Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava potpisao je juče Ugovor o izvođenje radova na rekonstrukciji zgrade Radničkog doma u Borovu naselju s predstavnikom zajednice ponuđača Iver d.o.o. Čepin i Terra plant Zagreb, Ivanom Dumančić. Obnova Radničkog doma u Borovu naselju drugi je kapitalni projekat iz Intervencijskog plana grada Vukovara. Vrednost radova je, rekao je gradonačelnik nešto više od 60 miliona kuna, a projekat je sufinansiran evropskim sredstvima putem Ministarstva regionalnog razvoja do 68% vrednosti, 17% vrednosti sufinancira Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara, a ostatak će biti finansiran vlastitim budžetskim sredstvima. Partner na projektu je Razvojna agencija Vukovar s kojom Grad ima dobru saradnju.Predstavnik zajednice ponuđača, Ivan Dumančić naglasio je zahtevnost radova na projektu, istakavši pretpostavke za uspešnu realizaciju istog u zadanim rokovima.Zgradu Radničkog doma čini prizemlje i 3 etaže na ukupno 6960 kvadratnih metara zatvorenog dela, koje će biti prenamenjeno za potrebe vukovarskog Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru. U prizemlju će se nalaziti velika konferencijska trodelna dvorana s bibliotekom, dok će se na katovima nalaziti učionice i kancelarije za profesore. Kompletno će se urediti i okolina s južne na severnu stranu, parkiralište s novom cestom i nova pešačka površina. Rekonstrukcijom postojeće zgrade revitalizovaće se Borovo naselje kao i proširiti kapaciteti, nadograditi smerovi te povećati standard Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ u zgradi spomeničkog značaja. Projekat će imati značajan uticaj na fizičku, društvenu i ekonomsku regeneraciju grada Vukovara, omogućiti će bolje obrazovanje za uspešno preduzetništvo i daljnje školovanje u novima, modernim i suvremeno opremljenim prostorima. Potpisivanju ugovora o izgradnji i rekonstrukciji Radničkog doma u Borovu naselju, u koji će biti smešteno vukovarsko Veleučilište Lavoslav Ružička, prisustvovao je prodekan Slobodan Stojanović. Naglasio je kako se njihovom realizacijom stvaraju materijalne pretpostavke za razvoj ove visokoobrazovne ustanove.
Predsednik Republike Zoran Milanović izjavio je juče da se Ustavni sud ‘uplašio’ odlučujući o ustavnosti epidemioloških mera koje je doneo Nacionalni štab civilne zaštite, te procenio da odlukom Ustavnog suda o zakonitosti mera, rasprava o radu Štaba neće prestati. “Tu se određena ljudska prava suspenduju i to na duže vreme. Donešen je jedan vrlo nejasan i labav pravni okvir i Ustavni sud se uplašio, ali to je ljudski”, rekao je Milanović novinarima, komentarišući odluku Ustavnog suda da su epidemiološke mere Nacionalnog štaba donesene u skladu s Ustavom. “To je sad takva odluka, biće problema zbog nje, to nije mudra odluka po meni i u tom smislu ja je primam na znanje. Ne mogu protiv nje, ali neću ćutati i braniću Ustav i ustavne slobode onako kako ih vidim i doživljavam”, izjavio je Milanović. Ustavni sud je političko telo, koje je u slučaju Štaba donelo političku odluku, naveo je predsednik, dodavši da je to pravilo demokratske igre.
Ministri i župani juče su u zgradi Nacionalne univerzitetske biblioteke održali pripremni sastanak za sednicu Saveta za Slavoniju, Baranju i Srem koja će se održati 2. oktobra u Našicama, a ministrka regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak najavila je mogućnost finansiranja građenja škola i bolnica. Ministarka je rekla da su na ovoj pripremoj sednici Saveta želeli saznati koje su još potrebe i otvorena pitanja na koja moraju odgovoriti na području pet slavonskih županija kako bi mogli dati rešenja 2. oktobra u Našicama. “Prema novim smernicama Evropske komisije za novi programski period od 2021. do 2027. imamo otvoreni put da komuniciramo i da pokušamo unaprediti sistem nauke i obrazovanja. Tu govorimo i o građenju osnovnih i srednjih škola, ali isto tako i jačanju kapaciteta zdravstvenog sistema, znači i građenje bolnica – opštih županijskih bolnica i ambulanti, ali i novih kliničkih bolničkih centara”, najavila je ministarka Tramišak. Što se tiče Fonda za oporavak, rekla je da su upravo u procesu izrade nacrta plana oporavka koji mora pratiti nacionalni program reformi. “Tu ćemo prvenstveno imati velike strateške projekte, ali naravno da ćemo pogledati i mogućnosti finansiranja strateških projekata regionalnog nivoa”, istakla je ministarka.
Gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava juče je primio predstavnike i članove Plivačkog kluba Vukovar koji u gradu deluje već četiri godine. Gradonačelnik je istakao zadovoljstvo što ovaj relativno mlad klub ostvaruje zapažene rezultate, a delom zahvaljujući i vukovarskim bazenima, koji im pružaju sjajne uslove za treninge. Plivački klub Vukovar broji preko 70 aktivnih plivača i dva aktivna trenera, istakao je predsednik Kluba Luka Jurić te dodao da su članovi mahom iz Vukovara, ali i okoline, što samo pokazuje da su prepoznali rad i kvalitet Kluba.
PRONI Centar za socijalno podučavanje u saradnji s Gradom Vukovarom i Mirovnom grupom mladih Dunav počeo je s provođenjem projekta „Programeri zajednice“, s ciljem dodatnog unapređenja položaja i kvalitete života mladih s područja grada Vukovara kroz izrađivanje novog Programa za mlade grada Vukovara za period 2021.-2024. Prva od osam tematskih rasprava s mladima i stručnjacima iz relevantnih područja, održana je na temu Obrazovanje, nauka i celoživotno učenje. Ovo je prva tema, a ostale rasprave će se baviti temama zapošljavanja i preduzetništvom, socijalnom politikom, aktivnim učest mladih u društvu, slobodnim vremenom mladih, mobilnosti i kulturom – objasnio je voditelj projekta, Goran Jelenić iz PRONI Centra. Temelj za razgovor i raspravu su rezultati nedavno provedenog istraživanja o potrebama i navikama mladih s području grada Vukovara. Istraživanje je zanimljivo posebno gde mladi govore da ukoliko su imali problema i potrebu za rešiti ih, nisu znali kome se trebaju obratiti. Neki nisu razmišljali niti da imaju tu mogućnost. Takođe su iskazali nezadovoljstvo nedovoljnom brigom jedinice lokalne samouprave i udruženjima. Kada smo ih pitali o problemima kod mladih kao najveći su naglasili nasilje među mladima, zavisnost o drogi i alkoholu – rekao je Jelenić. Partneri na ovom projektu su Mirovna grupa mladih Dunav i Grad Vukovar koji su predstavili analizu postojećeg Programa za mlade grada Vukovara za period 2017.-2020. Njihova analiza pokazuje da je od 16 planiranih aktivnosti u ovom području delomično provedeno njih 12. To je upravo prilika videti zbog čega neke mere nisu provedene, jesu li trebale, hoćemo li nastaviti s njima i slično.- pojasnio je Jelenić.