Vukovarsko Gradsko veće juče je većinom glasova prihvatilo budžet za 2022. godinu, vredan gotovo pola milijarde kuna, koji bi, kako je rečeno, trebao da obezbedi daljnji razvoj grada, dok je opozicija imala drugačije mišljenje. Gradska pročelnica za finansije i nabavu Vlasta Šibalić rekla je, obrazlažući stavke budžeta, kako se on oslanja na stavke Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a, pogotovo u onom delu, koji se odnosi na realizaciju Intervencijskog plana. Dodala je da će se u novoj budžetskoj godini veći naglasak staviti na demografske mere. Glasovima vladajućih odbijeni su amandmani HDZ-a i HNS-a, a odnosili su se na smanjenje cene gradskih vrtića za sve polaznike, besplatan vrtić za treće i svako sledeće dete, odnosno na izdvajanje milion kuna za vanškolske aktivnosti vukovarskih učenika.
Saborski zastupnik SDSS-a i predsednik SNV-a Milorad Pupovac rekao je juče da će, bez obzira na očekivanja, učiniti sve da današnji datum, koji se u Srbiji obeležava kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, ne poremeti odnose u Hrvatskoj, kao ni odnose između Hrvatske i Srbije. Pupovac je na konferenciju za novinare, povodom obeležavanja spomenutog datuma uz koji je srpski predsednik Aleksandar Vučić predložio Srbima u celom svetu da izvese nacionalne srpske zastave. Još jedna stvar koju treba reći je da svaku manifestaciju, bilo da se odnosi na matičnu državu i njene datume koji su važni za nacionalnu manjinu koja živi izvan matične zemlje, treba slaviti u skladu sa zakonima zemlje u kojoj živite. Kada je u pitanju određeno pitanje, važno je ukloniti sve zablude. Republika Hrvatska ima propisanu upotrebu zastava drugih država, što je za službene svrhe strogo ograničeno, a isto se odnosi i na Srbiju. Potrebno je da Srbi u Hrvatskoj poštuju zakone Republike Hrvatske, a Hrvati u Srbiji zakone Republike Srbije. Ovo se, naravno, odnosi na sve nacionalne manjine u tim državama. Ovu stvar treba strogo razlikovati od upotrebe zastava koje nacionalne manjine u Hrvatskoj imaju pravo da koriste kao službene zastave, a koja se zasniva na Zakonu o pravima nacionalnih manjina i koja se zatim dalje propisuje aktima na nižim nivoima”, rekao je Pupovac. U skladu s hrvatskim i evropskim zakonima, ove zastave će biti istaknute. Jedina razlika je u tome što su u nekim opštinama ove zastave istaknute na fasadama zgrada, a u nekim se nalaze na službenim prostorima. I to nikoga ne bi trebalo da uznemirava niti bi trebalo nekoga da plaši. Tamo gde preduslovi za to nisu ispunjeni, na nama je da radimo na dobijanju tih preduslova, u skladu sa Ustavnim zakonom”, rekao je Pupovac.
Šef poslaniičkog kluba vladajućeg HDZ u Hrvatskom saboru, Branko Bačić, smatra “neprimerenim, neprihvatljivim i provokacijom” poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da povodom današnjeg obeležavanja Dana srpskog jedinstva Srbi u svim zemljama sveta razviju srpsku zastavu.Bačić tvrdi da je to “provokacija i neprimereno”, tim pre što je reč o kršenju Zakona o javnom redu i miru kojim isticanje zastava drugih zemalja u Hrvatskoj nije dopušteno.
SDP-ova saborska zastupnica Ivana Posavec Krivec rekla je juče da nacionalne manjine u Hrvatskoj mogu da ističu svoje nacionalne simbole, ali i dodala kako ne veruje da će to građani srpske nacionalnosti učiniti na poziv predsednika Srbije. “Gledajući s aspekta RH, stanje je vrlo jasno i jednostavno: u RH nacionalne manjine imaju prava zagarantovana Ustavnim zakonom o nacionalnim manjinama”, rekla je Posavec-Krivec.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Nacionalnog štaba civilne zaštite Krunoslav Capak rekao je juče kako je vrlo realno da će se važenje covid potvrda produžiti na duže od dosadašnjih devet meseci. “Za sada nemamo studija, koje pokazuju da bi s devet meseci trebali stati, da bi to bio nekakva krajnja tačka, nakon čega bi trebala biti treća doza”, izjavio je Capak.
U fazi samopopisivanja na portalu e-Građani, juče je do 15 uspješno je popisano više od 177 000 građana, izvijestili su u utorak iz Državnog zavoda za statistiku. Najviše građana popisano je u Gradu Zagrebu, njih 58.214, Splitsko-dalmatinskoj županiji 17.039 i u Primorsko-goranskoj županiji 14.985.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je Pravilnik o provođenju mera Programa podrške za sufinansiranje rada uzgojnih udruženja u području stočarstva za period od 2021. do 2023. godine, koji bi trebao da omogući efikasnije provođenje uzgojnih programa te organizaciono i infrastrukturno unapređenje uzgojnih udruženja u području stočarstva. Za provođenje Programa osigurana su sredstva u iznosu od 5,9 miliona kuna u državnom budžetu. Program uključuje sufinansiranje administrativnih troškova, ispitivanja genetskog kvaliteta ili prinosa stoke, edukacije i informisanja uzgajivača stoke o provođenju uzgojnih programa te učestvovanja u radu nacionalnih i međunarodnih organizacija i skupova iz područja provođenja uzgojno – selekcijskog rada u stočarstvu. Zahtev za sufinansiranje se podnosi Ministarstvu poljoprivrede pismenim putem na obrascu zahteva, koji se nalazi u sklopu Pravilnika, i to u periodu od 15. septembra do 1. oktobra 2021. godine za prvu godinu provođenja Programa. Sve informacije vezane uz podnošenje zahteva dostupne su na internet stranici Ministarstva poljoprivrede.
Ministarstvo spoljnih poslova BiH preporučilo svojim državljanima koji su bili uključeni u odbranu BiH od 1992. do 1995. da ne putuju u Srbiju. Upozorenje se izdaje zbog rizika od hapšenja i procesuiranja u Republici Srbiji pod optužbama za ratni zločin, a na bazi ranijih slučajeva hapšenja državljana BiH protiv kojih se u Bosni i Hercegovini ne vode postupci niti ih pravosudne institucije zemlje terete za ratne zločine”, poručuju iz ove institucije, prenosi radio Sarajevo.Reagovanje Ministarstva spoljnih poslova BiH usledilo je u utorak nakon što je Viši sud u Beogradu odredio jednomesečni pritvor nekadašnjem policijskom službeniku Edinu Vranju koji je uhapšen u subotu pri ulasku u Srbiju. On se tereti da je kao pripadnik ratnih bošnjačkih policijskih snaga počinio ratne zločine nad zarobljenim Srbima na području Goražda u ratu od početka 1993. do oktobra 1994. godine.