Iz vukovarsko-sremskog HDZ-a juče je saopšteno, povodom privođenja vukovarsko-sremskog župana Damira Dekanića, zbog saobraćajne nesreće u kojoj je učestvovao pre gotovo godinu dana u Cerni, da će se, u skladu sa Statutom stranke, protiv njega pokrenuti disciplinski postupak. “Na pravosudnim telima je da utvrđuju nečiju eventualnu odgovornost za krivična dela. Za razliku od opozicije, poštujemo presumpciju nevinosti, kao i samostalan rad pravosuđa te ne vršimo politički pritisak na nadležna tela”, navode iz vukovarsko-sremskog HDZ-a. Predsednik Županijskog odbora Vukovarsko-sremskog HDZ-a Mario Banožić rekao je da je časni sud stranke odlučio članske obaveze župana Damira Dekanića “staviti u mirovanje”, a u tom će statusu ostati dok se ne završi postupak s pravosudnim telima. „Na Dekaniću je da donese odluku hoće li dati ostavku na mesto župana”, dodao je Banožić i napomenuo da “ne postoji telo koje ga u ovom trenutku može naterati na ostavku”. Banožić tvrdi da niko iz vlade niti iz županijske organizacije HDZ-a nije uticao na istragu. „Pravosudna tela su u ovih 11 meseci radila određene istražne radnje koje su za rezultat imale ova privođenja. Nije bilo pritisaka s ničije strane da se nešto ubrzava ili usporava“, rekao je Banožić u izjavi medijima u centrali stranke. Uz vukovarsko-sremskog župana privedeno je više policijskih službenika zbog prikrivanja saobraćajne nesreće, odnosno povrede službene dužnosti. Banožić je ocenio da sve što se trenutno događa, a nije u korist građana, može da bude politička šteta za HDZ, dok će Dekanić dobiti priliku da kaže šta je istina u ovom slučaju.
Advokat privedenog vukovarsko-sremskog župana Damira Dekanića Davor Ćavar izjavio je sinoć da njegov klijent juče nije bio ispitan, a očekuje da će se to desiti danas u prepodnevnim časovima. Na pitanje kako će se Dekanić braniti na ispitivanju, Ćavar je istakao da će njegovom klijentu, neposredno pre samog ispitivanja biti uručena pouka o pravima, iz koje će biti vidiljivo za šta ga se tereti i tada će se dogovoriti o odbrani. Napomenuo je da je njegov klijent trenutno zadržan, a posle će biti predan pritvorskom kontroloru, dok će USKOK danas odlučiti hoće li predati predlog za određivanje istražnog zatvora ili će biti pušten na slobodu. Dekanić, rekao je advokat Ćavar, i dalje stoji kod svog prvog iskaza, da nije vozio u toj nesreći te da još nisu razgovarali o mogućnosti podnošenja ostavke na dužnost župana, ocenivši da je za to prerano. Na pitanje da li ga je iznenadilo što ga je Dekanić imenovao advokatom, s obzirom da je na poslednjim lokalnim izborima bio kandidat SDP-a za vukovarsko-sremskog župana, Ćavar je odgovorio da ga nije iznenadilo, jer je profesionalac i ne bira klijente po političkim bojama.
Iz Gradske uprave Grada Vukovara juče je reagovano na privođenje župana Vukovarsko-sremske županije Damira Dekanića zbog saobraćajne nesreće koja se desila pre godinu dana. U saopštenju se izražava žaljenje jer je naša županija stavljena u negativan kontekst. „Ljudski je pogrešiti, ali treba biti spreman u svakom trenutku snositi odgovornost za svoje odluke. Posebno je važno da osobe koje u društvu obavljaju važne funkcije i dužnosti ne beže od takve odgovornosti ili koriste svoju funkciju u svrhu prikrivanja ili izvrtanja istine. Župan Dekanić je ovim naneo ogromnu štetu ugledu Vukovarsko-sremske županije, ali i policijske uprave vukovarsko-sremske. Zbog njegove nepromišljenosti, na krivično delo potaknute su i tri službene osobe kojima je zbog županove lakomislenosti i želje za begom od odgovornosti u pitanje dovedena i životna egzistencija. Ipak, to ih ne oslobađa odgovornosti jer naposletku svako donosi odluke za sebe. Nažalost, ova situacija baca senu na sve istrage koje je vodila PU vukovarsko-sremska, a u koje su uključene politički istaknute osobe. Nadamo se da će župan Dekanić u ovom trenutku postupiti savesno i dozvoliti građanima da upravljanje županije prepuste osobi koja će raditi za dobro cele županije i svih njenih stanovnika”, navodi se u saopštenju vukovarske Gradske uprave.
Ministar zdravstva Vili Beroš juče je najavio izrađivanje nacionalnog programa za mlade lekare s nizom mera za poboljšanje njihovog položaja i uloge u sistemu, ali i zbog jačanja svih segmenata primarne zdravstvene zaštite. “Reč je o nizu elemenata koji se odnose na položaj mladih lekara, uključujući materijalni i edukacioni status”, izjavio je Beroš nakon preliminarnog sastanka koji je na tu temu održao s predstavnicima sva četiri medicinska fakulteta i studenata. Do sledećeg utorka osnovaće se radna grupa u koju će biti uključeni predstavnici fakulteta, studenata te institucija koje imaju društva ili komisije za mlade lekare, a kao voditeljka radne grupe predstavljena je lekarka Ada Barić, koja je podsetila da već godinama u Hrvatskoj nema obaveznog stažiranja nakon diplome, te istakla da se „mladi lekari odmah počinju baviti medicinom za koju nisu spremni”. Novi program trebao bi mladim lekarima da omogući da se osećaju samostalnije i kompetentnije, ali neće biti zamena za staž. Biće dobrovoljan i omogućiće dodatno obrazovanje u opštoj medicini pre izbora specijalizacije. Jedna od svrha programa biće i popularizacija primarne zdravstvene zaštite među mladim lekarima, jer je ona u svim segmentima kadrovski najdeficitarnija grana celog sistema. Nastojaće se da se program napravi u što skorijem roku, a cilj je da iduća generacija lekara, koja bude diplomirala 2024., može da radi po novom programu, rekla je Ada Barić.
U okviru programa Mesec Matice srpske u Vukovaru, Srpskog kulturnog centra, juče je u ovoj kulturnoj ustanovi održano predstavljanje zbornika radova Porodica Dunđerski – građanska kultura srpske Vojvodine. Zbornik su predstavili profesor doktor Zorica Hadžić, upravnica Rukopisnog odeljenja Matice srpske, Jelena Veselinov, upravnica poslova Matice srpske i generalni sekretar Matice srpske, doktor istorije Milan Micić, koji je rekao da se radi o radovima sa prvog naučnog skupa posvećenog ovoj značajnoj porodici, koji je održan u Srbobranu u novembru 2021. Micić je rekao da su taj i skup održan 2022., po rečima predsednika Opštine Srbobran Radivoja Debeljačkog, način da se ova generacija izvini porodici Dunđerski za istorijusku nepravdu koja im je nanesena posle 1945. godine te da se digne ćutanja o značaju ove porodice za srpsku istoriju i kulturu. Zbornik radova je priča ne samo o porodici Dunđerski nego i istorija srpskog građanstva u Vojvodini, koje je nestalo posle Drugog svetskog rata, rekao je Micić.