Premijer Andrej Plenković i ministri objavili su mere pomoći zbog talasa poskupljenja, pre svega kada je reč o cenama energenata. Objašnjavajući zašto je Vlada odlučila doneti paket mera, Plenković je rekao da je globalni porast cena energenata izazvao talas poskupljenja u Evropi. „Paket koji danas predstavljamo je vredan 4,8 milijardi kuna. Rađen je sistemski, u koordinaciji svih merodavnih ministarstava i tela, pravovremen je, kvalitetno pripremljen i sveobuhvatan. Odnosi se na domaćinstva, preduzeća i na poljoprivrednike. Ograničavamo rast cena električne energije na 9,6 odsto. Gas, koji bi rastao 79 odsto će rasti najviše do 20 procenata, zato što se prosečna cena može kalkulisati tek na kraju februara, koja se uzima kao referentna tačka i onda se formira za narednu godinu”, rekao je Plenković. Podrške građanima odnose se na sva domaćinstva koja koriste gas. „Iznos podrške direktno po računu biće 10 lipa po kilovatčasu, a iskazivaće se na računu posebnom stavkom. Trošak ove mere je 600 miliona kuna”, pojasnio je premijer. PDV na gas i toplinsku energiju će se menjanjem zakona trajno sniziti s 25 na 13 odsto, dok će u periodu od 1. aprila ove do 31. marta naredne godine PDV na gas biti snižen na 5 procenata. Smanjuje se i PDV na hranu, i to sa 13 na 5 odsto na sveže meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti i dečju hranu, kao i na troškove u poljoprivredi, odnosno na sadnice, đubrivo i pesticide te sa 25 na 5 procenata na maslac i margarin. Smanjuje se i PDV na higijenske uloške i tampone i to sa 25 na 13 odsto, te na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25 i 13 na 5 procenata. Vladin paket u sistemu socijalnih nadoknada za ugrožene kupce energenata predviđa proširenje definicija tih kupaca i na korisnike nacionalne nadoknade za starije osobe, a u to, nadoknada za električnu energiju proširuje se i na gas i udvostručuje se mesečni iznos sa 200 na 400 kuna. Premijer je najavio i energetski dodatak za 721 hiljadu penzionera s penzijom do 4000 kuna, a iznos koji će se kretati od 400 do 1200 kuna će zavisi o visini penzije.
Iz Hrvatske stranke penzionera su se oglasili saopštenjem povodom najavljenih mera Vlade za pomoć građanima zbog najavljenih poskupljenja, a jedna od mera pomoći odnosi se i jednokratnu pomoć penzionerima, rekavši da su ovu vest primili s razočarenjem. “Imajući na umu da 566 067 penzionera prima penzije manje od 3000 kuna, efekat jednokratne pomoći samo je kap koja ne može ugasiti požar. Bojimo se da toga u Hrvatskoj vladi nisu svesni i da se odnose maćehinski prema penzionerima koji su kroz radni vek izgradili ovu državu. Pitamo se i kako je moguće da se penzionerima u nama susednim državama koje i nisu sve članice Evropske unije isplaćuju veće nadoknade da bi im se olakšao svakodnevni život. Izgleda da samo naša vlada vodi više računa o finansijskoj, a potpuno zanemaruje socijalnu održivost predloženih mera. Zato mi u Hrvatskoj stranci penzionera smatramo da je jedino ispravno i pravedno rešenje za vreme inflatorne krize uz penzije isplaćivati dodatak za preživljavanje. Koliko će ona trajati ne znamo ali u velikoj meri zavisi i o vladinim merama za oživljavanje privrede, zaustavljana iseljavanja, efikasnijem sudstvu, što većoj finansijskoj i energetskoj nezavisnosti te naravno rezanju korupcijske i kriminalne hobotnice koja nas je premrežila. Za nas je jedino ispravno i razumno rešenje da se isplaćuje dodatak na penzije od 100 do 300 kuna sve dok se ne zaustavi inflacija i cene stabilizuju. Od ovog predloga ne nameravamo odustati iz više razloga, a posebno ako imamo na umu da će penzioneri primljeni dodatak uglavnom potrošiti jer nemaju prostora za štednju i time kroz PDV državi automatski vratiti značajan deo sredstava”, poručuju iz Hrvatske stranke penzionera.
Predsednik Ceha ugostitelja i turističkih radnika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Zlatkom Puntijar u razgovoru za N1 televiziju je rekao da ovo smatra dobrom merom za građane te upozorio da smanjenje PDV-a njima kao privrednicima ništa ne znači jer je njima to prolazna stavka. “Nama je glavna cena bitna. Ja mogu čestitati Vladi i mislim da su dosta dobre mere doneli za građane i to je dosta ozbiljno. Što se tiče privrede, te mere su apsolutno ništa. To je zanemarivo, kap u moru koja ne može privredi ništa puno pomoći”, rekao je Puntijar dodavši da je njima cena gasa poskupila još u decembru. Puntijar je poručio da ne veruje da će se sesti s predstavnicima Vlade i rešiti problem velikih računa i naglasio da bi velika pomoć ugostiteljstvu bila da se PDV smanji na 13 odsto na kafu, čaj i sokove.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 125 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, a između ostalih, radi se o 24 osobe iz Vinkovaca i 18 iz Vukovara. Preminula je još jedna osoba čime se broj preminulih popeo na 444. Trenutno je u županiji 67 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 303 osobe, a u samoizolaciji se nalazi 536 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 27 je pozitivnih iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji je jedan zdravstveni radnik. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 38 nastavnika i 193 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa evidentirano 8266 novih slučajeva koronavirusa, od čega je 5795 utvrđeno PCR-om, a 2471 brzim antigenim testom, dok je umrlo 48 osoba. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je 32 170, među njima je 1966 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga ih je na respiratoru 140, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Od početka pandemije u Hrvatskoj su ukupno zabeležene 1 027 572 osobe s koronavirusom, od kojih su 14 632 umrle.