Iz Turističke zajednice vukovarsko-sremske županije saopšteno je da su Muzej vučedolske kulture, Kuzmanovi dvori u Štitaru i Turistička agencija VU Life journey dobitnici prestižnog sertifikata čiji je nosilac Good Travel Seal zbog čega je ova Turistička zajednica prema modelu Zelene destinacije za održivi razvoj turizma postala prva u Slavoniji. Vukovarsko – sremska županija je prošle godine započela pripremu destinacije za sertifikovanje održivog turizma prema ovom modelu što je rezultovalo spomenutim priznanjem. Iz Turističke zajednice navode da sertifikovanje uključuje rigoroznu evaluaciju svih aspekata poslovanja, od ekološke održivosti i društvene odgovornosti do ekonomskog uticaja na lokalnu zajednicu. Dobijanje spomenutog sertifikata nije samo potvrda kvalitete, već i dokaz da destinacija aktivno radi na očuvanju prirodnih i kulturnih vrednosti te na poboljšanju kvalitete života lokalnog stanovništva županije, saopšteno je iz turističke zajednice, dodajući da će nastaviti sa radom na promociji održivog turizma i na uključivanju učesnika u ovu inicijativu kako bi obogatili i poboljšali turističku ponudu Srema i Slavonije.
Ministarstvo poljoprivrede juče je saopštilo da je potvrđen peti slučaj afričke svinjske kuge (ASK) u naselju Retkovci, u objektu s 82 svinje, gde je provedena mera usmrćivanja svinja i preliminarne dezinfekcije.Kako se navodi u saopštenju, objekat je već bio pod kontrolom veterinarske inspekcije Državnog inspektorata zbog prvog slučaja bolesti u tom mestu. Iz resornog ministarstva posebno ističu da svinjogojci koji zapaze bilo kakvu promenu u ponašanju ili izgledu svinja obavezno istu istu veterinarima bez odgađanja. Upozorili su na važnost pridržavanja biosigurnosnih mera, i poručili kako su one prva linija odbrane protiv zaraznih bolesti životinja. Prvi slučaj afričke svinjske kuge (ASK) potvrđen je 12.jula kod domaćih svinja u opštini Gradište u Vukovarsko-sremskoj županiji, a u naselju Retkovci prvi je slučaj potvrđen krajem jula i do danas je u tom mestu potvrđeno ukupno pet slučajeva ASK.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio nameru izgradnje hidroelektrane blizu izvora reke Une u mestu Donja Suvaja u opštini Gračac i poručio da to predstavlja direktnu opasnost za područje na kome su pre rata u velikoj većini živeli Srbi. Linta ističe da građani koji su rodom sa ovog područja opravdano strahuju da će ostati bez reke Une, zbog čega su i organizovani protesti i potpisivanje peticije, a kojima se traži obustava svih radova i poništenje svih dozvola za izgradnju hidroelektrane, i ujedno to područje zakonom zaštiti i proglasi kao park prirode. Linta je podsetio da je vrelo Une u Srbu još 1968. godine zaštićeno kao hidrološki spomenik prirode i nalazi se na listi svetske baštine UNESCO-a. Prema njegovim rečima, Zadarska županija izdala građevinsku dozvolu 2016. godine na osnovu zahteva iz 2013. godine, a saglasnost je među ostalima, dala i opština Gračac na čijem je čelu tada bila načelnica iz redova HDZ-a Nataša Turbić. Utvrđeno je da su lokacijska dozvola i njena dopuna izdate bez urađene Ocene o prihvatljivosti izgradnje hidroelekrane i procene uticaja na životnu sredinu. Potpuno je jasno da se radovi ne izvode u skladu sa zakonskim i podzakonskim propisima. Investitor Pipra izvodi radove na oko 180 metara od izvora Une koji je dubok najmanje 248 metara i upisan je u Ginisovu knjigu rekorda kao peti izvor u svetu, naglasio je Linta i poručio da resorno ministarstvo ima obavezu da štiti interese ugroženih građana bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost.
Srpski advokat Nemanja Berić, koji u Knin dolazi svake godine nekoliko puta, nedavno je osuđen na 15 dana zatvora u Hrvatskoj, u Prekršajnom sudu u Šibeniku, zato što je na svom Fejsbuk profilu objavio snimak na kom se vidi kako u automobilu peva pesmu o Kninu “Do Dinare niđe ne stajem”, što je kod hrvatskih sudskih vlasti ocenjeno kao kršenje javnog reda i mira, te širenje mržnje i nacionalne netrpeljivosti. Hrvatska policija je Berića prethodno uhapsila na graničnom prelazu “Bajakovo”, u smeru ka Srbiji, i sprovela do Prekršajnog suda u Šibeniku. Međutim, pored spomenute Berić se tereti za ukupno 31 objavu na Fejsbuku koje su povezane sa, kako se navodi, “četničkim pokretom” i “ratnim zločinima”, piše Jutarnji list. Hrvatski sud Berića tereti za objavljivanje fotografija koje veličaju Dragoljuba Mihailovića, Momčila Đujića i Ratka Mladića. U ovom prekršajnom postupku, Berić može da bude osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 30 dana ili novčanu kaznu. Berić je, na saslušanju rekao da mu nije bila namera da bilo koga uvredi, te da jeste objavio fotografije na svom nalogu. Advokatska komora Srbije je uputila dopis srpskoj ambasadi u Hrvatskoj tražeći između ostalih i informacije po kom zakonskom osnovu je Berić priveden i zbog čega je na zadržavanju kazne te ukoliko je vođen krivični postupak, da li je bilo postupanja koja se kvalifikuju kao kršenje ljudskih prava i osnovnih sloboda. Hrvatski advokat Ivan Gržić, koji je angažovan kao Berićev branilac, tvrdi da su neke od publikacija zbog kojih se srpski državljanin tereti nastale na teritoriji druge države, te da su pojedine fotografije stare i po nekoliko godina.
Iz PU vukovarsko-sremske saopštenjem su obavestili javnost da je obavljen uviđaj jučerašnje saobraćajne nesreće u Cerni u kojoj je vozač zadobio teške telesne povrede. Uviđajem je ustanovljeno da se radi o 20-godišnjem muškarcu iz Babine Grede koji je prilikom neprilagođene brzine vozila izgubio kontrolu nad automobilom nakon čega je sleteo s puta i udario u betonsku banderu. Obavljenim alkotestiranjem nije utvrđena prisutnost alkohola u organizmu vozača. Na mesto nesreće su upućeni policijski službenici, hitna medicinska pomoć i vatrogasci. Povređeni vozač prevezen je helikopterom hitne medicinske službe u KBC Osijek. Od sinoć ta deonica puta u ulici Braće Radića u Cerni zatvorena je za sav saobraćaj, saopšteno je iz policije.