Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja bila je veliki poduhvat hrvatske politke, bila je to pametna i humana odluka, ocenio je juče u Vukovaru predsednik Republike Zoran Milanović na svečanoj akademiji koja je u vukovarskom Hrvatskom domu održana povodom 25. godišnjice završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja. Milanović je rekao da je odabirom procesa mirne reintegracije Hrvatska odabrala pravu stranu te je od početka pokazala dobru volju. Predsednica nekadašnjeg Nacionalnog odbora za uspostavljanje poverenja u procesu mirne reintegracije Vesna Škare Ožbolt je poručila da je ponosna na proces mirne reintegracije, u kojem je učestvovala. Rekla je da proces mirne reintegracije najuspešniji projekat Ujedinjenih nacija jer je ovaj deo vraćen u granice Hrvatske bez ispaljenog metka i jer je ovo jedini model u svetu koji je omogućio i „drugoj strani” da ostane da živi na ovim prostorima. Župan Vukovarsko-sremske županije Damir Dekanić je pohvalio proces mirne reintegracije rekavši da je to važna godišnjica za hrvatski narod. Rekao je da trebamo da nastojimo da zajedničkim radom vratimo sve one koji su otišli sa istoka Hrvatske.
Predsednik ZVO-a i većnik SDSS-a Dejan Drakulić i većnik Zoran Rokvić sa zamenikom gradonačelnika Srđanom Kolarom juče su u saopštenju za medije obavestili da neće da prisustvuju svečanoj akademiji povodom obeležavanja 25. godišnjice mirne reintegracije u Vukovaru te da će samo ispred crkve sv. Oca Nikolaja u Vukovaru upaliti sveće za sve učesnike mirne reintegracije koji više nisu među živima ali i za zajedništvo i bolju budućnost svih građana grada Vukovara. Naveli su da je mnogo razloga za ovakvu odluku, a odnose se pre svega na uskraćivanje prava i odnosa vladajuće strukture u gradu prema srpskoj zajednici i institucijama. „Licemerno je istovremeno biti organizator ovakvog događaja i predstavljati se kao promoter mirne reintegracije, pre svega mira, tolerancije i zajedničkog života, za Vukovar i celo ovo područje i biti vladajaća politička opcija koja uskraćuje stečena prava Srbima koja je ista ta mirna reintegracija garantovala. Na poslednjoj sednici gradskog veća u 2022. godini, suprotno amadmanu SDSS-a vladajuća većina iz Statuta grada Vukovara izbacila je mogućnost slobodne upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma koje je stečeno, kako u postupku mirne reintegracije, tako i Statutom grada Vukovara iz 2009. godine dok još nije postojala obaveza uvođenja dvojezičnosti. Licemerno je boriti se juče protiv uvođenja dvojezičnosti kada je za to postojala zakonska obaveza i danas promovisati rezultate mirne reintegracije. Takođe program akademije je organizovan tako da ni jedan učesnik mirne reintegracije i niti jedan aktuelni predstavnik Srba i srpskog naroda nije predviđen da govori u ime svog naroda, a time nema ni mogućnost da ukaže na aktuelne probleme i na one koje nisu rešeni ni posle svih ovih 25 godina”, navodi se u saopštenju i dodaje da su organizatori ovog dešavanja pokazali da su politički neodgovorni i isključivi, a gradonačelnik i vladajuća struktura isključivim stavovima prema vukovarskim Srbima, negiraju rezultate mirne reintegracije i značaj i stalnost Erdutskog sporazuma te vode politiku koja ima jedini interes da uskraćuje prava Srbima, a pritom nema interesa da grade zajedničku budućnost svih građana grada Vukovara kao što je to mirna reintegracija predviđala. Gradonačelnik Penava je prokomentarisao nedolazak predstavnika srpske zajednice na svečanu akademiju. Rekao je da je pozvao i predstavnike SDSS-a i Vojislava Stanimirovića, koji je učestvovao u procesu mirne reintegracije, te da to što nisu došli govori o njima.
Na svečanoj akademiji povodom 25. godišnjice mirne reintegracije među govornicima nije bio saborski zastupnik HDZ-a Nikola Mažar koji je novinarima pre početka akademije rekao da mu nije dozvoljeno da se obrati okupljenima. Mažar je trebao da govori kao delegat predsednika Hrvatskog sabora, a ocenio je da je žalosno što mu je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava to zabranio.
Srpsko narodno veće kroz kampanju “Znate li šta radimo 25 godina?”, a čiji su deo i jumbo plakati, želi da upozna javnost sa nekoliko najkrupnijih projekata koji su obeležili njihov rad, a mirna reintegracija je svakako jedan od njih, poručeno je juče u saopštenju. U samim temeljima SNV-a, navode, su rezultati intenzivnog rada na mirnoj reintegraciji Slavonije, Baranje i zapadnog Srema kada je uspostavljen mir na teritoriji cele Hrvatske i kada počinje povratak izbeglica i povratnika. Tokom kampanje podsetiće, ističu u saopštenju, i na važnost ćirilice, “kao jednu od najvažnijih komponenti identiteta Srba u Hrvatskoj te jednom od tri historijska pisma – uz glagoljicu i latinicu – kojim su se služili ili se i dalje služe slovenski narodi”. “Radimo na tome da se ćirilica primi kao pismo, a ne kao nešto drugo. Dakle, kao pismo koje je, kao i svako drugo, pre svega sredstvo sporazumevanja, a ne nesporazumevanja, a kamoli sredstvo za razgraničavanje naroda ili stvaranja neprijateljstva u odnosima”, naglašava SNV u saopštenju.