U poslednja 24 časa novih je 208 slučajeva zaraze koronavirusom u Hrvatskoj čime je nadmašen jučerašnji rekordan broj novoobolelih u jednom danu, a preminule su dve osobe, saopštio je juče Nacionalni štab civilne zaštite te apelovao na mlade da se pridržavaju mera. “U protekla 24 sata zabeleženo je 208 novih slučajeva zaraze virusom pa je broj trenutno obolelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas ukupno 961”, rekao je na konferenciji za medije direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. To je drugi dan zaredom da se u Hrvatskoj beleži rekordan broj obolelih u jednom danu. Samo prekjuče zabeleženo je 180 slučajeva. Na bolničkom lečenju je 106 pacijenata, od toga je na respiratoru njih 10. Preminule su dve osobe, osoba rođena 1960. u Splitu koja je bila na respiratoru te osoba rođena 1934. u KBC-u Osijek s komorbiditetom. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas, ukupno je evidentirano 6258 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 163 preminule, a 5134 se oporavilo. U samoizolaciji su trenutno 3158 osobe. Do juče su testirane ukupno 134.742 osobe.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče da je bilo za očekivati određeno povećanje broja obolelih od koronavirusa s obzirom na veliki broj turista, ali i dodao da trenutno nema straha da bi epidemiološka situacija mogla da izmakne kontroli. “Turistička sezona je u punom zamahu, 830.000 turista je u našoj zemlji, i za očekivati je bilo određeno povećanje broja, to nije tačno moguće predvideti”, rekao je Beroš za RTL televiziju. “Najvažnije je da nam je sve pod kontrolom, da znamo izvor zaraze, a mi sami – svojim oprezom i naporom – možemo doprineti smanjenju širenja zaraze”, naglasio je Beroš te ponovio važnost nošenja maski, držanja socijalne distance i higijene.
Na konferenciji za štampu Kriznog štaba u Palati “Srbija”, doktor Branislav Tiodorović rekao je da se trenutna epidemiološka situacija u zemlji može označiti kao nesigurna sa naznakama stabilizacije, posebno u velikim gradovima – Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković naveo je da još nema značajnog broja obolelih građana Srbije koji su pridošli iz turističkih zemalja.Ipak, dodao je da su epidemiolozi na sednici Kriznog štaba zauzeli jasan stav da će se situacija nakon pet do sedam dana ponovo procenjivati, pa će se doći do zaključka da li će se i prema nekim državama uvoditi dodatne mere, kao i da li će se za građane Srbije koji se vraćaju iz rizičnih mesta uvoditi obavezno testiranje ili samoizolacija.Krizni štab je odlučio da će stranci koji dolaze iz pojedinih zemalja u Srbiju morati da imaju negativan pi-si-ar test, ne stariji od 48 sati..Odluka se odnosi na Severnu Makedoniju, Hrvatsku, Bugarsku i Rumuniju.
Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti nedavno je ažurirao svoje smernice te objavio da se oni koji su preboleli Covid-19 sigurno mogu kretati i družiti s drugim ljudima tri meseca, piše New York Times.To je dodatak smernicama agencije te prva objava da imunost na virus traje barem tri meseca.U junu je studija pokazala da bi nivo antitela mogao pasti za dva do tri meseca kod osoba s potvrđenom zarazom, koje su imale blage simptome ili ih uopšte nisu imali. Međutim, antitijela mogu i dalje biti prisutna na niskom nivou, uključujući onu ispod nivoa detekcije.
Predsednik Republike Zoran Milanović izjavio je juče u Jelsi da će se u Hrvatskoj zbog pandemije koronavirusa dogoditi ozbiljan ekonomski pad s kojim treba naučiti živeti, a istakao je i kako ne kritikuje rad Nacionalnog štaba već njegov pravni okvir. Turizam nije toliko podbacio, sezona je iznad očekivanja, i sad će nam, kada prođe avgust, neke susedne države uvesti, možda ne zabranu ulaska, ali obavezu testiranja ili izolacije. Sa svim tim smo računali tako da na kraju možda i ne ispadne tako loše, rekao je Milanović. Ponovio je da Nacionalni štab, da bi izdavao naređenja koja su za građane obavezujuća, mora imati drugačiji pravni okvir.
Evropska komisija predlaže da novac od EU dobiju samo članice, koje poštuju evropsko pravo. Nemački Die Welt piše da bi nekoliko država u tom slučaju moglo ostati bez stotina miliona evra, a među njima i Hrvatska.”Kršenje zakona i korupcija su u EU mnogo češći nego što je to opšte poznato. I ta pojava se širi, bez obzira na to pripadaju li šefovi vlada konzervativnim, socijaldemokratskim ili liberalnim strankama”, piše konzervativni list Die Welt, a prenosi DW. Evropska komisija je predložila da se isplata iz fondova EU ubuduće poveže s poštovanjem njenih propisa. Ta tema će se na jesen vratiti na dnevni red. Mnoge države bi mogle ostati bez stotinu miliona evra i zbog toga šanse da tako nešto prođe – nisu velike”, piše Die Welt. Kao problematične države navodi Poljsku, Češku, Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku te Sloveniju i Hrvatsku.
Katolički vernici danas obeležavaju praznik Velike Gospe koji je u Hrvatskoj i državni praznik. Obeležava se 15. avgusta, kada vernici širom Hrvatske hodočaste u marijanska svetišta. Na našem području, najpoznatije i najmasovnije je ono u Aljmašu. Verski turizam dugo se već odvija na prostoru opštine Erdut, a tome pridonose dva svetišta koja, posebno svakog avgusta, pohode vernici u Aljmašu te pravoslavni u Dalj planini. Na tom je području, rekao je načelnik Opštine Erdut Jugoslav Vesić, duga tradicija i u raznolikosti sadržaja koje imaju u opštinskim naseljima. Ove će se godine održati pod posebnim okolnostima, zbog epidemije koronavirusa..