U Ružičkinoj kući u Vukovaru juče je održana uvodna konferencija projekta „Pokloni mi osmeh II“ u okviru projekta „ZAŽELI – Program zapošljavanja žena – faza II“. Projekat je odobren na period od 18 meseci, ukupne vrednosti nešto manje od 5 miliona kuna te je sufinansiran iz Evropskog socijalnog fonda u punom iznosu. Uvodnoj konferenciji prisustvovao je zamenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac koji je ovom prilikom istakao da su povratne informacije nakon uspešno provedene prve faze ovog projekta izuzetno pozitivne, a posebno je naglasio zadovoljstvo činjenincom da su žene zaposlene u prvoj fazi prošle kurs nemačkog jezika i cvećarstva. Voditeljka projekta Mihaela Nović podsetila je da je projektom zaposleno 55 žena koje brinu o 330 korisnika u vidu čišćenja, odlazaka u prodavnicu i apoteku, plaćanja računa, pomoći u pripremi obroka, posredovanja u ostvarivanju raznih prava i slično. Voditeljka kancelarije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Jasna Kolar je naglasila da su žene obuhvaćene ovim projektom izuzetno teško zapošljiva grupa na tržištu rada. Preko devet različitih projekata, u kojima je HZZ partner, od 2017. godine je zaposleno ukupno 200 žena, a više od 100 preko dve faze projekta Zaželi čiji je nosioc Grad Vukovar. Za tu svrhu izdvojeno je preko 12 miliona kuna, a za sve navedene projekte preko 22 miliona, naglasila je Kolar.
Na sednici Županijske skupštine održanoj u Vinkovcima raspravljalo se o nizu izveštaja ustanova i institucija za 2020. godinu vezanih za županijski budžet, kao i o izvršenju budžeta Vukovarsko-sremske županije za proteklu godinu. Sandra Adžaga, pročelnica Službe za poslove budžeta i javnih finansija, iznela je podatke prema kojima su prihodi Vukovarsko-sremske županije u 2020. godini ostvareni u iznosu od 870 miliona kuna odnosno 85 procenata u odnosu na plansku veličinu od milijardu i 25 miliona. -Kada od ukupno ostvarenih prihoda oduzmemo prihode koje samo evidentiramo u našem budžetu, a odnose se na budžetske korisnike i to u iznosu od 650 miliona kuna, koji čine čak 85 odsto ukupno ostvarenih prihoda, i kada oduzmemo decentralizovana sredstva na koje otpada 9 odsto i iznose malo više od 80 miliona, dobijemo županijske prihode u iznosu od 138 miliona kuna što je svega 16 odsto prikazanog budžeta. Ako od toga izuzmemo i one pomoći koje samo prođu kroz naš žiro račun, vidimo da bi to bilo nešto manje od 99 miliona odnosno svega 11,36 odsto ukupno ostvarenih prihoda-rekla je Adžaga. Upoređujući 2020. godinu s 2019. godinom, rekla je da se beleži pad prihoda čak nekih 10 odsto što je posledica epidemije koronavirusa. To se odnosi na sve vrste prihoda osim po pomoćima gde se beleži rast u odnosu na 2019. godinu, a to je znak da su realizovani mnogi EU projekti. Pad prihoda zbog korona krize komentarisao je i vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić koji je naglasio da pomoć očekuju od Evropske unije kao i hrvatske Vlade. -U okviru naših mogućnosti i naših ovlasti učinićemo sve što možemo iako zadatak nije lak u svakom slučaju- istakao je Damir Dekanić.
Zbog sve veće zastupljenosti delta varijante koronavirusa u Hrvatskoj i Evropi, Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je juče nove preporuke o postupanju prema kojima se mera samoizolacije za bliske kontakte obolelih produžava na 14 dana. Uzimajući u obzir novije podatke o pretpostavljenom trajanju imuniteta nakon prebolenja i nakon vakcinisanja te oskudne podatke iz praćenja trajnosti zaštite kod osoba koje su prebolele i efikasnosti vakcine kod osoba koje su vakcinisane, nove preporuke Zavoda su da se izuzeće od karantina i potrebe za PCR testiranjem kod asimptomatskih vakcinisanih osoba primenjuje tek 14 dana nakon završetka vakcinisanja a ne, kao do sada, odmah nakon završetka vakcinisanja. Osim toga, izuzeće od karantina i potrebe za PCR testiranjem asimptomatskih osoba produžava se na devet meseci od druge doze vakcine ili od početka bolesti, a isto se kod asimptomatskih osoba koje su prebolele i primile jednu dozu primenjuje i na osobe koje su vakcinu primile unutar osam meseci od početka bolesti te vredi devet meseci od primanja vakcine.
Predsednik Sabora Gordan Jandroković ponovio je juče da vakcinisanje neće biti obavezno, ali kakva će odluka biti donesena po pojedinim sektorima, zdravstva, obrazovanja i socijale tek će se videti te je pozvao građane da vakcinisanjem pokažu solidarnost i odgovornost. “Ne možemo nekoga naterati jer to nije najbolji način, već smatramo da treba apelovati i osigurati da što više ljudi bude provakcinisano”, naglasio je Jandroković na konferenciji za novinare održanoj nakon završetka prolećnog saborskog zasedanja. Neke zemlje su donele određena rešenja, ali kada bude rasprava i konkretni predlozi moći ćemo reći kakva je pozicija Hrvatskog sabora. Ako će se ići u smeru obaveza koje treba regulisati novim zakonima i tražiti da Sabor reaguje onda ćemo imati vanrednu sednicu, najavio je Jandroković.
Predsednik SDP-a Peđa Grbin ocenio je juče da je za mali broj vakcinisanih protiv covida-19 u Hrvatskoj kriva pogrešna kampanja Vlade “koja ne uspeva motivisati ljude”, naglasivši da je ta stranka spremna podržati naučno opravdano uvođenje obaveznog vakcinisanja. Gostujući u RTL-u Danas, Grbin je rekao da je SDP spreman podržati odluku o uvođenju obaveznog vakcinisanja, bilo za čitavo stanovništvo Hrvatske ili za pojedina zanimanja, ali “samo ukoliko se pokažu temelji za nju, ako pre toga dobijemo vrlo jasne podloge koje će pokazati da je to neophodno i koje će pokazati na koji način će to rezultatovati na ukupnu provakcinisanost”.