Premijer Andrej Plenković poručio je da očekuje da se svi pridržavaju plana vakcinisanja, a vezano za nabavu vakcina najavio je da je Rusija spremna isporučiti svoj Sputnik ali da se razmatra s Hrvatskom agencijom za lekove “šta se može učiniti poštujući pravnu stečevinu EU”. “U najboljoj veri smo doneli plan vakcinisanja i treba ga se pridržavati, pozdravio sam nove protokole Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i očekujem da se svi pridržavamo toga”, rekao je Plenković.
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić izjavio je juče da je spisak osoba koje su se vakcinisale medicinska tajna, a najavio je i kako očekuju veće isporučivanje vakcina pa uskoro može početi vakcinisanje putem lekara porodične medicine. “Vezano uz spisak vakcinisanih osoba koji se spominje – to su medicinski podaci i postoji medicinska tajna. Mediji nikad neće dobiti taj spisak jer povlači za sobom pitanja koje bolesti ta osoba ima, kao što mediji i javnost neće dobiti podatke iz registara za druge bolesti čiju tajnost moramo osigurati ako želimo da zdravstveni sistem funkcionisanje i ako želimo da ljudi imaju poverenja u njega”, rekao je Kaić na konferenciji za medije Nacionalnog štaba civilne zaštite. Objasnio je i da se plan vakcinisanja provodi u tri faze koje se preklapaju, ali i da se često tablica vakcinisanja prikazuje pogrešno, odnosno ona ne predstavlja rang listu prioriteta.
Nakon upućenog Otvorenog pisma Vukovarsko-sremskoj županiji, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu mora, saobraćaja i infrastrukture, meštani Šarengrada i drugih naselja koja se nalaze na državnoj cesti D2 između Vukovara i Iloka organizovano će protestvovati te na taj način zatražiti hitnu odluku o donošenju Pravilnika na temelju kojeg bi državnom cestom između Vukovara i Iloka bilo zabranjeno saobraćanje teretnih vozila čija najveća dopuštena masa prelazi 7,5 t. Javni protest i privremena blokada ceste, kao znak upozorenja, biće održan u subotu s početkom u 11 časova i 55 minuta u centru Šarengrada. „Zahtev je utemeljen i svakako nećemo prihvatiti pusta obećanja o građenju obilaznica i slično već želimo donošenje Pravilnika koji je već usvojen i prihvaćen u Ministarstvu mora, saobraćaja i infrastrukture još u februaru 2019. za više od 30 saobraćajnica u Hrvatskoj. Svakako očekujemo podršku župana, gradonačelnika i načelnika koji se nalaze na ovoj trasi jer će time dokazati i pokazati da stanovnici Šarengrada, Vukovara, Sotina, Opatovca, Mohova i Iloka nisu građani drugog reda. Ovaj kraj Hrvatske ne zaslužuje takav status ako znamo da je odluka za koju se zalažemo već donešena na gotovo 75 odsto ceste D2, koja se proteže severnom granicom Hrvatske, navodi se u saopštenju za javnost koje potpisuje predsednik Veća mesnog odbora Šarengrad, Pero Ćorić.
U Osijeku je, kao drugom gradu u Hrvatskoj nakon Zagreba, izgrađen krematorijum u čije je građenje i opremanje iz gradskog budžeta uloženo 3,5 miliona kuna, saopštili su juče čelnici Gradske uprave i gradske firme “Ukop”. Ideja o građenju krematorijuma u Osijeku postoji već 15 godina, a prateći evropske trendove i upite naših sugrađana odlučili smo se za građenje krematorijuma čime smo u Osijeku i Slavoniji dobili novi komunalni standard, rekao je novinarima zamenik osječkog gradonačelnika Boris Piližota.
Isplata prve rate direktnih plaćanja i IAKS mera ruralnog razvoja poljoprivrednicima u ukupnom iznosu od gotovo 2,3 milijarde kuna počela je juče. Radi se o isplatama za zeleno plaćanje, Meru 13 te se, u skladu s dinamikom odobravanja, nastavlja isplata za osnovno i preraspodeljeno plaćanje, plaćanje za mlade poljoprivrednike, proizvodno vezane podrške i podrške male vrednosti, a kroz sve oblike navedenih mera poljoprivrednicima će se ove godine isplatiti ukupno 4,1 milijarda kuna, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede. Na račune više od 100 hiljada poljoprivrednika počela je isplata podrška za poljoprivredno zemljište koje obrađuju i životinje koje drže na svom gazdinstvu u svrhu pravovremene pripreme za prolećnu setvu. Biće isplaćena sredstva obračunata po površini poljoprivrednog zemljišta i to za osnovno, zeleno i preraspodeljeno plaćanje te mlade poljoprivrednike. Isplatiće se i proizvodno vezane podrške za krave u proizvodnji mleka, krave dojilje, ovce i koze, voće, povrće, šećernu repu i krmno proteinske useve te podrške male vrednosti za duvan, maslinovo ulje, rasplodne krmače, mlečne krave, očuvanje izvornih i zaštićenih kultivara. U prvoj rati biće isplaćena podrška za IAKS mere ruralnog razvoja Podrška područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima i Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih rasa domaćih životinja. U martu i aprilu počinje isplata podrški poljoprivrednicima za mere Poljoprivreda, životna sredina i klimatske promene, Dobrobit životinja, Ekološki uzgoj te Proizvodno vezanu podršku za tov junadi. U završnom delu odobravanja isplate sledi poravnanje računa za sve podrške te će kroz poravnanje biti isplaćeno oko 100 miliona kuna.