Još uvek nije rešen status 6.600 asistenata, odnosno pomoćnika u nastavi zbog čega su ovog leta završili na berzi nakon što su im završetkom prošle školske godine otkazani ugovori o radu. Ova je praksa ustaljena godinama, iako je ove godine u martu u e-savetovanje ušao novi pravilnik o pomoćnicima u nastavi, koji se do danas nije raspravio. Spomenutim pravilnikom bi se pomoćnicima u nastavi omogućio produžetak ugovora na čitavu godinu, međutim zbog navedenog problema, asistenti s nadoknadom za nezaposlene moraju da čekaju kraj leta da se ponovo prijave na konkurs i dobiju mesto u školi. U prošloj školskoj godini u školama je bilo 6.600 pomoćnika u nastavi, a potrebu za njihovom podrškom ima više od 10.000 dece, što bi značilo da svako treće dete koje treba pomoćnika u nastavi nije moglo ići u školu jer Hrvatska nema ovog kadra dovoljno. Iz Udruženja za pomoćnike u nastavi, Pun-Hr ističu da se zbog malih plata i loših uslova rada ova vrsta profesije učestalo napušta, izrazivši nadu da je ova godina poslednja u kojoj asistenti provode leto na zavodu za zapošljavanje. Predsednik spomenutog udruženja Ivan Milatić smatra da ministarstvo kupuje vreme, podsetivši da je zadnji sastanak na kojem su se svi detalji raspravili, bio pre dva meseca, te da su znali smo da neće doći do promene ovog leta, ali da očekuje da u narednoj školskoj godini pomoćnici imaju trajne ugovore koji ne bi išli na nastavnu, nego na celu godinu.
Potrošačke cene u Hrvatskoj u junu su bile 2,4 odsto veće u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najniža stopa inflacije od juna 2021. godine, dok je u odnosu na ovogodišnji maj, inflacija ostala na istom nivou objavio je Državni zavod za statistiku, čime je potvrdio prve procene indeksa potrošačkih cena, objavljene početkom ovog meseca. Nakon majskih 3,3 odsto, inflacija je nastavila svoj trend usporavanja na godišnjem nivou, pri čemu je junski 2,4 procentni rast najniži od istog meseca 2021. godine, kada je iznosio dva odsto. Posmatrano prema glavnim grupama klasifikacije ECOICOP, na godišnjem nivou su porasle sve kategorije osim stanovanja, vode, električne energije, gasa i ostalih goriva, koja je pala za 0,3 procenta.
Pixsellova infografika prikazala je poređenje promene cena nekretnina i najmova u pet godina, od 2018. do 2023. godine, u zemljama Evropske unije, na osnovu podataka Eurostata. Cene nekretnina u Hrvatskoj u tom su periodu porasle za 62 odsto, a cene najmova 18 odsto, što je dvostruko više od proseka Europske unije gde je 29, odnosno 9 odsto.
Grad Vukovar i dalje nastavlja s organizacijom letovanja za decu učenike s područja Vukovara, a trenutno se na Velom Lošinju nalazi 47 učenika od 6. do 8. razreda. S letovanja se vraćaju u subotu, a isti dan na letovanje odlazi druga grupa učenika koji će na spomenutoj lokaciji boraviti takođe sedam dana.
Govoreći o ekonomskim pokazateljima, pročelnica za privredu i održivi razvoj Vukovarsko-sremske županije, Marija Budimir rekla je za Glas Slavonije da je na području županije aktivan 2471 preduzetnik, od kojih su 2118 mikro, 300 malih, 45 srednjih dok samo osam spadaju u preduzeća. Kada govorimo o resursima i prednostima, treba istaći šumarstvo, obnovljive izvore energije, poljoprivredu i kvalitet života. Spačvanski bazen najveće je stanište hrasta lužnjaka u Hrvatskoj i površinom jedno od najvećih u Evropi. Karakterizuje ga autohtoni slavonski hrast kao biološki, ekološki, sirovinski i turistički resurs. Osim izvora visokokvalitetnog drva, županija ima stručnu radnu snagu, tradiciju obrađivanja drva i proizvodnje gotovih proizvoda. Mala i srednja preduzeća, obučena i kvalificirana radna snaga s iskusnim i kvalificiranim majstorima čine okosnicu drvne industrije regiona, rekla je Budimir.
Obnova Opštine Bošnjaci se privodi kraju, preostala je još sanacija krovova staračkih domaćinstava koja nemaju u blizini člana porodice, potvrdio je juče načelnik spomenute opštine Andrija Juzbašić. Poručio je da je zadovoljan sa provedenim aktivnostima ističući veliku solidarnost sumeštana. Dodao je da je juče u opštini održan sastanak kojem se odazvao velik broj meštana, na kojem se razgovaralo o pomoći onima koji nemaju nikoga mlađeg u porodici. – Reč je o 40 staračkih domaćinstava u kojima ljudi ne mogu puno uraditi po pitanju sanacije štete, rekao je Juzbašić, naglasivši da će se svima pomoći. Najvažnije je da je 90 odsto stradalih domaćinstava dobilo potreban građevinski materijal na osnovu izdanih potvrda. Još uvek nedostaje krovopokrivača, ali možemo reći da se obnova bliži kraju, poručio je načelnik i dodao da su sva domaćinstva u selu priključena na elektroenergetsku mrežu te da je postavljeno 11 stambenih kontejnera gde su smešteni svi koji nisu imali uslove za boravak u svojim kućama.