Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac danas je sa potpredsednikom Vlade Hrvatske Borisom Miloševićem i specijalnim delegatom predsednika Srbije Veranom Matićem položio venac na Dunav za sve stradale i građane srpske nacionalnost. Nakon toga, delegacija je venac položila položila na farmi „Ovčara“, a na kraju komemorativnog programa za sve žrtve zapaljene su sveće u Sabornoj crkvi sv. Oca Nikolaja u Vukovaru. Pupovac je tom prilikom rekao da treba raditi na pomirenju te da ne želi komentarisati one koje žele nastaviti živeti u ratnim zbivanjima. Rekao je da ne žele deliti žrtve te da doprinesu da komemorativne prakse u Vukovaru ne budu prakse koje će deliti ili sukobljavati. Zato će potpredsednik Vlade Boris Milošević sutra učestvovati u programu Dana sećanja na žrtvu Vukovara, rekao je Pupovac. Iako je bilo najavljeno, te je izazvalo buru reakcija, pre svega gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, u delegaciji nije bio delegat Vlade Hrvatske Zvonko Milas, a Pupovac je za objasnio da njegov dolazak nije ni bio planiran, te da je došlo do nesporazuma. Potpredsednik Vlade Boris Milošević potvrdio je da će učestvovati u Koloni sećanja. Poručio je da je važno nastaviti politiku mira, i da je sve žrtve važno poštovati kao jednake. „Građanima Vukovara je danas potreban mir i sigurnost, a država i lokalna samoprava trebaju stvoriti kvalitetne pretpostavke za dobar život”, poručio je Milošević. Delegat predsednika Srbije Veran Matić istakao da su se došli pokloniti svim žrtvama stradalima tokom ratnih zbivanja, naglasivši da, s obzirom da je delegat za pitanja nestalih, treba raditi da se pronađu nestali. Iz Vukovara i okoline je i dalje 525 nestalih, podsetio je Matić.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava oglasio se saopštenjem za javnost u kojem se pita šta se to desilo na današnji dan da je zaslužilo polaganje venaca od strane Vlade Hrvatske, referišući se na najave da će današnjem polaganju venca u Dunav uz predstavnike Srpskog narodnog veća prisustvovati i delegati Vlade, državni sekretar Zvonko Milas te predsednika Srbije Veran Matić. „Ako sutra na Memorijalnom groblju polažemo venac svim žrtvama agresije na Vukovar koje ne delimo po nacionalnosti, a među kojima je značajan broj pripadnika srpske nacionalnosti, koje i čije su onda ove žrtve? Retorika SNV-a je poznata i ona je na tezi da je reč o srpskim civilima ubijenim pre ratnih događaja u Vukovaru zbog kojih su se Srbi bili prinuđeni organizovati i braniti pa je tako počeo rat. Datum 17. novembar je odabran ciljano i bezobrazno uoči 18. novembra kako bi se umanjila hrvatska, vukovarska trauma i žrtva jer eto i druga je strana ima te kako bi se podelila odgovornost za rat i žrtve. Hrvatska Vlada zajedno s Vladom Republike Srbije učestvuje u tom pokušaju falsifikovanja istorije bez da je tu istu partnersku Vladu s čijim predstavnikom rade ovo pitala šta je s logorima u Republici Srbiji, šta je s nestalima, šta sa sravnjenim selima i gradovima te kako i kada će Republici Srbiji platiti za njihovu obnovu”, navodi se u saopštenju gradonačelnika Penave.
Na sastanku održanom prošle nedelje u Zagrebu, s predstavnicima Nacionalnog štaba civilne zaštite, donešena je Odluka da, s obzirom na epidemiološku situaciju, ugostiteljski objekti na području grada Vukovara rade do 21 čas danas i sutra. U nedelju se pojavila inicijativa Županijskog štaba da ugostiteljski objekti sutra budu zatvoreni. Međutim, s obzirom da još uvek nije stigla Odluka Nacionalnog štaba, Grad Vukovar se vodi i dalje svojom prvom Odlukom, odnosno da ugostiteljski objekti u Vukovaru danas i sutra rade do 21 čas, navedeno je u saopštenju Gradske uprave nakon što su pojedinci u svojim izjavama rekli da lokali sutra neće raditi.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 92 novih pozitivnih osoba na COVID-19 i to 29 osoba iz Vukovara, 14 Vinkovaca, 5 iz Privlake, 4 iz Iloka, 3 iz Borova, po 2 iz Bršadina, Čakovaca, Ivankova, Novih Mikanovaca, Opatovca, Rokovaca, Soljana, Tordinaca i Vrbanje i Županje, te po 1 osoba iz Bobote, Cerne, Gaboša, Gradišta, Ilače, Jarmine, Komletinaca, Lovasa, Nuštra, Otoka, Pačetina, Petrovaca, Sotina, Starih Mikanovaca, Svinjarevaca, Tompojevaca i Trpinje, a nema preminulih osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 3341, od kojih je 2745 osoba izlečeno, a ukupno su preminule 53 osobe. Trenutno je u županiji 61 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 165 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 21 451. U samoizolaciji na području županije je 1066 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 55 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 36. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 28 nastavnika i 44 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 65 nastavnika i 665 učenika naše županije.
Iz ZVO danas je krenula isporuka 1650 paketa školskog pribora za 24 osnovne škole u našoj i Osječko-baranjskoj županiji, u kojima se nastava odvija po modelu A, B ili C. ZVO je ove godine napravilo još jedan iskorak odnosno pojačalo aktivnosti u sferi obrazovanja, rekao je predsednik ZVO Srđan Jeremić. Podsetio je da je cilj akcije rasteretiti roditeljske budžete te obradovati decu i iskazati zahvalnost što nastavu pohađaju na maternjem jeziku ipismu. Na osnovu sporazuma o saradnji, grad Subotica je donirao 500 paketa školskog pribora, a ZVO je sa 40 hiljada kuna vlastitih sredstava nadopunio pakete. Predsednica Odbora za obrazovanje, koji deluje pri ZVO Milica Stojanović govorila je o samom sadržaju paketa, koji će narednih dana bti dostavljeni u sve osnovne škole na istoku Hrvatske. Profesorka Stojanović se na novinarsko pitanje osvrnula i na rešavanje problema udžbenika u nastavi na srpskom jeziku i pismu, navodeći kako je od 15 odobreno 14 naslova te kako je prošle nedelje saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov organizovala sastanak u Ministarstvu obrazovanja na tu temu i zamolila ministra da se pojednostavi proces odobravanja udžbenika. Prošle godine je kurikularna reforma krenula sa prvim i petim razredom osnovne i prvim razredom srednje škole, a za 7. razred prevedeni su udžbenici iz bilogije, hemije i fizike. Ove godine prevodili smo udžbenike za drugi, treći, šesti i sedmi razred, te udžbenike biologije, hemije i fizike za 8. razred, rekla je pšredsednica Odbora za obrazovanje.
Danas je preminuo Tomislav Merčep. Iako još uvek nema zvaničnih informacija, to je za 24 sata potvrdio Branimir Glavaš. Merčep je bio pravomoćno osuđen na sedam godina zatvora jer kao komandant jedinice poznate kao ‘merčepovci’ nije sprečio ratne zločine nad srpskim civilima. ‘Merčepovci’ su, prema presudi, na kutinskom, pakračkom i zagrebačkom području nezakonito uhapsili 52 osobe, od kojih su 43 ubili, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživelo mučenja i zlostavljanja. Tom je presudom Merčep, između ostalog, osuđen što obavljajući funkciju savetnika u Ministarstvu unutrašnjih poslova, iako je znao da njemu podređeni pripadnici jedinice stacionirane u Pakračkoj Poljani i delom u Zagrebu, nezakonito postupaju neosnovano privodeći ljude, pljačkajući i zlostavljajući civile te ih ubijaju, nije preduzeo mere da takva ponašanja spreči, pa su njemu podređeni pripadnici jedinice, između ostalog, 7. decembra 1991. u Zagrebu, u Poljičkoj ulici naoružani došli u kuću Mihajla Zeca usmrtili ga, a potom su u noći sa 7. na 8. decembar 1991., koristeći kombi vozilo Ministarstva unutašrnjih poslova, odvezli njegovu suprugu Mariju i 12-godišnju devojčicu Aleksandru Zec na Sljeme i tamo ih usmrtili kod planinarskog doma, koji je tad korišten za smeštaj pripadnika iste jedinice.