Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas se, posle aktuelnog časa sednice Gradskog veća osvrnuo na gradski budžet, predviđen za narednu godinu, te projekcije istog za 2024. i 2025. Istakao je kako aktuelno stanje na globalnom nivou i vreme recesije zahteva da se jedinice lokalne samouprave ponašaju racionalno. Kada je u pitanju budžet za iduću godinu, naveo je da je gotovo na nivou ovogodišnjeg, a radi se o iznosu od približno 250 miliona kuna. S obzirom na trenutne okolnosti i stanje u građevinskom sektoru, moramo biti oprezni po pitanju novih investicija te smo pažnju usmerili na projeke koji se finansiraju iz evropskih fondova, te ciljano idemo na razvoj komunalne i obrazovne infrastrukture, te projekte iz sfere ekologije i energetske efikasnosti, rekao je gradonačelnik. U sklopu planiranog, gradonačelnik je novinare informisao da je sa Ministarstvom kulture i konzervatorima postignuto kompromisno rešenje po pitanju dugo najavljivane obnove nekadašnjeg hotela Dunav u centru grada, te da će budući period pokazati kako će na isto odreagovati investitori.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava naveo je da na području grada Vukovara ima tri hiljade penzionera, čija su mesečna primanja ispod 2500 kuna. Taj je podatak naglasio, odgovarajući na pitanje većnika HDZ u Gradskom veću, Stjepana Mađarca, da li Grad Vukovar planira, poput hrvatske Vlade, određene mere pomoći građanima, prvenstveno penzionerskoj populaciji. Penava je podsetio na niz mera, koje Grad realizuje kao pomoć mladima, socijalno ugroženima, pa i penzionerima, te da je na državi da se zapita zbog čega je ova populacija danas u nezavidnoj situaciji, pogotovo u kontekstu najnovijeg ekonomskog stanja.
Vedran Vuleta, većnik Hrvatski suverenista svoje pitanje u sklopu aktuelnog časa sednice Gradskog veća usmerio je na obnovu komunalne infrastrukture u gradu Vukovaru, posebno na obnovu pešačkih staza. Zamenik gradonačelnika, zadužen za pitanja te vrste, Filip Sušac najavio je sanaciju i rekonstrukciju cesta u tri ulice- Bartola Kašića, Domobranskoj i Voćarskoj dodajući da će sanacija pešačkih staza biti realizovana na najkritičnijim mestima, kako bi do početka zime bile dovedene u sigurno stanje za građane.
U okviru aktuelnog časa današnje sednice Gradskog veća Vukovara, većnik SDSS-a Dejan Drakulić je podsetio da je u maju postavio pitanje vezano uz podrške privrednicima u Gradu. Interesovalo ga je u kojoj je fazi taj posao, s obzirom da privrednicima nisu isplaćena sredstva. Pročelnica za privredu Kristina Bilić mu je odgovorila da je realizacija sufinansiranja prolongirana zbog povećanog broja zahteva, kojih je trenutno 244. U skladu s tim, Grad je, uz planiranih 1,1 milion kuna, dodatno odobrio 1, 4 miliona, čime je ukupan iznos za tu namenu 2,5 miliona kuna.
Zoran Rokvić iz SDSS-a je u ime građana Borova naselja postavio pitanje zbog čega na centralnom dečjem igralištu u Borovu naselju i njegovoj neposrednoj blizini ne postoji sanitarni čvor, kako bi građani, odnosno deca i njihovi roditelji ili bake i dede mogli da koriste toalet. Gradski pročelnik za komunalnu privredu, Dražen Čulig rekao je da ni na jednom dečjem igralištu u Vukovaru ne postoje toaleti, niti su predviđeni, te da bi se eventualno moglo razmisliti o pokretnim WC-ima, ukoliko se zaista pokaže takva potreba.
Većnik HNS-a, Nenad Bučko danas je podsetio članove Gradskog veća da je krajem jula ove godine, putem maila, u gradsku upravu uputio dopis u kojem se obraća u ime roditelja dece s poteškoćama u razvoju, za sufinansiranjem tzv. Senzorne sobe u vukovarskoj bolnici u iznosu od stotinjak hiljada kuna. Kako je naveo, do danas nije dobio povratnu informaciju. Gradski pročelnik za društvene delatnosti, Josip Paloš osvrnuo se na kontakte sa udruženjem Vukovarski leptirići i njihovim zahtevom za takvom vrstom pomoći. Bučko je rekao da se ne radi o istom zahtevu, te da je očigledno da pročelnik nije upoznat s mailom, koji je u ime HNS-a poslao na gradsku adresu. Senzorna soba je multisenzorni prostor koji se koristi kako bi osobama s problemima senzorne integracije osigurali dodatnu stimulaciju ili redukovali senzorne podražaje. Iako se uglavnom koristi za decu s poremećajem senzorne integracije ili iz spektra autizma, u pojedinim zemljama koriste se i u domovima za starije i nemoćne osobe.
Državni sekretar Centralne državne kancelarije za demografiju i mlade Željka Josić danas je dodelila opštinama i gradovima 96 ugovora o sufinansiranju projekata za ulaganje u objekte dečjih vrtića, u ukupnoj vrednosti od gotovo 11 miliona kuna. Reč je o nastavku podrške gradovima i opštinama koji su osnivači dečjih vrtića, čime im je omogućeno uređenje vanjskih terena, okoline i igrališta te nabavka novih i zamena starih sprava za igranje, čime će biti omogućena raznolikost prostora i poboljšana sigurnost dece tokom boravka u vrtićima.Već nekoliko godina pomažemo opštine i gradove koji su od prve do četvrte kategorije razvijenosti, međutim, kroz ovaj deo kapitalnih ulaganja otvorili smo se prema svima, rekla je Josić prilikom dodeljivanja ugovora.