Dok se želi da Srbi odu, istovremeno se u Vukovar naseljavaju pripadnici većinskog naroda iz raznih delova Hrvatske, a sve sa ciljem da se promeni demografska slika grada i da udeo Srba padne ispod 1/3 čime bi formalno nestala i zakonska obaveza primene dvojezičnosti. Ukazao je na još uvek nerešena pitanja srpskih izbornih institucija na primeren način, stambeno pitanje mnogih naših sunarodnjaka, isplate neiplaćenih penzija našim penzionerima za period rata, još uvek nerešeno pitanje srpskih civilnih žrtava rata, napade na pripadnike našeg naroda – pre svega na omladinu u proteklih nekoliko godina i mnoge druge probleme. Jeremić je pohvalio pomoć Srbije vezano za mnoga pitanja, kao što su pomoć Ministarstva kulture i informisanja za rad medija i očuvanje kulturne autonomije kao i pomoć Ministarstva spoljnih poslova – Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Izrazio je zahvalnost Vladi AP Vojvodine koja je izdvojila i ove godine značajna sredstva. Na kraju je apelovao da se i kroz ovaj odbor uputi i podrži inicijativa da dve izborne institucije Srba u RH – ZVO i SNV postanu stavka u budžetu Republike Srbije za koje bi se planirao određeni iznos i tako obezbedilo da imamo sigurnost u radu i realizaciji naših programskih aktivnosti.
U Hrvatskoj je danas registrovano 3918 novih slučajeva zaraze koronavirusom na više od 12 hiljada testiranih, a umrlo je 85 osoba, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Na bolničkom lečenju su 2943 pacijenta, od toga je na respiratoru 287. Ukupan broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas iznosi 22 445. Umrlo je 85 osoba, što je drugi najgori dan nakon jučerašnjih 92. Registrovano je ukupno 186 963 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 2955 preminulo. Oporavile su se 161 563 osobe, od toga 3790 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je 55 777 osoba. Do danas je ukupno testirano 920 509 lica, od toga 12 294 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 103 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 76 pozitivnih na PCR testiranju, a 27 na brzom antigenskom testu. Od novozaraženih, 23 osobe su iz Vukovara, 22 iz Vinkovaca, 7 iz Županje, 6 iz Negoslavaca, po 3 osobe iz Otoka, Gunje, Privlake i Štitara, po 2 iz Bošnjaka, Cerića, Gradišta, Lipovca, Nuštra, Slakovaca, i Tovarnika, te po 1 osoba iz još 19 mesta naše županije, a preminule su dve osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 6982, od kojih je 6221 osoba izlečena, a ukupno su preminule 122 osobe. Trenutno je u županiji 100 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 430 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 30 749. U samoizolaciji na području županije je 1579 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 60 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 22. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 29 nastavnika i 43 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 40 nastavnika i 539 učenika, navodi se u redovnom izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite.
Na osnovu odluke Gradskog veća Vukovara od prvog dana 2021. godine u Vukovaru bi trebalo doći do promene prevoznika na gradskim autobusnim linijama. Naime, Grad Vukovar je proveo postupak davanja koncesije za obavljanje delatnosti komunalnog linijskog prevoza putnika, a među dve pristigle ponude, Čazmatransa Vukovar, koji je taj posao godinama obavljao u Vukovaru, i Slavonija busa iz Velike Kopanice, merodavni su zaključili da je ponuda Slavonija busa ekonomski povoljnija, a njihovu je odluku početkom meseca potvrdilo i Gradsko veće većinom glasova. Iz Čazmatransa su odmah nakon donošenja odluke najavili kako će se na istu žaliti, a direktor preduzeća Robert Šimleša potvrdio je da su u predviđenom zakonskom roku podneli žalbu Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave. Verujem kako imamo dobre argumente za pobijanje odluke Grada Vukovara. Čekamo njihov odgovor, ali uveren sam da je naša ponuda bila povoljnija na osnovu propisanih kriterijuma. Nije me iznenadilo što se ovaj put nismo jedini javili na konkurs, ali me je iznenadilo to što su se za posao prevoza na gradskim linijama mogli javiti i autobusi turističke klase, rekao je Šimleša.
Područni objekat Leptirić- Dečjeg vrtića Vukovar 1, proglašen je najboljim vrtićem u Hrvatskoj. Vrtić je ovu nagradu osvojio u konkurenciji 57 vrtića, koji su se prijavili na konkurs Portala Gradonačelnik hr, Najbolji dečji vrtić, koji je portal raspisao u saradnji s Ministarstvom nauke i obrazovanja te Agencijom za vaspitanje i obrazovanje, čiji su stručnjaci izradili kriterijume za vrednovanje. Direktorka vrtića Mirjana Kulić naglasila je kako im ova nagrada puno znači kao podsticaj za daljnji rad. Naši projekti podstiču razvoj ekološke svesti na svim nivoima. Sedam godina vukovarski vrtić provodi projekat Svet oko mene na nivou svih vaspitnih grupa. Tokom projekta izgradili su plastenik, koji je finansiran iz nacionalnog projekta Slagalica. Uzgojem povrća, cveća i začina postali smo prepoznatljivi u zajednici, jer smo uredili napuštene cvetnjake u Borovu naselju i na taj način poslali snažnu poruku našim sugrađanima koji su i sami počeli svoj grad gledati drugim očima, naglasila je Kulić. Područni objekat Leptirić proglašen je i najboljim Eko vrtićem u širem području, a tokom godina rada ima dobru saradnju sa osnivačem i brojnim udruženjima. Objekat Leptirić u Borovu naselju pohađa 150 dece, raspoređenih u sedam vaspitnih grupa.