U Vukovaru je potpisan ugovor za pripremu projektne dokumentacije za građenje 300 metara nove vertikalne obale u luci Vukovar, vredan gotovo 1,7 miliona evra. Potpisali su ga predstavnici Lučke uprave Vukovar i Uprave firme IGH. „U okviru ovog ugovora izradiće se idejni, glavni i izvedbeni projekat, dokumenti vezani za zaštitu životne sredine, saobraćajno-tehnološki elaborat kao i studija vidljivosti, a ishod bi trebale biti dozvole potrebne za građenje. Nakon toga sledi daljnje prijavljivanje na EU fondove da bi se osigurala sredstva za građenje. Ideja je izgraditi 300 metara nove vertikalne obale u luci Vukovar, povezati se s postojećom železničkom infrastrukturom građenjem novih industrijskih koloseka kao i građenjem pristupnih cesta. Predviđena je nova komunalna infrastruktura, nove manipulativne površine i otvorena skladišta. Na ovaj bi način luka postala efikasnija, infrastruktura modernija, a usluge kvalitenije i brže, pojasnila je Iva Horvat, v.d. direktora Lučke uprave Vukovar.
Ministar privrede i održivog razvoja Tomislav Ćorić juče je istakao zadovoljstvo što se više od 8000 građana prijavilo na Poziv za energetsku obnovu porodičnih kuća te je najavio nove pozive – pet do kraja godine te 15-ak poziva u 2022. Sve aktivnosti Ministarstva privrede i održivog razvoja i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost u narednom periodu su u potpunosti kompatibilne s našim klimatskim ciljevima, odnosno ciljevima održivog razvoja i u tom kontekstu očekujte i u 2022. i u narednim godinama pozive koji će omogućiti veću proizvodnju iz obnovljivih izvora energije i povećanje energetske efikasnosti u industriji i u segmentu zgrada i porodičnih kuća, istakao je ministar Ćorić.
Nakon što budu objavljene u Narodnim novinama, na snagu stupaju juče prihvaćene izmene Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti, koje predviđaju novčane kazne od 30 do 50 hiljada kuna za odgovorne osobe u javnopravnim telima koje ne poštuju obavezu pokazivanja covid potvrda. Izmenjeni Zakon izglasan je juče u Hrvatskom saboru sa 77 glasova za i 27 protiv. Odgovorne osobe u javnopravnim telima su čelnici tih tela, među njima i župan, gradonačelnik i opštinski načelnik, pojašnjeno je iz Sabora. Covid potvrde dužni su proveravati i javne zdravstvene ustanove i privatni zdravstveni radnici. Cilj te sigurnosne mere je onemogućiti ulazak osoba u određene prostore ako ne pokažu dokaz o testiranju, vakcinisanju ili prebolenju zarazne bolesti da bi se u što u većoj meri sprečilo daljnje širenje zarazne bolesti, navodi se u obrazloženju, a ako neka osoba odbije pokazati covid potvrdu, neće joj biti dopušteno ući u određene prostore. Izmenama Zakona se uređuje i da su sanitarni inspektori Državnog inspektorata ovlašteni narediti provođenje ove mere.
U Hrvatskoj je juče počelo vakcinisanje dece protiv covida-19 u dobi od pet do 11 godina, a u Zagrebu je do sada vakcinisano ukupno 12 dece, rekla je zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin. Deca na vakcinisanje dolaze u pratnji roditelja, a mogu se vakcinisati na punktu, kod svog pedijatra, lekara porodične medicine ili školskog lekara.
Na tematskom savetovanju o gradovima i opštinama – prijateljima dece stručnjaci su juče upozorili da je pandemija negativno uticala život dece i mladih, a pritom su dodeljene pohvale i povelje gradovima i opštinama za najakcije za decu u 2021. Pandemija je najviše uticala na devojčice, a veći uticaj vidi se i kod odlikaša, u poređenju s učenicima koji imaju lošiji prosek ocena. Istraživanje je pokazalo da je pandemija kod dece podigla nivo depresije i anksioznosti, ali se smanjio nivo agresivnosti. Pravobraniteljka za decu Helenca Pirnat Dragičević rekla je da je izuzetno važno posvetiti veću pažnju toj temi uz osiguravanje prve psihološke pomoći, odnosno prepoznavanja dece kojima je pomoć potrebna.
Državna sekretarka za demografiju i mlade Željka Josić juče je uručila ugovore za projekte usmerene mladima za finansijsku podršku iz raspoloživih sredstava dela prihoda od igara na sreću i Državnog budžeta za 2021. u ukupnom iznosu od gotovo 10 miliona kuna. Ugovori su uručeni za 105 projekata vrednosti od 75 do 150 hiljada kuna po projektu, saopšteno je iz Centralne državne kancelarije za demografiju i mlade.
Tradicionalna akcija Ministarstva unutrašnjih poslova „Mir i dobro 2021./2022.“ počela je juče i provodiće se do 9. januara, rečeno je juče na konferenciji za medije. Sektor za inspekcijske poslove Direkcije civilne zaštite provodi kontrolu nad Zakonom o eksplozivnim sredstvima te proizvodnji i prometu oružja kojim je zabranjena upotreba i korištenje petardi i redenika kategorije F3, a od 2. januara ove godine, zabrana je proširena i na kategoriju F2. Pirotehnička sredstva kategorije F1, za osobe starije od 14 godina, dozvoljena su tokom cele godine. Prodaja kategorija F2 i F3, osim petardi i redenika, dozvoljena je od 15. decembra do 1. januara, a njihova upotreba dozvoljena je od 27. decembra do 1. januara na otvorenim prostorima i na prostorima gde se ne okuplja veći broj osoba. Kazne za one građane koji budu koristili nedozvoljena sredstva kreću od 5000 do 15 hiljada kuna, a za pravne osobe od 10 do 30 hiljada kuna, zavisno o vrsti prekršaja.