Potpredsednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro saopštio je danas da isplata avansa poljoprivrednicima za početak setve kreće naredna tri dana, kada će za tu namenu biti isplaćeno 94,7 miliona evra. Isplata avansa odnosi se na poljoprivrednike koji su podneli Jedinstveni zahtev za ovu godinu. Do kraja godine biće isplaćeno ukupno 245 miliona evra, poručio je Dabro, naglasivši da će se isplata avansa provoditi od 16. do 18. oktobra, a isplata dodatne podrške za dohodak, za 4.930 mladih poljoprivrednika kreće danas. Osnovna podrška dohotka za održivost biće isplaćena od 16. do 18. oktobra za 74.531 korisnika, a isplata za dodatnu preraspodeljenu podršku dohotku za održivost biće od 17. do 18. oktobra za 73.880 korisnika. Nakon što završe stručne procene, za svako porodično domaćinstvo će na nedeljnoj bazi do kraja novembra da bude isplaćena dodatna pomoć u iznosu od 100 miliona evra, a ostatak od 45 miliona do kraja godine, rekao je Dabro napominjući da će na ovaj način poljoprivrednici imati obezbeđena sredstva za prolećnu setvu te da će na vreme dobiti sredstva za svoje aktivnosti. Imamo tendenciju rasta, ali je hrvatska poljoprivreda već dugi niz godina u problemu. Ulažemo maksimalne napore kako bismo podigli samoodrživost u poljoprivrednoj proizvodnji, rekao je resorni ministar. Govoreći o problemu klimatskih promena u poljoprivredi, Dabro je kao ključno rešenje istakao osiguravanje sistema za navodnjavanje, pogotovo na istoku Hrvatske, gde se proizvodi više od 80 odsto potreba u poljoprivrednoj proizvodnji. Komentarišući rast cena svinjetine, ministar je istakao da smo na otvorenom tržištu te da afrička svinjska kuga nije uticala na povećanje cena mesa.
Vlada je danas u saborsku proceduru uputila predlog izmena i dopuna Zakona o tržištu rada, kojim se nadoknada za vreme nezaposlenosti u periodu od 91. do 180. dana podiže na 35 odsto osnovice. Kako bi ostvarili nadoknadu, za mlade se smanjuje potrebno vreme provedeno u radnom odnosu, a dodatno se uređuju i radna prava učenika. Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić je rekao da se predloženim izmenama želi ispuniti još jedan kriterijum iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kojim je predviđeno povećanje novčane nadoknade za vreme nezaposlenosti sa sadašnjih 30 na 35 odsto osnovice. Na taj način, navodi se u Vladinom dokumentu, procenjeno je da bi se uspostavila ravnoteža u smislu da korisnici, s jedne strane, ostaju u evidenciji Zavoda za zapošljavanje i tako ostvaruju socijalnu sigurnost, dok s druge strane, traže odgovarajući posao i poboljšavaju mogućnosti da se zaposle. Prema objavi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, osnovicu za utvrđivanje visine novčane nadoknade čini prosek bruto plate ostvaren u tromesečnom periodu, koji je prethodio po prestanku radnog odnosa. Predloženo je i olakšavanje uslova za mlade do 30 godina za ostvarivanje prava na novčanu nadoknadu za nezaposlene, u kojima će umesto dosadašnjih devet meseci u poslednja 24 meseca biti potrebno šest meseci rada. Predloženim izmenama dodatno se uređuje i povremeni rad učenika preko učeničkih servisa, prema primeru na studentski rad, pri čemu se propisuje minimalna zarada učenika i 50-procentno uvećanje zarade za rad nedeljom i praznicima, istakao je Piletić i naglasio da će za kršenje Zakona biti predviđene prekršajne sankcije.
U javno savetovanje upućen je predlog programa podrške Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, kojim Vlada namerava da proizvođačima šećerne repe odobri sredstva za nadoknadu štete nastale u ovoj godini, za šta je u budžetu obezbeđeno devet miliona evra. Kako se navodi, cilj Programa je da se poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe ublaže posledice suše i ostalih prirodnih katasrofa, u skladu s kategorijom procenjene štete, a koja za posledicu ima smanjenje kvaliteta i prinosa ove kulture. Visina podrške utvrđivaće se u skladu s nivoom štete, koje će se kategorizovati pravilnikom, a isplatu će da provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju na osnovu podnesenih zahteva.
U sklopu obeležavanja Meseca hrvatske knjige, juče je u Gradskoj biblioteci u Borovu naselju održana promocija knjige Volim život. Reč je o biografiji poznate dugogodišnje hrvatske reprezentativke u stonom tenisu, Sandre Paović koja je sa 26 godina morala da prekine profesionalnu karijeru zbog teške saobraćajne nesreće. Knjigu u kojoj Sandra priča o svom detinjstvu, sportskim uspesima, izazovima i nesreći koja je promenila njen život napisao je hrvatski novinar Željko Žutelija. Autor nije prisustvovao promociji, ali se Sandra između ostalog osvrnula na njihovu saradnju koja je rezultovala nastankom dve knjige. Prva knjiga Rođena da pobeđujem govori o njenim sportstkim dostignućima i kako se vrhunska stonoteniserka podigla posle nesreće, a nakon što su joj lekari govorili da to nije moguće osvojila je paraolimpijsko, svetsko i evropsko zlato. Druga knjiga predstavlja sve ono što sam prošla u životu, uključujući i lepe i tragične uspomene i suze i smeh, poručila je Sandra, naglasivši da naziv knjige Volim život znači voleti celokupan njegov proces. Prema njenim rečima, poslednje izdanje posebno je namenjeno najmlađima kako bi ojačali u savladavanju prepreka i izazova sa kojima se susreću u ostvarivanju životnih ciljeva.