Vladina mera ograničavanja cena 30 najneophodnijih proizvoda iz potrošačke korpe, koja je stupila na snagu sredinom septembra je dobro prihvaćena. Proizvodi s ograničenom cenom nalaze se u grupi od 50 najtraženijih, a određena je maksimalna cena koju mogu imati dok je trgovcima dana mogućnost da sami odluče koliko će ići ispod ove maksimalne cene. Svi sniženi proizvodi označeni su nazivom “ograničena cena”. Ukupna cena kompletne korpe proizvoda kojima je ograničena cena na kraju prošle godine iznosila je 99,68 evra, a po novim cenama je 76,19 evra, što je 23,57 odsto manje, uz štednju od 23,49 evra. Predsednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Krešimir Sever smatra tu Vladinu meru odličnom jer je dobro detektovano ono što je u Hrvatskoj veliki problem, a to su cene hrane, gde je zabeležen veliki rast. Predsednik je izjavio da su praktično cene hrane u dve godine povećane za 30 odsto te da je u domaćinstvima udeo troška hrane najveći u budžetu i iznosi gotovo 26 odsto.
Do kraja 2024.godine, stariji sugrađani i sugrađanke mogu da koriste usluge i učestvuju u programu pod nazivom Superseniori Vukovara, koji unazad nekoliko godina provodi Udruženje žena Vukovar u svojim prostorijama u Borovu naselju. U najnovijoj verziji koja je počela u januaru ove godine i koju finansira Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike, partner je ponovo Udruženje za podršku žrtvama i svedocima. Naš cilj je da kroz ovaj program uključimo osobe starije životne dobi u život zajednice kroz vaninstitucionalnu organizaciju svakodnevnih aktivnosti, a sve kako bismo poboljšali kvalitet njihovih života te smanjili socijalnu isključenost i siromaštvo, rekla je Dejana Jasenovčanim, voditeljka programa. Kroz pet projekata dnevnih aktivnosti koje je Udruženje sada uspešno provelo, pokazalo se da korisnici imaju veliku potrebu da im se organizuju različite dnevne aktivnosti, da su im potrebne informacije o njihovim pravima te da su jako zainteresovani za ovakav način organizovanja slobodnog vremena odnosno da kroz razne aktivnosti učestvuju u životu zajednice.
Žene imaju važnu ulogu u opstanku i razvoju ruralnih područja u Hrvatskoj i svetu, a još uvek su diskriminisane, poručila je Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) čestitajući svim poljoprivrednicama i ruralnim ženama 15. oktobar kao Svetski dan ruralnih žena. Njihova uloga, kako u društvu i zajednicama u kojima žive, tako i u porodicama, još uvek je neprepoznata i marginalizovana, a posao koji svakodnevno obavljaju često je podcenjen i nepriznat, navedeno je u saopštenju HPK. Seoskim ženama nije priznat status i u stalnoj su borbi za svoja pripadajuća prava, a imaju višestruku ulogu – brinu o porodici, čuvaju tradiciju i okolinu, rade u poljoprivredi, jednoj od najvažnijih privrednih grana svake zemlje, te učestvuju u procesu proizvodnje hrane.
Seoske žene u Hrvatskoj vlasnice su tek 30 odsto OPG-ova, a provode prosečno najmanje 22 časa nedeljno radeći nevidljivi posao. Istraživanja su pokazala da su žene u ruralnim područjima u nepovoljnijem ekonomskom i društvenom položaju, koji je često opterećen i društvenim ulogama i očekivanjima ruralne zajednice, koja su zasnovana na tradicionalnijim rodnim ulogama i patrijarhalnim stavovima pa se tako na rad žena izvan kuće i dalje gleda prvenstveno kao na zanemarivanje porodice i domaćinstva.
U Osijeku i Vinkovcma uhapšeno je juče 12 navijača zbog incidenta na nedavno odigranoj fudbalskoj utakmici između reprezentacija Hrvatske i Turske (0:1) u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, kada su navijači domaćeg tima pevali ustaške pesme,. Premijer Andrej Plenković osudio je pevanje ustaških pesama, rekavši da to čine ljudi koji žele zlo hrvatskoj reprezentaciji. Osudi se pridružio i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović koji je rekao da niko ne može da ga ubedi da oni koji pevaju ustaške pesme ne znaju da štete fudbalu, društvu i državi. „Ovo ne odražava naš sistem vrednosti, ali što je još važnije, šteti nama kao zemlji u međunarodnim odnosima, a što se tiče samog sporta i fudbalske reprezentacije koja pronosi slavu hrvatskog fudbala, može se sankcionisati umesto da se slavi. “, rekao je Božinović.
U Hrvatskoj su u avgustu ove godine izdane 983 građevinske dozvole, što je 29,3 odsto više nego u istom mesecu prošle godine, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). Prema vrstama građevina, 86,6 odsto ili 852 dozvole u avgustu izdano je za zgrade, a 13,4 odsto ili 131 dozvola za ostale građevine, poput cesta, pruga, cevovoda, mostova i sportskih terena. Na godišnjem je nivou broj građevinskih dozvola za zgrade veći za 29,9 odsto, dok je za ostale građevine veći za 26 procenata. Dozvolama izdanima u avgustu predviđena je vrednost radova od 593 miliona evra, što je približno 43 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Nedelja srpske knjige naziv je manifestacije koju u periodu od 16. do 20. oktobra organizuje Ustanova u oblasti kulture Srpski kulturni centar Vukovar. Danas je predviđeno predavanje profesorke srpskog jezika i književnosti Ljiljane Bajac Nikolić koja će da govori o temi “Večne seobe Miloša Crnjanskog”. Programom je predviđena i promocija drugog izmenjenog i dopunjenog izdanja knjige “Borovo – sumrak jednog svitanja” vukovarskog novinara i publiciste Slavka Bubala i predstavljanje knjige “Koji je moj” autora Vlatka Kovačevića. Na književnoj večeri u četvrtak nastupiće poznata srpska novinarka, književnica i voditeljka Vesna Dedić dok je poslednji dan Manifestacije rezervisan za Dan otvorenih vrata Biblioteke zaharije Orfelin.