U saopštenju za medije iz kancelarije vukovarsko-sremskog župana, danas je potvrđeno je da je USKOK juče započeo kriminalističko istraživanje kojim je obuhvaćeno više osoba, među kojima je i župan Damir Dekanić. Predstavnici Vukovarsko – sremske županije neće davati izjave ni slati službena saopštenja vezana uz informacije iz neslužbenih izvora, odnosno informacije, koje nisu plasirane u javnost od strane tela, koja provode kriminalističko istraživanje. Potvrđeno je da će Županija, kao i sve njene službe, nastaviti sa uobičajenim radom i aktivnostima.
Prema istraživanju Hanfe (Hrvatska agencija za kontrolu finansijskih usluga), koje je predstavljeno juče, 40 odsto osoba pred penzijom u Hrvatskoj planira da nastavi raditi i nakon penzionisanja, a čak 43 odsto njih planira da se u penziji dodatno finansijski osloni na nekog od članova porodice. Ovo istraživanje provedeno je 2022. godine na uzorku od hiljadu ispitanih u dobi od 50 do 65 godina, odnosno osoba koje aktivno planiraju ili ostvaruju penziju. Merene su tri komponente finansijske pismenosti – finansijsko znanje, finansijsko ponašanje te odnos prema novcu. “Tek se manji deo građana prilikom planiranja penzije oslanja na druge mogućnosti štednje za penziju, najpre na dobrovoljnu penzionu štednju. Iako vrlo visoki udeo građana (84 odsto) zna da postoji dodatni treći penzioni stub i da je on dobrovoljan, njih 43 odsto, koji su u fazi planiranja penzije uplaćuje dobrovoljnu penzionu štednju ili to za njih radi poslodavac. Najveći deo osoba koje štede u trećem stubu mesečno izdvaja između 400 i 600 kuna, koliko je potrebno za ostvarivanje punog iznosa državnih poticajnih sredstava. Posledica je to verovatno i nedovoljne informisanosti s karakteristikama trećeg stuba, kao što je fleksibilnost uplata. Naime, iako su osobe pred penzijom i u penziji bolje upoznate s državnim poticajnim sredstvima na dobrovoljnu štednju u odnosu prema mladima, i dalje njih više od 50 odsto ne zna koji je maksimalan iznos tih poticaja”, navela je Hanfa u analizi istraživanja.
Hrvatski građani najdeblji su u Evropskoj uniji, a lečenje bolesti povezanih s debljinom košta nas godišnje 1,7 milijarde evra, rečeno je juče na 7. konferenciji o debljini u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr Andrija Štampar”. “Oko 35 odsto dece i 65 odsto odraslih u Hrvatskoj imaju prekomernu telesnu masu i debljinu. Deca su na visokom petom mestu, dok su nam odrasli prvi u Evropi, i muškarci i žene”, izjavila je uoči konferencije voditeljka Službe za promovisanje zdravlja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Sanja Musić Milanović. Iznela je i podatak da je u 2019. čak 2,7 odsto BDP-a potrošeno na bolesti vezane uz debljinu. “To je 1,71 milijarda evra. Ako nastavimo ovako, 2060. odlaziće 3,5 odsto BDP-a, oko 5,8 milijardi evra trošićemo na nešto što se može prevenirati”, upozorila je Musić Milanović. Naglasila je i da je debljina rezultat okruženja u kojem živimo i koje nas tera na to da više unosimo, a manje trošimo energije. Konferencija je održana povodom Hrvatskog dana osveštenosti o debljini, a ove je godine bila posvećena mladim ljudima, promenama navika i ponašanja.
Turistička zajednica grada Vukovara je, u saradnji s Gradom Vukovarom i firmom Komunalac, posadila 10 stabala trešanja duž pešačko-biciklističke staze uz Dunav, s ciljem pridonošenja kompenzacije emisije CO2 automobilskih turističkih poseta. Jedan od strateških ciljeva Hrvatske je turizam uz očuvanu životnu sredinu, prostor i klimu te je veoma važno Hrvatsku pozicionirati kao inovativnu i održivu turističku destinaciju, koja odgovorno postupa s vlastitim resursima, navedeno je u saopštenju Turističke zajednice Grada Vukovara, koja je podsetila da je akcija sađenja stabala mali deo onoga što se može učiniti za prirodu koja nas okružuje. Projekat se provodi u saradnji s Ministarstvom turizma i sporta i Hrvatskom turističkom zajednicom te će se nastaviti sađenjem dodatnih stabala.
U okviru programa Mesec Matice srpske u Vukovaru, Srpskog kulturnog centra, juče je u ovoj kulturnoj ustanovi održano predstavljanje zbornika radova Porodica Dunđerski – građanska kultura srpske Vojvodine. Zbornik su predstavili profesor doktor Zorica Hadžić, upravnica Rukopisnog odeljenja Matice srpske, Jelena Veselinov, upravnica poslova Matice srpske i generalni sekretar Matice srpske, doktor istorije Milan Micić, koji je rekao da se radi o radovima sa prvog naučnog skupa posvećenog ovoj značajnoj porodici, koji je održan u Srbobranu u novembru 2021. Micić je rekao da su taj i skup održan 2022., po rečima predsednika Opštine Srbobran Radivoja Debeljačkog, način da se ova generacija izvini porodici Dunđerski za istorijusku nepravdu koja im je nanesena posle 1945. godine te da se digne ćutanja o značaju ove porodice za srpsku istoriju i kulturu. Zbornik radova je priča ne samo o porodici Dunđerski nego i istorija srpskog građanstva u Vojvodini, koje je nestalo posle Drugog svetskog rata, rekao je Micić.
Vukovarsko-sremskoj policiji su juče prijavljene dve prevare, koje se odnose na kupovinu i prodaju putem interneta. Naime, 29-godišnjak s područja Iloka podneo je krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca, koji mu nije dostavio optički nišan za pušku, za koji je internet bankarstvom uplatio iznos od 1 300 evra. Prevaren je i 19-godišnjak s područja Opštine Bošnjaci, koji je poznaniku ustupio podatke svoje bankovne kartice kako bi dobio uplatu novca za prodaju auto radija, koju je dogovorio putem društvenih mreža, saopšteno je danas iz PU vukovarsko-sremske. Počinilac je putem društvene mreže poznaniku poslao formular za slanje paketa preko službe za dostavljanje u koji je uneo podatke s kartice 19-godišnjaka, nakon čega mu je s računa isplaćeno hiljadu evra. Policija provodi kriminalistička istraživanja sa ciljem otkrivanja počinilaca protiv kojih će nadležnom državnom tužilaštvu podneti prijave za krivično delo prevare. Policija upozorava građane da kupovinu putem interneta obavljaju kod proverenih online trgovina i uvek kad je moguće izaberu plaćanje pouzećem te da ne ustupaju neovlaštenim licima svoje lične podatke i podatke s bankovnih kartica.